INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

CPS logo velke kopieOd zahájení provozu prvního plynovodu, kterým v roce 1967 na území tehdejšího Československa začal proudit zemní plyn, uplynulo letos padesát let. Prvopočátky českého plynárenství se však datují již do devatenáctého století, kdy se v Československu používal svítiplyn. V porovnání se zemním plynem měl ale horší vlastnosti, zejména nižší energetický obsah, a tak postupně uvolnil místo nové komoditě. V České republice se dnes spotřebuje přibližně 8 mld. krychlových metrů zemního plynu ročně (což odpovídá přibližně dvanáctinásobku objemu vodní nádrže Orlík).

Zemní plyn se začal na naše území přepravovat ze Sovětského svazu přes Slovensko prostřednictvím mezinárodního plynovodu Bratrství 30. června 1967. „Možnosti zásobování zemním plynem i trasy jeho distribuce se za 50 let zmnohonásobily. Celková délka všech plynovodů na našem území dosahuje 73 613 km. Česká republika těží ze své polohy uprostřed Evropy, díky které je součástí páteřní sítě plynovodů. To nám dává stálou jistotu dodávek zemního plynu,“ uvedl Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu.

cng4Českou republiku a Slovensko nyní propojuje celkem 5 linií tranzitního plynovodu, včetně plynovodu vedoucího k zásobníku v Dolních Bojanovicích. Vzhledem k dokončení projektu Nord Stream a tzv. Severní cesty, která přepravuje plyn z Ruska do Evropy po dně Baltického moře, je v současnosti nejvytíženějším tuzemským plynovodem Gazela. Vede zemní plyn ze západu na naše území, odkud pak proudí nejen do německého Waidhausu, ale i dál na Slovensko a Ukrajinu.
Stejně rychle jako se v posledních 50 letech rozvíjela plynárenská infrastruktura, postupoval také nárůst spotřeby zemního plynu. Od roku 1967 vzrostl počet plynofikovaných obcí z 200 na 4 000. Necelých 1,16 mil. odběratelů zemního plynu v tehdejším Československu se po rozdělení rozrostlo na dnešních 2,8 mil. zákazníků v ČR, což představuje více než polovinu všech českých domácností.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3