INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V České republice od jejího osamostatnění v roce 1993 proběhly fúze a akvizice v hodnotě více než dvou bilionů korun. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC Česká republika, kterou připravili její

odborníci u příležitosti oslav 25 let PwC na českém trhu. Poradci a auditoři PwC začali pomáhat domácím i zahraničním firmám v tehdejším Československu v roce 1990.

Fáze historického vývoje transakční aktivity:

90. léta

 menší počet transakcí a jejich velikost byla spíše menší

 privatizace formou kuponové privatizace, zároveň pár významných strategických privatizací (např. Škoda Auto)

2001–2008

 prudký nárůst počtu transakcí, dějí se velké privatizační i neprivatizační transakce

 rok 2005 – největší objem transakcí – celková hodnota přes 300 mld. Kč

 rok 2007 – největší počet transakcí v historii, téměř 100 transakcí

2009–2014

 po prudkém poklesu počtu transakcí v souvislosti s finanční krizí se trh začíná postupně vzpamatovávat a počet transakcí se pozvolna vrací k předkrizovým číslům

 aktivita se přesouvá od zahraničních investorů směrem k českým

 roky 2013 a 2014 vykázaly po roce 2005 největší objem transakcí – téměř 200 mld. Kč

Současnost

 Letošní rok navazuje na pozitivní loňská čísla.

 Za tři čtvrtletí roku 2015 se uskutečnily transakce v hodnotě více než 100 miliard korun. To je sice přibližně o 40 % méně než za stejné období loňského roku, i tak jde ale o jeden z nejúspěšnějších roků v historii ČR.

 Zájem investorů je jak o tradiční odvětví jako strojírenství nebo energetiku, tak i o společnosti z IT nebo například mediálního sektoru.

 Za největší transakci prvního pololetí 2015 lze považovat vyčlenění části podniku O2 do společnosti Česká telekomunikační infrastruktura.

Blízká budoucnost

 Již v současné době roste zájem investorů z Číny o investice do firem v České republice a celkově regionu střední a východní Evropy.

 Pro příklad: během květnové výpravy českých podnikatelů v Šanghaji oznámil největší čínský soukromý konglomerát Fosun Group, že plánuje v České republice investovat až 80 miliard Kč. Za tuto částku by mohl zrealizovat bezmála všechny transakce, které se v ČR uskutečnily v první polovině letošního roku.

 Čínští investoři se zajímají o různá odvětví (strojírenství, energetika, služby apod.).

             Detailní analýza zahrnuje nákupy a prodeje firem v hodnotě přesahující 100 milionů korun. Transakce jsme pro porovnatelnost rozdělili na dvě skupiny: privatizační a neprivatizační (transakce mezi soukromými subjekty).

            „Nakupují zejména lokální investoři, ale na trhu krouží i řada zahraničních hráčů. Pozorujeme zájem čínského kapitálu. Stále větším tématem jsou prodeje firem českých podnikatelů, kteří nenašli v rodině nástupce a chtějí odejít na zaslouženou penzi či se věnovat jinému podnikání,“ komentuje letošní rok Jan Hadrava z PwC Česká republika.

            „Čínští investoři chtějí realizovat velké transakce. Zatímco tématem letošního roku a let následujících budou spíše čeští investoři s menšími a středními transakcemi, pokud se zde rozhodnou něco koupit čínští investoři, půjde o investice v řádech miliard než stovek milionů. Bude ale v Česku dostatek zajímavých a dostatečně velikých příležitostí pro čínské investory?“ upozonil Jan Hadrava.   

  (tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3