INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Jak může dohoda CETA pomoci firmám expandujícím do Kanady? Bude možné obchodovat bezcelně? Jak získat preferenční zacházení a jak nejlépe se na nové podmínky připravit? Tyto a další otázky zodpověděli odborníci v rámci mezinárodní konference s názvem „Komplexní hospodářská a obchodní dohoda (CETA): Příležitosti pro české firmy“.

Konference se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a Velvyslanectvím Kanady v ČR. 

Do diskuse o dohodě CETA se zapojilo více než sto zástupců firem, expertů z řad státní správy i specializovaných agentur. Konferenci zahájili úvodními slovy náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, zástupce generálního ředitele pro obchod Evropské komise Mauro Petriccione, velvyslankyně Kanady v České republice Barbara C. Richardson a náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

V dopolední části moderované náměstkem ministra průmyslu a obchodu Vladimírem Bärtlem byly hlavním tématem příležitosti pro české firmy vyplývající z CETA – jak se změní podmínky při exportu do Kanady či v čem bude dobývání kanadského trhu snazší. Hlavními řečníky byl Mauro Petriccione z Evropské komise a Karl van Kessel ze Zastoupení Kanady při EU. Hovořilo se o tom, co vše CETA změní a proč je nejlepší obchodní dohodou, kterou EU a Kanada kdy uzavřely. Účastníci si také vyslechli příběhy konkrétních společností zajímajících se o Kanadu, například co všechno musela řešit česká firma GZ Media při budování továrny na vinylové desky v Kanadě.

Odpoledne se panelisté věnovali konkrétním otázkám přístupu na trh Kanady pro podniky z EU: diskuse se věnovala vzájemnému uznávání výsledků posouzení shody v CETA, pravidlům původu a novým podmínkám vnitrofiremní mobility, pohybu investorů a poskytovatelů služeb a možnosti uznávání kvalifikací. Témata byla zvolena s ohledem na časté dotazy z podnikatelského sektoru. 

„Dohoda CETA je mimořádnou příležitostí a bylo by chybou, kdyby ji české podniky nevyužívaly. Tato konference je součástí strategie komunikace vůči firmám, kde se snažíme ukazovat na příležitosti pro jejich expanzi na třetí trhy,“ vysvětlil náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Zástupce generálního ředitele pro obchod Evropské komise Mauro Petriccione k tomu uvedl, že "dohoda CETA je nejambicióznější obchodní dohoda, kterou kdy EU měla. Evropským firmám přinese řadu obchodních příležitostí".

„Finální schválení dohody CETA bude historickým krokem k posílení a prohloubení našeho vztahu s EU a konkrétně s Českou republikou,“ zdůraznila velvyslankyně Kanady Barbara C. Richardson. To potvrzuje také dopadová studie, kterou si nechalo Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovat. Autoři studie, Jana Šimanová a Aleš Kocourek z Technické univerzity v Liberci, poukazují na to, že CETA má velký potenciál podpořit obchodní a investiční vztahy s Kanadou a odhadují nárůst obchodu až o čtvrtinu. Kanada se také může stát branou pro celý severoamerický kontinent. 

Konference celkově vyzdvihla význam dohody pro vzájemné ekonomické i politické vztahy a potvrdila, že CETA je příkladem moderní dohody 21. století, která nastavuje vysoké standardy mezinárodní spolupráce a mezinárodního obchodu.

Další informace k dohodě CETA jsou k dispozici na www.businessinfo.cz/ceta. Text dohody je volně ke stažení zde: http://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2016/10/28-eu-canada-trade-agreement/.  

(tz)

 

 

 

 

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3