INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Osvobození Československa Ag 1Aktuální výročí konce druhé světové války a období euforických květnových dnů roku 1945 připomíná nová pamětní ražba. Emitentem je Pražská mincovna, která motiv výtvarníka Petra Horáka razí v několika provedeních ze zlata, stříbra a mědi. Emise se díky velmi nízkému nákladu řadí k raritním.

K numizmatickým kuriozitám patří zejména zlaté provedení Horákova motivu. Těch mincovna vyrazí ve dvou velikostech pouhých dvacet. A v kvalitě proof (luxusní úprava povrchu) a váze 31,1 g vznikl dokonce pouze jediný exemplář. Podobný unikát existuje i v poloviční váhové kategorii (15,56 g), všem v provedení standard (mincovní kvalita). Stříbrňáků v různých provedeních a dvou velikostech mincovna vyrazí dohromady 1660. (Z toho ovšem pouze 45 ks proof o váze 31,1 g). Naopak u verzí měděných emisní limit stanoven není. „Všechny zlaté a stříbrné varianty mají vyražené unikátní pořadové číslo na hraně,“ upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Na lícní straně medailonu stojí na pozadí siluety Československé republiky společně americký a sovětský voják jako připomenutí skutečnosti, že na osvobození našeho území se podílely jak US ARMY, tak sovětská KRASNAJA ARMIJA, která přitom přišla asi o 140 000 vojáků.

Rubovou stranu pojal autor Petr Horák jako oslavu míru, který lidem osvobození přineslo. Opis KONEC 2. SVĚTOVÉ VÁLKY V EVROPĚ odkazuje na květnové ukončení bojů na starém kontinentu (nepřímo naznačuje, že mimo Evropu konflikt stále pokračoval). Nad holubicí míru jsou vlajky hlavních osvoboditelů Československa – vlevo USA a vpravo SSSR.

Podrobný přehled o různých verzích nové ražby i technické parametry uvádějí stránky oficiálního distributora společnosti Zlaté mince - Numismatika (http://www.zlate-mince.cz/CRM_Osvobozeni_Ceskoslovenska_Au_28mm.htm).

Foto: www.prazskamincovna.cz

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3