INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Firmy podnikající v České republice jsou opět na vzestupu. Tak zní výsledek letošního konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi německými investory v České republice. Z výsledku průzkumu vyplývá, že třetina respondentů hodnotí současnou hospodářskou situaci jako dobrou, polovina dotázaných očekává v roce 2011 další zlepšení.

V aktuálním vydání konjunkturálního průzkumu ČNOPK vyjádřilo 73 zúčastněných firem spokojenost se stavem českého národního hospodářství: 30 procent označilo současnou situaci jako dobrou, 58 procent jako uspokojivou. 46 procent respondentů počítá přitom s dalším zlepšením hospodářské situace a potvrzuje tak optimismus oficiálních předpovědí. Ještě více nadějí vkládají podniky do vývoje svých obchodních aktivit: 44 procent respondentů počítá s dalším zlepšením v tomto roce, pouze 11 procent se přiklání k opačnému názoru. Každý druhý podnik očekává růst tržeb, každý třetí pak vyšší zisk.

Výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer zdůraznil: „Výsledky našeho průzkumu ukazují, že většina německých firem zde podniká ráda. Aby tomu tak bylo i nadále, musí se toho ještě hodně udělat, a proto se ČNOPK bude i v roce 2011 zasazovat o strukturální reformy."

Výsledky průzkumu vykazují sice znatelně růstový trend, úroveň předkrizového roku 2008 však ještě není zdaleka dosažena. Zotavení exportně orientovaného českého národního hospodářství by mělo také v letošním roce záviset v hojné míře na impulsech, které budou vycházet z trhů nejdůležitějších obchodních partnerů v čele s Německem. Zhruba jedna třetina všech respondentů uvedla, že se objem vývozu do Německa v roce 2010 zvýšil. Šest z deseti podniků profituje navíc přímo či nepřímo z hospodářského rozvoje v Německu.

Česká republika se v hodnocení zemí v regionu střední a východní Evropy umístila již podruhé v řadě na druhém místě. První místo obsadila stejně jako v loňském roce Slovenská republika. Téměř žádnou změnu nedoznaly silné, ale ani slabé stránky České republiky jako z pohledu investorů: motivace, produktivita a kvalifikace zaměstnanců byly hodnoceny jako chvalitebné až dobré. Pouze jeden rámcový faktor se znatelně změnil: „politická stabilita" je po volbách v květnu 2010 hodnocena výrazně lépe.

Zneklidňující je ovšem skutečnost, že zhruba 30 procent respondentů by dnes v České republice již neinvestovalo. To je znatelně více než v předchozích letech. Rozhodujícími faktory pro tento vývoj je pravděpodobně špatná platební morálka a nedostatečná právní ochrana v České republice. Obě uvedené rámcové podmínky byly respondenty zároveň označeny jako velmi důležité. Němečtí investoři by si dále přáli větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Efektivitu veřejného sektoru hodnotilo mnoho respondentů stejně tak jako v předešlých letech negativně.

Mnoho zahraničních podniků si i nadále přeje přechod na společnou evropskou měnu. Dvě třetiny respondentů se opět vyslovily pro zavedení eura, téměř nikdo však nepočítá s měnovou konverzí před rokem 2020. Jak ale ukazuje první místo Slovenska, vyplatilo by se zavedení eura také v České republice. Česká republika sice dosud obhajuje svou výbornou pozici v rámci regionu, konkurence je však stále silnější.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3