INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

 L193428Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, se v září zúčastnil významného jednání v Radě hospodářské a sociální dohody, kde bylo na programu několik zásadní bodů, které se bezprostředně dotýkají života firem a jejich zaměstnanců. Při té příležitosti jsme ho požádali o rozhovor.


Poslední tripartita se zabývala čerpáním evropských fondů. Vadí zaměstnavatelům, že část prostředků zřejmě propadne?

Ano, opakovaně upozorňujeme vládu na špatný stav čerpání. V současném programovacím období to vypadá na 18 až 24 miliard korun, které nebudou využity. Ztráta se ale nakonec může vyšplhat ještě výš, protože některé výdaje nemusí být Bruselem uznány. Neplní se projekty zejména v rezortech životního prostředí, školství a kultury, ale také ROP Severozápad i Praha. I když byla současnou vládou průběžně přijata určitá opatření, výsledkem je, zdá se, ještě větší propad. Přáli bychom si, aby se vládě podařilo projekty dotáhnout, anebo se je pokusit přesunout mezi rezorty. Například Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR dostalo žádosti na rozvoj za sedm miliard, ale pustilo jen projekty v hodnotě dvě miliardy korun. Času už mnoho nezbývá, jen necelý rok, protože do 31. prosince roku 2015 se musí stihnout vše doúčtovat. A už začíná nové období, jehož start se také opožďuje. Tady snad čerpání dotací bude probíhat lépe než v končícím současném období.
    Problém vidíme v tom, že do EK odchází ministryně Věra Jourová z Ministerstva pro místní rozvoj ČR a bude se měnit personální obsazení na místech, která jsou pro evropské programy rozhodující. Vidíme tři hlavní příčiny špatného stavu. Projekty zpožďuje zákon o veřejných zakázkách, podmínky operačních programů se mění za pochodu, a navíc víme, že administrativa je příliš složitá. Především pro MMR bude nastávající období velmi náročné a nebude lehké úkoly zvládnout. Proto apelujeme, aby byl rezort obsazen a posílen odborně kvalifikovanými lidmi.

Na veřejnosti se však nejvíc diskutuje o minimální mzdě, kterou chce vláda zvýšit o 700 Kč...

Na červnovém zasedání tripartity jsme se dohodli na růstu o 500 korun. Nynější navýšení odmítáme. Vláda ho s námi neprojednala a my tohle nepovažujeme za férové jednání s partnery. Dvě stokoruny sice nebudou pro většinu podniků představovat problém, ale dovedu si představit, že to zkomplikuje život tam, kde je mzdová hladina nejnižší. Jde především o obory textil, oděvy, kůže, zemědělství a služby. Chci zdůraznit, že ještě neodezněla krize a růst ekonomiky je slabý. Navíc nevíme, jak na firmy dopadnou ruské sankce, ale ve strojírenství a zemědělství budou ztráty významné. Pokud jde o menší podniky, které bývají subdodavateli větších celků, tam ještě důsledky sankcí neznáme vůbec. Obáváme se, že už tak vysoká nezaměstnanost může ještě stoupnout. Požádali jsme sociální partnery, abychom se k dopadům obchodní války sešli počátkem příštího roku. V této době bychom měli se sociálními partnery a vládou projednat představu o růstu minimální mzdy v dalších letech (do konce volebního období) na základě ekonomické situace. Minimální mzda se týká asi 100 000 zaměstnanců, ale pohyb nastane rovněž u všech mzdových tarifů. A je nutné vzít v úvahu, že z minimální mzdy se počítají dávky s dalším dopadem na pracovní trh. Zaměstnavatelé nepovažují ale minimální mzdu za zásadní problém, neboť ta se projednává bez ohledu na celostátně platnou – v kolektivních smlouvách vyššího stupně.

Na Radě hospodářské a sociální dohody se hovořilo také o zaměstnávání postižených osob. O čem konkrétně?

Zpracovává se koncepce zaměstnávání zdravotně postižených. Přáli bychom si, aby vznikly sociální podniky, kde by tito lidé našli práci. Smyslem činnosti těchto podniků, které by se zčásti dotovaly z veřejných zdrojů, by prvořadě nebyl zisk, ale uplatnění osob se sníženou zdravotní klasifikací. Zatím se to nepodařilo prosadit, ale věříme, že do konce roku 2016 se systém podaří dopracovat. Minimální mzda do té doby bude 8000 Kč, ale jde o osoby, které k ní pobírají úplný nebo částečný invalidní důchod.

Dalším mediálně vděčným tématem je kurz­arbeit. Na jakých pravidlech jste se na tripartitě shodli?

Domluvili jsme se, že kurzarbeit se bude vztahovat ke dvěma případům. Za prvé v situaci, kdy firmy se dostaly do problémů nezaviněně změnou vnějších poměrů, například při zavedení ekonomických sankcí. Druhým důvodem by byly povodně. Příspěvek v době částečné nezaměstnanosti by měla vyhlásit vláda. Otázku, kdy a za jakých podmínek, ještě musíme vyřešit. Rovněž je třeba dotáhnout výši příspěvku. Uvažuje se o 60 nebo 90 procentech průměrného výdělku. Ustaví se pracovní skupina, do níž každý partner deleguje své odborníky. Poslední slovo bude mít vláda. A zásady kurzarbeitu bude muset schválit také antimonopolní úřad.

připravil Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3