INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

zemAgrární komora ČR je připravena jednat o záměrech Ministerstva zemědělství směřující k omezení glyfosátů. Především pak v deklarovaném směru snížení celkové jeho roční spotřeby jako ochrany životního prostředí a v případech, kdy je finální produkce určena k využití do potravinového řetězce.

Zároveň je připravena zapojit se do odborné diskuze Ministerstva zemědělství k tvorbě metodiky aplikace pro praxi, která nastaví přesné podmínky užití glyfosátu v zemědělské prvovýrobě. Jak ale upozorňuje Zdeněk Jandejsek, prezident komory: „Na základě záměrů ministerstva je potřeba zohlednit opatření užití a kontrol tak, aby nebyla omezena konkurenceschopnost tuzemských zemědělců. Pokud by Česká republika uplatnila paušální zákaz plošné aplikace, stala by se Česká republika první zemí na světě s takto výrazným omezením. To by mělo mimořádný dopad jak pro zemědělce, kteří glyfosát používají v půdoochranných technologiích, a přispívají tak ke snížení rizik vodní a větrné eroze, tak i pro farmáře používající konvenční technologie a glyfosát používají jen v případech většího zaplevelení.“

Agrární komora ČR dlouhodobě usiluje o diskuzi k bezpečnému používání přípravků na ochranu rostlin s cílem ochrany veřejného za současného omezování vlivů na konkurenceschopnost tuzemského zemědělství. Vítáme iniciativy ministerstva, které k tomuto cíli směřují, jako je například Národní plán k bezpečnému používání pesticidů, nebo zavádění 2D kódů. Ty přispějí k lepší dohledatelnosti v rámci dodavatelského řetězce a v případě, že dojde k jejich úspěšnému rozšíření ke koncovému uživateli, také k lepší ochraně vod a trhu před ilegálními pesticidy, které podle našeho názoru a poznatků praxe včetně kontrolních orgánů představují výrazné riziko.

Riziko používání glyfosátu v zemědělství bylo v  souvislosti s nedávnou diskuzí o obnovení jeho povolení na dalších pět let (až do roku 2022) posouzeno v rámci regulatorního procesu Evropské unie, který lze jistě označit za jeden z nejpřísnějších a nejkomplexnějších na světě. Byla předložena a opětovně posouzena řada studií, včetně studie Mezinárodní agentury a pro výzkum rakoviny (IARC) v Lyonu studii, která glyfosát klasifikovala jako pravděpodobný karcinogen – kategorie 2a. Pro představu, do této kategorie patří též konzumace červeného masa, pití nápojů o teplotě vyšší než 65°C, emise při smažení za vysokých teplot, práce na střídavé směny či zaměstnání kadeřník/holič. Tato studie, která vyvolala velký zájem laické i odborné veřejnosti, byla následně podrobena odbornému zkoumání mnoha národních i mezinárodních regulatorních orgánů jako je EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) a ECHA (Evropská agentura pro chemické látky). Ani jeden z nich však nepotvrdil závěry IARC a neklasifikoval glyfosát jako karcinogen.

Ing. Jiří Felčárek
Úřad Agrární komory ČR

Ilustrace Pixabay.com

 

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3