INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Dvě zajímavé novinky ohlašují na září 2015 odborníci na oblast certifikace podle mezinárodně uznávaných norem ISO. V platnost vstupují nové standardy, které se týkají systému environmentálního managementu (ISO 14001) a systémy managementu kvality (ISO 9001). Co to znamená pro firmy?

„Nové standardy pomohou například k lepšímu řízení obchodních a dalších rizik, zvýšení transparentnosti a důvěryhodnosti firem v očích zaměstnanců, akcionářů, státních institucí, zákazníků a jiných zainteresovaných skupin,“ vyjmenovává Stanislav Moučka, ředitel divize Certifikace z inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas.

Oba nové standardy vychází prozatím jen v anglické verzi, systémy environmentálního managementu 15. září 2015, systém managementu kvality 23. září 2015. „V okamžiku, kdy bude český překlad, mohou počítat se závazností těchto norem i české firmy, které se rozhodnou pro českou akreditaci (ČIA). Je to otázka měsíců, které mohou podniky využít pro přípravu,“ dodává odborník.

Nové verze standardů a jak dál:

1)      Již certifikované organizace podle standardu IS0 9001:2008 nebo standardu ISO 14001:2004

  V rámci tříletého období, které je dáno datem vydání standardu, musí organizace implementovat nové standardy a projít úspěšně auditem od akreditovaného certifikačního orgánu. Mezní termín je září 2018.

2)      Organizace, které teprve zvažují certifikaci podle uvedených norem

  Certifikace podle originálních standardů ISO 9001:2015 nebo 14001:2015 pod akreditací např. UKAS (The United Kingdom Accreditation Service) je možná, jakmile je certifikační orgán připraven a akreditován. Společnost Bureau Veritas již od října 2015. 

3)      Organizace, které mají zájem o certifikaci podle českých standardů

  Certifikace podle českých standardů ČSN EN ISO 9001:2016 a ČSN EN ISO 14001:2016 bude možná po jejich vydání, tedy v první polovině roku 2016.

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3