INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

firRumuni jsou mezi zahraničními vlastníky českých firem v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější. Od roku 2014 lze sledovat největší přírůstky tuzemských společností s rumunským majitelem.

V ČR aktuálně vlastní 1 349 firem, přičemž jejich počet se od roku 2014 zvýšil o 865, což představuje nárůst o 179 procent. Nejvíc rumunských firem má sídlo v Praze a nejčastěji podnikají v obchodu, službách, nemovitostech či stavebnictví. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Podle databází poradenské společnosti Bisnode v České republice podniká 1 349 rumunských firem a v posledních pěti letech přibývají extrémním tempem. „Zájem rumunských podnikatelů o zakládání firem v Česku do značné míry souvisí se situací na tuzemském trhu práce, který se potýká s nedostatkem zaměstnanců, říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Rumunští majitelé českých firem jsou v pořadí nejčastějších zahraničních vlastníků aktuálně na 16. místě před Bulhary a za Bělorusy. Žebříček vedou vlastníci z Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Německa. V základním jmění českých firem rumunští vlastníci upsali 1,3 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy korun víc než v roce 2014.

95 procent rumunských firem je vlastněno jednou fyzickou osobou. Rumunské firmy se koncentrují v blízkosti největších metropolí – Prahy a Brna. V hlavním městě má sídlo 80 procent a v Brně 10 procent firem, které mají rumunské majitele. Drtivá většina firem podniká v oblasti obchodu (27 procent), služeb (24 procent), nemovitostí (16 procent) a stavebnictví (13 procent).

(tz)

Ilustrační foto Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3