INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 20. rokem

IT počítačPodle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosahovala průměrná hrubá mzda na konci minulého roku 31 646 korun. Nejvyšší je průměrná mzda v hlavním městě, kde dosahuje výše 37 288 korun, nejnižší je naopak v karlovarském kraji, kde byla v roce 2017 na hodnotě 25 583 korun.

Tradičně nejvyšší jsou platy ve finanční sféře, bankovnictví, IT nebo například u pracovníků řízení letového provozu. Na opačné straně spektra pak stojí pomocní dělníci, servírky, číšníci nebo například švadleny, jejichž měsíční příjem se pohybuje těsně nad hranicí minimální mzdy. Ta je od 1. ledna 2018 stanovená na 12 200 korun. Za rostoucími mzdami stojí relativně vysoký ekonomický růst a hlavně nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Situaci s nedostatkem expertů v oboru IT by měl pomoci řešit nový provizní portál.

Rozdíly ve výši platů ale existují i v rámci jednotlivých oborů a mezi regiony. Například v oboru IT mohou být až několik desítek tisíc měsíčně. V době kritického nedostatku ajťáků to může znít jako nesmysl, ale přesto existuje mnoho IT pracovníků, jejichž hrubá mzda nepřekročí nižší desítky tisíc. Srovnat rozdíly a pomoci dosud podhodnoceným expertům k tržním platům může nový pracovní portál. Ten navíc přináší na trh tzv. referral systém, populární v USA: za úspěšné doporučení ajťáka provize. Podle průzkumu mezinárodní společnosti Hays dosahují platy v oborech IT v podstatě vždy přes 50 tisíc korun. U specializovaných pozic jako například expertů na tzv. Big Data mohou přesáhnout 150 tisíc korun měsíčně. "V porovnání s minulým rokem vidíme skokový nárůst, u některých pozic až o 20%. Nejvýraznější navýšení jsme z důvodu vysoké poptávky zaznamenali u pozic vývojářů Java, .NET a C++, dále v oblasti security, QA a SAP," píše se v aktuální zprávě společnosti Hays.

Někteří zaměstnavatelé již přikročili k tomu, že svým IT pracovníkům nabízejí desetitisícové odměny, doporučí-li dalšího experta, tak jak je to běžné na západ od našich hranic. Novinkou, je však ucelený systém provizí, jak jej nabízí nový portál Cool-jobs.eu. "Specializujeme se na IT pozice. Kandidáti vidí nejen nejširší nabídku pozic v oboru, ale také to, o jaká konkrétní místa je na trhu zájem a jakou nabízí zaměstnavatel či kontraktor cenu," vysvětluje Milan Čálek, zakladatel portálu. "Navíc každý registrovaný uchazeč, který úspěšně doporučí inzerovanou pozici, získá provizi ve výši zhruba jedné české průměrné mzdy." Provozovatelé portálu mají ambice oslovit ajťáky v celém středoevropském regionu, proto se provize vyplácí například pro rakouský a slovenský trh v eurech, kdežto pro Česko v korunách.
Ajťák na volné noze si vydělá násobně více než zaměstnanec

Nový portál využívá trendu, kdy v IT sektoru schopní lidé velmi brzy po získání zkušeností odcházejí na volnou nohu. Důvodů je více: jako freelanceři si vydělají většinou mnohem více než kmenoví zaměstnanci, dokonce několikanásobek dosavadní odměny. Zároveň si jako živnostníci mohou vybrat takové projekty, které je opravdu baví, což v posledních letech často hraje větší roli než samotná výše platu. "Rok od roku přibývá IT expertů, kteří jistotu stálého zaměstnání, vykoupenou nižším výdělkem a stereotypní prací, mění za kreativitu na volné noze. Mnozí z nich se však nechtějí zabývat obchodní činností a sjednávat si zakázky, a právě v tom by měl pomoci specializovaný portál, který na trhu dosud chyběl," vysvětluje Milan Čálek z Cool-jobs.eu. Trend odcházení na volnou nohu se ostatně netýká pouze IT sektoru. Dalším typickým odvětvím je např. marketing. "Schopní textaři, grafici či SEO specialisté si jako kmenoví zaměstnanci firem či agentur obvykle vydělají zlomek toho, co pobírají, pokud se odhodlají postavit na vlastní nohy," potvrzuje Radim Karlach, který pod značkou PR.AG sdružuje marketingové experty.

(tz)

Slovo ke dni

  • D1 jako největší parkoviště

    Silničáři se vždy stávají terčem vtipů, když v zimě zasněží a oni na změnu počasí nejsou připraveni. Jenže v letošním roce se situace na naší nejfrekventovanější silnici ještě zkomplikovala opravami. Italské konsorcium firem nestihlo svůj úsek mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem dokončit včas a přispělo tak k tomu, že řidiči zde strávili v koloně až 14 hodin. Dúvody, proč se to neopravilo v termínu, byly jistě „objektivní“. Není však bez zajímavosti, že na ostatních opravovaných místech D1 se práce zastavily podle plánu. Italové sice žádají další čas k dokončení oprav až do 3. ledna příštího roku, ministrovi dopravy Danielu Ťokovi ale už došla trpělivost a pohrozil vypovězením smlouvy, nebude-li okamžitě zjednána náprava. Proč se vládní úředník probudil až nyní? Protože se na neprůjezdnou dálnici naštvali nejen obyčejní motoristé, ale...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300

INZERCE