iprosperita

iprosperita

Zájem o byznys projevují čínské podnikatelky
SocialTwist Tell-a-Friend
Čtvrtek, 18. května 2017

Naši exportéři dobývají v posledních měsících Čínu s nebývalou intenzitou. Meziročně jsme vykázali za první čtvrtletí nárůst vývozů do nejlidnatější země planety o 34 %, což překračuje míru exportu do ostatních destinací více jak pětinásobně. Novým trendem se začíná stávat expanze čínských podnikatelek. Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) předkládá u příležitosti Česko-čínské obchodní konference analýzu vzájemných obchodních vztahů.

 

Konference proběhne 18. 5. 2017 v Grandior Hotel Prague, pořadatelem je Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, za podpory Obchodní unie pro východní a střední Evropu. Početná čínská delegace, ve které dominují čínské podnikatelky, probíhá na bázi praktických B2B setkáních.

 

AMSP ČR současně předkládá nejnovější analýzu vzájemného obchodu mezi českými a čínskými subjekty. Z ní vyplývá, že v prvním čtvrtletí roku 2017 jsme dosáhli naprostého rekordu exportů do Číny. Zatímco do všech zemí rostly naše vývozy v období leden-březen 2017 tempem 6,1 %, tak do Číny byl nárůst exportů 34 %!

 

Celkový export do Číny za uzavřený kalendářní rok 2016 dosáhl 46 897 mil Kč, což odpovídá růstu 2,8 %.  Se započtením reexportů přes Německo jsme přesáhli hranici nepřímých vývozů do Číny již přes 100 miliard korun. Dominantní postavení v našem vývozu do Číny drží stroje a dopravní prostředky, ve kterém exportujeme 62 % našeho celkového vývozu do Číny, následuje průmyslové a spotřební zboží. Z jednotlivých položek to jsou zejména součásti motorových vozidel, obvody, rozvaděče, čerpadla, zdviže, buničina, pneumatiky, hračky, kočárky, tříkolky, telefonní přístroje.

 

 Za první čtvrtletí 2017 roste rovněž import čínských produktů, a to o 3,9 %, čímž se otáčí negativní trend z minulého roku, kdy import produktů z Číny klesnul o 8,2 % a dosáhnul 431 miliard korun. Nejvíce dovážíme stroje a dopravní prostředky (73,8 %), následuje průmyslové a spotřební zboží. Z jednotlivých položek to jsou zejména stroje na automatické zpracování dat, telefonní přístroje, integrované a elektrické obvody, monitory, tiskárny, hračky.

Celkové obchodní saldo mezi ČR a Čínou je záporné a za posledních 5 let se stále zvyšuje. Zatímco v roce 2011 bylo negativní saldo mezi vývozem a dovozem s čínskými partnery ve výši 305 miliard korun, v roce 2016 to bylo již 384 miliard korun.

 

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR k tomu dodává: „Tempo růstu exportu do Číny zatím letos předčilo všechna očekávání. Začíná se projevovat vysoká míra podpory vzájemného obchodu a investic, ale daří se nám i díky výborné kondici našich producentů a exportérů. Zajímavá je i struktura obchodních partnerů, čím dál více se v čínském byznyse začínají prosazovat ženy, které u nás vyhledávají obchodní příležitosti. To je zajímavá šance pro naše podnikavé ženy, jejichž počet v posledních pěti letech roste nebývalým tempem.“

 

Kateřina Haring, prezidentka ČMAPM ČR k tomu dodává: „Byly jsme velmi potěšeny zájmem o spolupráci ze strany čínských podnikatelek, které nás oslovily a navštívily v září loňského roku, kdy jsme se domluvily na pokračování našeho jednání a uspořádání první Česko-čínské obchodní konference v květnu 2017 v Praze. Konference se zúčastnilo přes 70 podnikatelek a podnikatelů, kteří diskutovali o dalších možnostech,  příležitostech a prohlubování  obchodní spolupráce mezi ČR a Čínou. Současně probíhala velmi zajímavá a  konkrétní B2B jednání, nejen v oblasti průmyslu a nových technologií, ale také o předání zkušeností v oblasti poskytování sociálních služeb a péče o seniory.“

(tz)

 

Další články

Doporučujeme

 • 04. 08. 2015

  Chystá se Management 2020+

  Sdružení Czech Top 100 a poradenská společnost M.C. TRITON uspořádají 12. listopadu 2015 odbornou konferenci, která se bude zabývat sdílením trendů řízení v soukromém, veřejném a neziskovém sektoru

  pokračování »
 • Kurzy bezpečné jízdy v ČR
  09. 09. 2015

  Kurzy bezpečné jízdy v ČR

  Kurz bezpečné jízdy neboli škola smyku je teoreticko-praktický program určený pro všechny řidiče. Jejich účel je jednoduchý – připravit řidiče na nestandardní situace za volantem a přispět tak k všeobecné bezpečnosti na silnicích. Bonusem je navíc to, že kurz vás bude bavit. Často se proto poukazy na zážitkové školy smyku dávají darem k nejrůznějším příležitostem.

  pokračování »