INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Čtyři miliony spotřebitelů nalezly informace o 3166 šaržích nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin na webu SZPI - Potraviny na pranýři. Web provozovaný Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) www.potravinynapranyri.cz aktuálně přivítal svého čtyřmiliontého návštěvníka. Jedná se o v evropském kontextu unikátní projekt zveřejňování informací o závadných potravinách státní dozorovou organizací. Spotřebitelé zde nalezli detailní informace již o 3166 šaržích nevyhovujících potravin, z toho je 1316 šarží nebezpečných, 1012 falšovaných a 838 nejakostních. Po rozšíření kompetencí SZPI o segment veřejného stravování od roku 2015 zde inspekce zveřejnila podrobnosti o 346 uzavřených provozovnách, obvykle z důvodu nepřijatelné hygienické situace.

Projekt PnP spustila SZPI v červenci 2012 jako webový portál a v následujícím roce jej rozšířila o mobilní aplikaci pro operační systémy Android, Windows Phone a iOS. Spotřebitelé si jich stáhli již přes 65 000 a jejich prostřednictvím mohou mj. fotografovat závadné potraviny a posílat je inspekci jako podnět ke kontrole. Následně SZPI k projektu připojila i účty na sociálních sítích Facebook, který sleduje přes 19 000 fanoušků a Twitter s více než 4 400 „followery“, čímž se řadí mezi nejsledovanější twitterové účty v ČR. Cca 12 000 uživatelů webu se zaregistrovalo pro pravidelný odběr novinek emailem.

Projekt PnP v letech 2012, 2013 a 2014 zvítězil v anketě českého internetu Křišťálová lupa v kategorii Veřejně prospěšná služba a mobilní aplikace PnP získala v roce 2014 ocenění Mobilní aplikace roku v kategorii Aplikace pro lepší svět. Cílem projektu je zejména posílit pozici spotřebitele a chránit poctivé provozovatele.

Mezi aktuálními záznamy přesvědčivě dominují mléčné výrobky – 98 záznamů - a masné výrobky – 93 záznamů -,  zejména od zahraničních výrobců, kde inspekce zjišťuje mj. nelegální nahrazení hodnotné složky, tedy falšování. Dalším problematickým segmentem je víno s 59 záznamy.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3