INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Koordinátorem projektu s názvem Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému je vedoucí tajemník Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Dr. Jan Zikeš.

O problematice má nyní nejvíc informací. Požádali jsme ho proto o rozhovor.

V jaké fázi se nyní projekt nachází?

V polovině letošního roku se uzavřela jedna část projektu. Závěrečná konference v Praze navázala na dílčí semináře jednotlivých odvětví a jejich výsledky shrnula. Cílem celého projektu je připravit odvětví na změny důchodového systému. Neřeší ani počty pilířů ani věk odchodu do penze. Vychází ze skutečnosti, že lidé budou pracovat déle. Na tuto skutečnost se musíme připravit. Projekt jsme rozdělili na etapy, protože programovací období končí a my jsme nebyli schopni všechny úkoly v daném čase splnit. Chceme však, aby práce pokračovaly další etapou.

Máte už první konkrétní výsledky?

Samozřejmě, že jsme se už dostali k určitým závěrům. Ale nečekejte, že v tak složité a časově náročné problematice teď předložíme hotová řešení. Ještě nejsme tak daleko, abychom řekli, že u dané profese musí zaměstnavatelé provést takové a takové změny, že vláda má přijmout taková a taková opatření, odbory zvolit zase takový nebo jiný postup. Ale co je naprosto zásadní: vytvořili jsme funkční bipartitní platformy a zmapovali jsme situaci v jednotlivých oborech. Stanovili jsme klíčové pozice, které nejlépe vystihují daná odvětví, taková, před nimiž je alespoň dvacetiletá perspektiva a jsou nejčastěji zastoupena v daném odvětví. Věřte mi, nebylo snadné vybrat dvě tři reprezentativní profese v každém z deseti sledovaných oborů.

Co dál?

V další části provedeme sociální audit. Pracovníky ve vytipovaných pozicích budeme sledovat v jejich místě a reálném čase. Když to vyjádřím obrazně, teď jsme zahrádku okopali, ale samotné plody naší činnosti se dostaví až později, v další etapě. Mám radost, že tu přípravnou fázi jsme podle mého názoru zvládli dobře.

Očekávali jste tak velký zájem o důchodovou problematiku?

Přiznám, že jsme se setkali s až překvapivě velkým a stále stoupajícím zájmem. Dokonce během doby přibyla nová odvětví, zapojili se zástupci z polygrafie a knihovníci. Atraktivitu témat zvýšily i zahraniční poznatky, s nimiž se účastníci seminářů mohli seznámit. I když v našich podmínkách nejsou plně kompatibilní, nabízejí zajímavá a inspirativní srovnání.

Jedna etapa skončila. Kdy začne druhá a jak bude probíhat?

K polovině tohoto roku měl projekt skončit. Jenže plán nabral zpoždění. Připomínám, že další programovací období zahrnující roky 2014 až 2020 není ještě připraveno. Když se podívám do diáře, nenajdu tam nic, žádné výzvy k otevření projektů. Čerpat peníze na pokračování projektu bude možné až ke konci letošního roku, respektive od ledna 2016. Abychom neztratili kontakt s odbornou problematikou, udrželi lidi v pozicích u jednotlivých platforem, rozhodli jsme se pro prodloužení stávajícího etapy o čtyři měsíce. Budeme brát tuto fázi jako pilotní projekt, který připraví podmínky pro vstup do II. etapy. Chceme si v něm vyzkoušet, konkrétně u šiček v textilnímprůmyslu, zda a za jakých podmínek lze testovat jednotlivé pozice.

Znamená to, že časovou ztrátu tímto způsobem můžete vyrovnat?

Připravíme se na klíčové momenty druhé etapy projektu, v níž budeme testovat pracovníky ve vybraných pozicích deseti odvětví. Víme, že to nebude snadné, protože přijdeme za lidmi na pracoviště. Ti musí mít jistotu, že získané informace nezneužijeme, že je zaměstnavatel nepoužije ke zvyšování výkonu a podobně. Nicméně přínosy budou pro všechny zúčastněné. Zaměstnanci budou moci strávit ve své profesi delší dobu, nebudou se muset přeškolovat, stěhovat, odcházet do předčasného důchodu. A firma, která chce mít pevný kádr zaměstnanců, nebude hledat a zapracovávat nové pracovní síly. V neposlední řadě se projekt už přesune z „papíru“ do praxe, ukáží se jeho reálné možnosti a případná slabá místa. Vyzkoušíme si zvolenou psychologickou metodu, s jejíž pomocí pak budeme testovat pracovníky v II. etapě a lepší připraveností můžeme její úskalí dobře zvládat.

připravil Pavel Kačer 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3