INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

IMG 6886Česká energetika prochází v posledních letech procesem hledání optimální skladby zdrojů pro výrobu a využívání energie i cest racionálního zhodnocení těchto zdrojů. Na konečný verdikt čeká například další směřování jaderné energetiky u nás, určení optimálního podílu uhlí a zemního plynu v energetickém mixu v zájmu snížení emisní zátěže, patřičnou pozornost si zaslouží zpracování biologického odpadu, záležitosti týkající se ekologické zátěže a další okolnosti. Mezi ty, kdo se již léta pohybují v oblasti energetiky, výroby plynárenských a dalších technologií pro optimální využívání energie a odpadního tepla, patří Ing. Radim Vaško, výkonný ředitel pro výrobu a obchod firmy GASCONTROL, společnost s r. o. z Havířova. Zajímal nás jeho pohled na věc.

Kam by měla směřovat česká energetika v nejbližších letech?

Pevně věřím, že bude schválena koncepce, která zajistí naší zemi zejména v budoucnu stabilní, bezpečné a levné zdroje. Naše současná pozice oproti jiným zemím, až na nešťastné fotovoltaické elektrárny, není zásadně špatná. Máme celkem pestrý energetický mix, který nestojí výhradně na jedné noze. Ve stávajícím systému jsme operativní ve vykrytí nevyvážených stavů a umíme to dle mých informací nabízet i do zahraničí. Jsem přesvědčen, že takto rozmanitý mix je vhodné zachovat i do budoucna. V energetice považuji za rozumné řešit synergie s dalšími úkoly, jako je například budoucí otázka likvidace odpadů a další alternativní zdroje pro pohon vozidel.

Dostavba Temelína je ostře sledovanou kauzou. Co se zde dá podle vás předpokládat?

Jsem pro dostavbu minimálně jednoho bloku. Považuji to za investici budoucnosti naší země. Musíme počítat s tím, že stávající uhelné zdroje mají svou omezenou životnost. Pokud nezahájíme řešení adekvátní náhradou, bude tu nebezpečí deficitu a závislosti na jiných zemích v základním zdroji naší soustavy. Vidím zde rovněž i sekundární efekty dopadající do našeho průmyslu. Souvisí to především s účastí našich firem na dodávkách a realizaci takto zásadní zakázky, dále jde o významné reference a uplatnění firem na jiných projektech ve světě. V minulosti jsme byli většími odborníky v tomto odvětví, než je tomu dnes. Takže je příležitost obor i know-how znovu oživit a posunout dál.

Jak vy osobně vnímáte podporu obnovitelných zdrojů energie, zvláště v současných měsících?

Za velmi nešťastné vidím dřívější rozhodnutí ve věci fotovoltaických elektráren. Považuji za logické startovat projekty, před kterými v budoucnu stejně neutečeme, a to je likvidace odpadů. Biologicky rozložitelné odpady jsou možnou vsázkou do bioplynových stanic, kde jsou schopny ve fermentačním cyklu dále odevzdat část své energie. Místo komplikovaného nalezení dalších prostor na uskladnění těchto odpadů můžeme ve vhodných technologiích tyto odpady ještě dále zpracovat. K tomu, abychom tento proces nastavili, vidím jako smysluplné ho rozumně podpořit. V čase, kdy se technologie a systémy zjednoduší a zlevní natolik, že jsou schopny i dále ekonomicky fungovat bez podpory, tak tuto podporu omezit nebo zastavit. Pokud nebudeme ochotni zátěže budoucnosti řešit dnes, tak nashromáždíme našim dětem postupně problémy, se kterými si pak velmi těžce další generace poradí.

Co to znamená ve vašem podnikání dnes a co z pohledu let nadcházejících?

Uvědomujeme si, že dnes musíme business stavět na předvídatelnosti a dívat se za běžný všední horizont problémů. Tedy odhadnout, co nás bude celospolečensky a ekonomicky pálit za pár desítek let, možná i dříve. Likvidace odpadu a jeho efektivní využití je žhavé téma. Bioplynovou stanici, která je schopna vyrábět energii z biologického komunálního odpadu, jsme již postavili ve Žďáru nad Sázavou. Přemýšlíme, jak dál a co vše by se s odpadem dalo ještě udělat. Také jsme přesvědčeni, že zemní plyn je nejvhodnější alternativou namísto současných pohonných hmot. Metanu je na této zemi dostatek, proto jsme průkopníky ve výstavbě CNG plnicích stanic. Jestli to jsou správné úvahy, ukáže čas. Dnes to vnímáme jako smysluplné pro ekonomiku i pro naše podnikání.

rozmlouval Jiří Novotný






Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Aktuality

HKCR

HK ČR pomůže s elektronickým daňovým přiznáním 19. duben 2024

Už jen přibližně dva týdny – do 2. května – mají podnikatelé čas na elektronické podání daňového přiznání k daním z příjmů za loňský rok. Řada z nich si letos poprvé vyzkouší komunikaci se správcem daně elektronicky.

CzechTrade Ekodesign foto Zuzana Sedmerová

Udržitelný export na Design Centra CzechTrade 19. duben 2024

Jak ovlivňuje české exportéry rostoucí význam udržitelnosti na trhu Evropské unie, se dozvěděli zájemci o export na odborném semináři Ekodesign: Cesta k udržitelnému exportu, který uspořádala agentura na podporu obchodu CzechTrade.

Bude nový zákon o kybernetické bezpečnosti, v případě jeho porušení hrozí firmám pokuta v řádech stamiliónů 18. duben 2024

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se chystá koncem letošního roku vydat nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který bude regulovaný novou směrnicí NIS2 (Network and Information Systems 2) schválenou Evropským parlamentem a Radou EU.

logo SYMA 24

Na nové trendy v kvalitě upozornila konference SYMA 2024 16. duben 2024

Letošní ročník odborné konference SYMA se uskutečnil v dubnu příhodně v centru automobilového průmyslu České republiky. Hostitelem se stala Škoda Auto, která pro tyto účely poskytla prostory svého muzea v Mladé Boleslavi.

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

Vybíráme z Prosperity

CRIF: Češi jsou na 11. místě v množství ukradených e-mailových adres a hesel

graf copyV roce 2023 došlo k nárůstu množství kompromitovaných přihlašovacích údajů k účtům v kombinaci s dalšími údaji. Na celosvětové úrovni koluje na dark webu nebo je přístupných na komunikačních platformách více než 7,5 miliardy informací, což je o 44,8 % více než v roce 2022.

Jak mířit k dokonalosti s Centrem excelence České společnosti pro jakost

IMG 0094Centrum excelence v České společnosti pro jakost funguje již čtrnáctým rokem. Založeno bylo jako platforma pro sdílení zkušeností a další rozvoj organizací oceněných v Národní ceně kvality. Od loňského roku se stalo plnohodnotným odborným centrem ČSJ.

Nastává éra adaptability

MP copySpolečnost ManpowerGroup Česká republika v březnu zveřejnila zprávu, ve které popisuje 14 klíčových trendů, které utvářejí trh práce v roce 2024.

CRIF: Češi jsou na 11. místě v množství ukradených e-mailových adres a hesel

grafV roce 2023 došlo k nárůstu množství kompromitovaných přihlašovacích údajů k účtům v kombinaci s dalšími údaji. Na celosvětové úrovni koluje na dark webu nebo je přístupných na komunikačních platformách více než 7,5 miliardy informací, což je o 44,8 % více než v roce 2022.

Realitní trh u nás letos ožívá

Obrázek1Tuzemský realitní trh zažívá od loňského jara z pohledu počtu transakcí růst u všech typů nemovitostí. Prodeje v případě novostaveb v posledním čtvrtletí meziročně vzrostly téměř dvojnásobně, u starších bytů to bylo o 49 % a prodeje rodinných domů posílily o 45 %.

Řešení makro ČR ukazují, jak může gastronomie ustát těžké časy

HoReCa makro CîR VČeské jídelny a restaurace jsou dále pod tlakem. Poté, co většina z nich vydržela náročné období pandemie, musí se nyní vyrovnávat se změnami v přístupu zákazníků kvůli zdražování.

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Pohledem redakční rady

Koberna MO1

Zapomínáme ale podotknout, co to bude stát a kdo to zaplatí 11. listopad 2022

Přednáška na konferenci České společnosti pro jakost 26. září. Jedna z nejlepších, všichni naslouchali a mám dojem, že i souhlasili. Řečníkem byl Ing. Miroslav Koberna, CSc., ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory České republiky. Hovořil o kvalitě potravin, ale trochu z jiného úhlu, než jsme zvyklí. Okem odborného kritika se podíval na Green Deal. A jak to souvisí s tím, co máme a budeme mít na talíři? Poprosila jsem ho, aby některé myšlenky rozvedl:

Pokračování ...
INZERCE