iprosperita

iprosperita

Slovo ke dni
Úterý, 23. května 2017
Dobrá zpráva z ČNB

Česká národní banka dala najevo, že chce skončit období rekordně levných peněz. Už v příštím pololetí má vzrůst diskontní sazba, jež je na rekordně nízké úrovni 0,05%. Pro ty, kteří si půjčují, to znamená zdražování úvěrů. Střadatelům se zvýší výnosy z uložených peněz. Situace na peněžním trhu se tak pomalu dostává do normálu. Je naprosto bezprecedentní, aby vkladatelé měli bankám platit, že si u nich mohou uložit své prostředky. Navíc zadlužení občanů, samospráv i státu se dostalo na neúnosně vysokou úroveň a málokdo si přeje další pokračování tohoto vývoje. Záměry ČNB budou mít vliv i na posílení koruny. Domácí měna se po intervencích, které minulý měsíc skončily, ještě nestačila vzpamatovat, a podporu si jistě zaslouží. Silnější korunu bezpochyby uvítá veřejnost a prosperující ekonomika se s ní bez problémů vyrovná.Blíží se parlamentní volby a politici vymýšlejí, jak získat voliče. Stoupající životní úroveň obyčejných lidí by jim mohla nahnat cenné body.

Pavel Kačer

 
Pátek, 19. května 2017
Rozpočet "na sekyru"

Ve vládě se sice ministři hašteří, ale pracují. Šéf rezortu financí nyní zveřejnil první nástřel státního rozpočtu na příští rok. Počítá se schodkem 50 miliard korun. S deficity vláda žije už hodně dlouho, ale člověku, který nechce a nemůže žít na dluh, to přijde divné. Jak to, že v mimořádně příznivé době ekonomického růstu nedokáže stát sladit veřejné příjmy a výdaje? Protože není pochyb, že každá „sekyra“ jednou dopadne na dlužníka, musíme se ptát: Kdy nastane situace, že se začne státní dluh splácet? A kdo ho zaplatí? Předpokládám, že lidí, kteří mohou hospodaření s veřejnými financemi nejvíc ovlivnit, to určitě nebudou.

Pavel Kačer

 
Středa, 17. května 2017
O slávě tkalců a soukeníků

O středověku máme většinou jen zkreslené, a nebo prakticky žádné představy. Proto stojí za to navštívit dům U Zlatého prstenu na Starém městě pražském, kde začala unikátní výstava s názvem Od niti ke košili. Dozvíte se o řemeslech, která byla v hlavním městě před 700 lety rozšířená a vážená, uvidíte, co nosili na sobě naši předkové. Muzeum hl. m. Prahy jako pořadatel má s podobnými výstavami bohaté zkušenosti, může navíc čerpat z archeologických a jiných nálezů na území metropole. Mě jako ekonomického novináře zaujal fakt, že už ve 13. století Čechy čile obchodovaly i se zeměmi Orientu a dovážely odsud mj. hedvábí. Také mě překvapilo, že tkalcovský stav, jak ho známe dnes, užívali už tkalci před objevem Nového světa.

Pavel Kačer

 
Čtvrtek, 11. května 2017
Všude dobře, doma...

Jistě znáte staré české přísloví, že nejlépe je doma. Kupodivu to platí i o turistickém ruchu. Zdá se vám, že je v Praze hlava na hlavě, a každá hovoří cizí řečí? Ano, cizinců přibývá, ale podle statistik nejvíc domácí hotely naplňují Češi. V prvním čtvrtletí se jejich obsazenost zvýšila o víc než 11 procent. Můžeme se ptát, proč si lidé plánují dovolenou raději v tuzemsku než za hranicemi, a jistě dostaneme spoustu relevantních odpovědí. Ale jedním z důvodů je pocit bezpečí v neklidném světě, a také růst kvality služeb. V České republice se už nemusíme stydět za veřejné záchodky, ani za mizernou úroveň stravování a ubytování. Navíc také dávno opadl hlad po objevování nových zemí. České rodiny s překvapením zjišťují, že i doma je co objevovat.

Pavel Kačer

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 50

Doporučujeme

 • 04. 08. 2015

  Chystá se Management 2020+

  Sdružení Czech Top 100 a poradenská společnost M.C. TRITON uspořádají 12. listopadu 2015 odbornou konferenci, která se bude zabývat sdílením trendů řízení v soukromém, veřejném a neziskovém sektoru

  pokračování »
 • Kurzy bezpečné jízdy v ČR
  09. 09. 2015

  Kurzy bezpečné jízdy v ČR

  Kurz bezpečné jízdy neboli škola smyku je teoreticko-praktický program určený pro všechny řidiče. Jejich účel je jednoduchý – připravit řidiče na nestandardní situace za volantem a přispět tak k všeobecné bezpečnosti na silnicích. Bonusem je navíc to, že kurz vás bude bavit. Často se proto poukazy na zážitkové školy smyku dávají darem k nejrůznějším příležitostem.

  pokračování »