INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

Čeští prvovýrobci vstoupili do roku 2017 s nejnižší cenou mléka v celé Evropské unii. Ačkoliv se cena mléka do prvního pololetí v České republice mírně zvýšila i v současnosti dostávají čeští zemědělci za litr mléka o korunu méně, než je průměrná cena v EU. Výkupní cena mléka u nás dosáhla v červnu 8,3 Kč a pro zemědělce je stále podnákladová.

Cena mléka v EU od začátku roku víceméně stagnuje. Zatímco v lednu, dubnu a červnu mírně rostla, ve zbylých třech měsících reálně klesala, a tak skutečné zvýšení ceny mléka za první pololetí je zcela marginální. 

„V průměru roku 2014, roku 2015 a v dosavadním průběhu roku 2017 jsme v ceně mléka na cca 89 % váženého průměru ceny v zemích EU,“ vypočítává předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Nejnižší cena v Evropské unii v 1. pololetí 2017 byla v Litvě (po přepočtu cca 7,76 Kč/l). Následovalo Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko. Na 24. místě od konce v unii v cenách mléka – byla ČR.

Cena za 1. pololetí 2017 dle našeho Mlékárenského výkazu byla 8,14 Kč/l. Průměrná cena mléka v EU za 1. pololetí 2017 po přepočtu činila 9,14 Kč/l, což znamená přesně o 1 Kč na každý litr mléka více než u nás.
Cena mléka za 1. pololetí 2017 byla dle ČSÚ v České republice (8,06 Kč/l) nižší než v roce 2005, kdy se zemědělcům za mléko vyplácelo 8,21 Kč/l. Cena mléka za 1. pololetí 2017 (8,06 Kč/l) je jen o málo vyšší oproti ceně v r. 2002 (8,05 Kč/l).

Zvyšují kvalitu mléka

Růst ceny mléka je u nás do určité míry tažen zvyšováním jeho kvality. V obsahu bílkovin předstihujeme řadu evropských zemí. Tučnost mléka v průběhu roku mírně kolísá, ale to není nic překvapujícího a mlékárny s těmito výkyvy normálně počítají. Z dlouhodobého pohledu se ovšem tučnost u nás drží stále kolem 4 % a naopak stále mírně roste. Za období leden až květen 2017 byla průměrná tučnost dle tabulky 3,94 %.

Cena mléka je podnákladová 

Z výsledků posledního nákladového šetření výroby mléka v ČR, který s podporou Zemědělského svazu organizuje Výzkumný ústav živočišné výroby, se ukazuje, že výrobní náklady v loňském roce dosahovaly 8,41 Kč/l mléka. Současná realizační cena mléka u nás tak ani nepokrývá výrobní náklady loňského roku. Vzhledem k rostoucím mzdám, cenám pohonných hmot ale i k předpokládanému zvýšení ceny krmiv vlivem horší úrody lze předpokládat, že výrobní náklady v letošním roce budou vyšší.

(tz)

Slovo ke dni

  • Pivaři utíkají z hospod

    Ukazuje se, že opatření vlády fungují. Díky mnoha restrikcím a povinnostem se mění zvyky českých štamgastů. Opouštějí hospody a míří do privátů. Vypovídá o tom statistika o spotřebě alkoholu. Z roku na rok vytočili hostinští o 4,2 procenta piva méně. Ale holdování pivu se lidé nevzdávají, pije se stejně. Jenže v restauraci si k pivu už cigaretu nezapálíte. A kvůli zavedení EET, kontrolních hlášení a dalších administrativních opatření otevřených pohostinství, a to hlavně na venkově, ubývá. Pivaři také nevidí důvod, proč vysedávat mezi poloprázdnými stěnami a zaplatit za to víc. Stát asi tento vývoj neočekával, alespoň politici byli optimističtí a tvrdili, že opak se stane skutečností, navzdory selskému rozumu. Zajímavé, že teď v předvolební kampani se už k těmto svým činům vládní koaliční strany nehlásí. Pavel Kačer

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Říjen 2017

INZERCE

Partneři

Generální partner:

TOSlogo 172

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

gascontrol 175logo KOB

Vyšlo u nás 

 

Partneři plus:

tsoft VSPAP 160 EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3 logo_zts_87_2 ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Hlavní odborný partner: logo-npk Odborní partneři: csj105 sok67 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105

INZERCE