INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Peníze rodičů či zástava jejich vlastní nemovitosti dopomáhají k novému bydlení až polovině Čechů, u mladých do 26 let dokonce až v sedmi z deseti případů. Nejčastěji rodiče svým dětem do začátku poskytnou na hypotéku finanční hotovost nebo peníze ze spoření. Každý desátý rodič pak svým potomkům nabídl svou nemovitost jako zástavu pro hypoteční úvěr. O pomoc s financemi na bydlení častěji žádají muži a mladí lidé žijící v Praze, ukazuje unikátní průzkum UniCredit Bank mezi Čechy splácejícími hypotéku.

Chcete si s partnerem splnit sen o vlastním bydlení a rádi byste dosáhli na nejvýhodnější úrokové sazby. Ty banky obvykle nabízí u hypoték v rozmezí 85-90 % hodnoty pořizované nemovitosti (LTV), zbylé finance vám ale chybí. Mnoho Čechů se v takovém případě obrátí s prosbou o pomoc na své rodiče. Ti k novému bydlení pomohli bezmála každému druhému z těch, kteří splácí hypotéku (48 %). Nejběžnější je přitom ryze finanční pomoc, například hotovost (20 %), časté je i zřízení spořicích produktů (10 %).

„Pořízení bydlení na hypotéku je pro mnoho z nás i přes historicky nejnižší sazby úvěrů velkou finanční investicí, bez počáteční podpory rodiny se často neobejdeme. Finance do začátku jsou právem nejpopulárnější možností, pomáhají totiž dvakrát. S nižší hypotékou mladí dosáhnou na lepší úrokovou sazbu, u UniCredit Bank například dnes začínají 3 a 5leté fixace a variabilní sazby na 1,49 % p.a. Případně si za peníze od rodičů vybaví domácnost. Rodiče v drtivé většině pomáhají částkou do čtvrtiny ceny nemovitosti,“ komentuje výsledky průzkumu Dalibor Mička, ředitel pro financování domácností UniCredit Bank.

Téměř každý desátý (8 %) rodič pak nabízí svou vlastní nemovitost jako zástavu pro hypoteční úvěr. Taková pomoc se hodí například při koupi obecního nebo družstevního bytu, který nejde proti hypotéce zastavit. „Rodičovská pomoc s novým bydlením nemusí nutně znamenat jen peníze na ruku. Často pomůže právě nabídnutí vlastního domu jako zástavy za hypotéku,“ dodává Mička.

Nejvíce podporují mladé muže kolem třiceti let

Nejčastěji se podpoře rodičů těší mladí muži ve věku do 26 let z Prahy, Libereckého a Zlínského kraje, pomáhají jim až ve dvou třetinách případů. Naopak na Ostravsku nebo v Karlovarském kraji si tři ze čtyř Čechů řeší hypotéku úplně sami. Podpora rodičů se obvykle pohybuje maximálně do čtvrtiny ceny nemovitosti. Vyšší částkou svým dětem přispěl každý čtvrtý z pomáhajících rodičů (28 %), nejčastěji vysokou částkou pomáhají rodiče v Praze, Středočeském a Zlínském kraji.

Třicátníci vedou v hypotékách

I celkově si hypoteční úvěr nejčastěji berou lidé mezi třiceti a čtyřiceti lety (43 %), mladších žadatelů je třetina (29 %). Hypotékou financují především nákup domu či bytu. U starší generace naopak převládá refinancování starších hypotečních úvěrů. Do vlastní stavby se dnes moc lidí nehrne. Platí to u všech věkových skupin, kde výstavba tvoří méně než deset procent všech hypoték.

Češi svou hypotéku průměrné splácí 22 let. Výše úvěru přitom na dobu splácení nemá výrazný vliv. Z fixací jednoznačně vede ta 5letá, loni ji vzhledem k historicky nízkým úrokovým sazbám zvolily bezmála čtyři pětiny klientů (79 %).

S rostoucím podílem refinancování klesá průměrná výše hypotéky. Zatímco ještě před pěti lety dosahovala 66 procent ceny zastavené nemovitosti, dnes je to jen 62 procent. „Hodně diskutované stoprocentní hypotéky nejsou tolik žádané, využívá je jen velmi malé procento klientů. Dva ze tří úvěrů se vejdou do 80 % hodnoty nemovitosti,“ dodává Mička.

O průzkumu

Průzkum pro UniCredit Bank provedla v březnu 2016 agentura Ipsos metodou online dotazování na reprezentativním vzorku 840 českých a 525 slovenských respondentů ve věku od 18 do 65 let a z hypotečních dat UniCredit Bank na vzorku 100 000 klientů.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3