INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Americké firmy vykazují nebývalé zisky a tudíž i solidní hotovostní rezervy. Při hledání vhodných investičních příležitostí mnoho z nich nechodí daleko. Investují samy do sebe. Zpětný odkup vlastních akcií je momentálně americkým investičním hitem a výrazně se podílí na rekordních výkonech akciových titulů. Akcionáři mají ze zpětných odkupů větší výnos než z dividend.

Dividendy, zvláště ve Spojených státech, již delší dobu nehrají tak zásadní roli, na kterou byli akcionáři zvyklí. Navrácení peněz formou skoupení vlastních akcií se stalo stejně oblíbenou formou. „Dividendový výnos v USA dosahuje okolo 1,8 %, zatímco „výnos“ z buybacků (zpětných odkupů akcií) je nad 2 %. V roce 2013 společnosti z indexu S&P 500 skoupily svoje akcie za zhruba 500 miliard USD. Letos by to mělo být ještě více,“ komentuje trend Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

Tím, že firma skoupí vlastní akcie, sníží jejich objem v oběhu. To má za následek růst zisku na akcii, což vede k zvýšení hodnoty akcií, které na trhu po zpětném odkupu zbyly. Někteří proto buybacky odsuzují. Vidí za nimi umělé navyšování zisku na akcii a varují před vznikem bublin. Za předpokladu, že firmy nenakupují akcie na dluh a že jejich cena není nadhodnocená, můžou být zpětné odkupy prospěšné jak pro společnost, tak pro trh.

Výplaty kapitálu, ať již ve formě dividend, nebo zpětných odkupů, totiž umožňují investovat peníze do jiných firem a odvětví, které formou úpisu nových akcií své jmění navyšují. „Jakási „neviditelná ruka“ efektivní alokace kapitálu je jednou z nejprospěšnějších funkcí rozvinutého kapitálového trhu, který bohužel v České republice nenajdeme,“ uzavírá Aleš Prandstetter.

(tz)



Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3