INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

Čeští prvovýrobci vstoupili do roku 2017 s nejnižší cenou mléka v celé Evropské unii. Ačkoliv se cena mléka do prvního pololetí v České republice mírně zvýšila i v současnosti dostávají čeští zemědělci za litr mléka o korunu méně, než je průměrná cena v EU. Výkupní cena mléka u nás dosáhla v červnu 8,3 Kč a pro zemědělce je stále podnákladová.

Cena mléka v EU od začátku roku víceméně stagnuje. Zatímco v lednu, dubnu a červnu mírně rostla, ve zbylých třech měsících reálně klesala, a tak skutečné zvýšení ceny mléka za první pololetí je zcela marginální. 

„V průměru roku 2014, roku 2015 a v dosavadním průběhu roku 2017 jsme v ceně mléka na cca 89 % váženého průměru ceny v zemích EU,“ vypočítává předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Nejnižší cena v Evropské unii v 1. pololetí 2017 byla v Litvě (po přepočtu cca 7,76 Kč/l). Následovalo Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko. Na 24. místě od konce v unii v cenách mléka – byla ČR.

Cena za 1. pololetí 2017 dle našeho Mlékárenského výkazu byla 8,14 Kč/l. Průměrná cena mléka v EU za 1. pololetí 2017 po přepočtu činila 9,14 Kč/l, což znamená přesně o 1 Kč na každý litr mléka více než u nás.
Cena mléka za 1. pololetí 2017 byla dle ČSÚ v České republice (8,06 Kč/l) nižší než v roce 2005, kdy se zemědělcům za mléko vyplácelo 8,21 Kč/l. Cena mléka za 1. pololetí 2017 (8,06 Kč/l) je jen o málo vyšší oproti ceně v r. 2002 (8,05 Kč/l).

Zvyšují kvalitu mléka

Růst ceny mléka je u nás do určité míry tažen zvyšováním jeho kvality. V obsahu bílkovin předstihujeme řadu evropských zemí. Tučnost mléka v průběhu roku mírně kolísá, ale to není nic překvapujícího a mlékárny s těmito výkyvy normálně počítají. Z dlouhodobého pohledu se ovšem tučnost u nás drží stále kolem 4 % a naopak stále mírně roste. Za období leden až květen 2017 byla průměrná tučnost dle tabulky 3,94 %.

Cena mléka je podnákladová 

Z výsledků posledního nákladového šetření výroby mléka v ČR, který s podporou Zemědělského svazu organizuje Výzkumný ústav živočišné výroby, se ukazuje, že výrobní náklady v loňském roce dosahovaly 8,41 Kč/l mléka. Současná realizační cena mléka u nás tak ani nepokrývá výrobní náklady loňského roku. Vzhledem k rostoucím mzdám, cenám pohonných hmot ale i k předpokládanému zvýšení ceny krmiv vlivem horší úrody lze předpokládat, že výrobní náklady v letošním roce budou vyšší.

(tz)

Slovo ke dni

  • O nejdražším máslu v hysterii

    Tak tu máme další žhavé téma v letošní okurkové sezóně. Novináři, a dokonce i někteří ekonomičtí analytici, hovoří o zběsile rostoucí ceně másla, které je už nejdražší, kam až lidská paměť sahá. Octli jsme se až po uši v jakési máslové hysterii. Protože se počítám mezi pamětníky, mohu zavzpomínat na časy (a ceny) dávno minulé. Vím, že čtvrtka másla stála v revolučním listopadu 1989 plných 10 korun československých (v tvrdé socialistické měně). Nominálně je tedy cena dnes pětkrát vyšší. To však neříká o tomto mléčném výrobku téměř nic, vypovídá to jen o velké inflaci. V reálných cenách (vztaženo k průměrným mzdám) by se v současnosti muselo toto máslo prodávat přinejmenším za stovku (českých na stole). Média, a často též odborníky, víc ale zajímají laciné senzace, nikoli skutečný stav věcí. A který našinec by chtěl taky slyšet, jak je...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2017

INZERCE

Partneři

Generální partner:

TOSlogo 172

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

gascontrol 175

Vyšlo u nás 

 

Partneři plus:

tsoft VSPAP 160 EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3 logo_zts_87_2 ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Hlavní odborný partner: logo-npk Odborní partneři: csj105 sok67 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105

INZERCE