INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Nejliberálnějším poslancem v právě končícím volebním období se stal František Laudát z TOP 09, nejméně liberálním naopak Zdeněk Syblík z ČSSD. Na čele žebříčku se střídají poslanci TOP 09 a ODS, chvost opanovali poslanci ČSSD, mezi které se vklínil na sdíleném předposledním místě ministr kultury Daniel Herman.

Více na www.skoreposlancu.cz

„Je pozoruhodné, že ačkoliv se TOP 09 a ODS hlásí k pravici, nedokázali jejich poslanci nasbírat ani polovinu bodů. Chápat by se to snad dalo, pokud by strany byly ve vládě a měly pocit, že musejí zvyšovat daně nebo zregulovat to či ono, ale po celé volební období byly v opozici. Pro to neexistuje žádná omluva,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel výzkumu v Liberálním institutu Martin Pánek. „Člověk tak nějak čeká, že sociální demokraté ve vládě budou regulovat, na co přijdou. Zneklidňující je ale umístění ministra Hermana na samém chvostu žebříčku,“ dodává Pánek.

Liberální institut plánuje v projektu pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance i během příštích volebních období. V následujícím roce zpracujeme také hodnocení senátorů a europoslanců. U déle sloužících poslanců bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre poslanců vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání.

Ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal glosoval výsledky slovy: „Liberální institut vždy kontroloval a rád kontroluje práci našich zákonodárců. V poslední době se spíše mluví o tom, zda poslanci pracují, ale nás by mělo zajímat, jak pracují. Pokud zvedají ruku pro nesmysly, tak ať radši do práce vůbec nechodí.“

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3