INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

phoneJiž 90 % z nás vlastní chytrý telefon. Trend, který začal teprve koncem minulého desetiletí, pohltil Česko s nebývalou silou. K čemu ale Češi v současné době své chytré telefony využívají? Je to stále volání či smskování, nebo je nahradilo něco jiného? A co Češi a práce s mobilním telefonem? Umí si díky novým technologiím představit větší pracovní flexibilitu? Tyto a další otázky byly zodpovězeny v průzkumu, který na konci července realizovala společnost Samsung ve spolupráci s agenturou Ipsos na reprezentativním vzorku 1050 obyvatel ČR ve věku 18 až 65 let.

Jedna z hlavních otázek, kterou si Samsung položil, zněla: čemu vlastně mobily Čechům slouží? Devět z deseti uvedlo, že na mobilním telefonu využívají nejvíce telefonování, zde se žádné překvapení nekoná. Avšak na druhém místě už ano. O necelé procento posílání smsek předstihlo fotografování (85 % uživatelů využívá telefon k smskování, 86 % k focení), což je trend a fakt, který výrobce telefonů neustále nutí k výrobě dokonalejších zabudovaných fotoaparátů. „Uvědomujeme si, že naši zákazníci chtějí mít co nejlepší a nejspolehlivější technologie pro zachycení těch skutečně důležitých okamžiků, a proto věnujeme inovacím fotoaparátů u našich chytrých telefonů výjimečnou pozornost a péči,“ vysvětlil Michal Forejt, Head of Product Marketing ze společnosti Samsung. 

Češi své přístroje stále více využívají k surfování po internetu (75 %) či k online komunikaci (Messenger či Whatsapp). Ta je vlastní již takřka dvěma třetinám uživatelů (66 %). Více než polovina Čechů, konkrétně 57 %, potřebuje svůj mobilní telefon k poslechu oblíbené hudby. Necelá polovina pak má smartphony k vyřizování e-mailů či vytváření a editaci nejrůznějších dokumentů. Díky neustále se zvětšujícím a kvalitním displejům pak čtyři z deseti Čechů využívají své telefony i ke sledování filmů či seriálů.

Toto číslo možná leckoho zaskočí. Více než dvě třetiny obyvatel České republiky totiž pracují mimo své obvyklé pracoviště, konkrétně 69 %. Nejčastěji pak pracují ze svého domova (49 %) či kaváren (12 %). Ostatní pak uvedli, že se práci věnují v parku (7 %) či v coworkingových centrech (1 %), které v poslední době nabírají na oblíbenosti i v České republice. Více než polovina (58 %) dotázaných vlastníků chytrého telefonu pak sdělila, že k práci svůj smartphone běžně využívají, což nabourává zažité představy o stolním počítači a nutnosti sedět celý den na židli a nehnout se od monitoru.

Více než třetina respondentů pak vypověděla, že si umí představit, že s odpovídající technikou by mohla pracovat odkudkoli. A odtud je už jen malý krok k tomu dodat si odvahu a vyzkoušet si život digitálního nomáda. Skoro čtvrtina (23 %) by byla rozhodně pro. Digitální nomádi běžně pracují odkudkoliv na světě a ve chvíli, kdy je potřeba, či kdy si sami stanoví svou pracovní dobu. Neodkladný úkol tak lze snadno a rychle vyřešit i z druhého konce světa z pláže, zatímco normálně bychom na něm museli pracovat ze své kanceláře. Vše, co je k této pracovní svobodě nutné, jsou spolehlivé a výkonné technologie. Průzkum věnoval rovněž pozornost stylusům. Toto praktické elektronické pero, které supluje opravdové pero či prst, si Češi spojují především právě s ovládáním telefonu místo prstu. Tvrdí to více než třetina dotázaných, konkrétně 35 %. Dále Češi spoléhají na stylus jako na vhodného pomocníka k psaní (27 %), kreslení (20 %) a editaci dokumentů (18 %).

Samostatnou kapitolou jsou i chytré hodinky. Sedm z deseti vlastníků své chytré hodinky využívá především k měření životně důležitých funkcí, jako jsou tlak či srdeční tep. I když většina Čechů zatím chytré hodinky nevlastní, více než třetinu (34 %) láká na těchto zařízeních funkce měření tělesných funkcí. Další z funkcí, která je zajímá, je, že pomocí hodinek by mohli telefonovat (17 %). Naopak skoro 30 % současných majitelů chytrých hodinek tuto možnost již využívá. Třetina majitelů na svých hodinkách surfuje po internetu, sleduje počasí či zprávy. Lidé nevlastnící chytré hodinky nad touto možností stále váhají, k surfování po internetu by je využívalo pouze 15 % z nich. Na 13 % respondentů by pak hodinky mělo k vyřizování korespondence, což je činnost, kterou si v současnosti oblíbila více než čtvrtina (26 %) majitelů chytrých hodinek.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3