INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

ob kopiePředstavitelé Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a Asociace českého tradičního obchodu jsou znepokojeni vývojem jednání o nově připravované směrnici proti nekalým obchodním praktikám. Návrh Evropské komise jsme považovali za dobrý základ zlepšení situace a přivítali jsme změny, prosazované členskými státy.

Naproti tomu návrhy Evropského parlamentu přínos této směrnice výrazně omezují a mohou dokonce vést k výraznému zhoršení ochrany malých a středních podniků. V současné době přitom probíhají finální jednání mezi Evropskou komisí, členskými státy a Evropským parlamentem, a je proto nejvyšší čas důrazně odmítnout návrhy, které nic pozitivního nepřinesou, a dokonce posílí velké nadnárodní potravinářské firmy na úkor všech ostatních.

„Návrhy vzešlé z Evropského parlamentu jsou jednoznačně v rozporu se zájmy České republiky. Zdá se, že Evropský parlament podlehl lobbování velkých nadnárodních potravinářských koncernů, které mají na řadě trhů včetně českého dominantní postavení a jsou si tak schopny vynucovat podmínky na úkor svých menších konkurentů i obchodů. Považuji proto za klíčové, aby se debata o nových evropských pravidlech vrátila tam, kde má být – k obraně trhu proti nekalé soutěži. Na prvním místě je pro nás zájem spotřebitele, kterého by přijetí návrhů Evropského parlamentu poškodilo,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

AČTO v této souvislosti již v polovině října vyzvala europoslance, aby se proti pozměňovacímu návrhu č. 360, který je součástí 2018/0082 (COD), postavili. Jeho přijetí totiž bude mít za následek:

  • snížení konkurenceschopnosti samostatných maloobchodníků z řad malých a středních podniků,
  • poškození zemědělského sektoru i malých a středních dodavatelů,
  • zvýšení vyjednávací síly velkých dodavatelů proti maloobchodníkům,
  • postupnou likvidaci českého maloobchodu.


„Navrhované zákazy společných nákupů prostřednictvím nákupních aliancí, zrušení důkazního břemene na straně dodavatele nebo odmítnutí požadavku obchodníků, týkajícího se dobrých životních podmínek hospodářských zvířat, povedou k výrazné obchodní nejistotě všech zúčastněných subjektů. V konečné podobě se tento stav odrazí v negativním dopadu na tuzemského spotřebitele,“ konstatoval Zdeněk Juračka, předseda představenstva AČTO.

V současnosti probíhají závěrečná jednání o podobě nové směrnice o nekalých obchodních praktikách v potravinářském řetězci. Rakouské předsednictví by rádo jednání dotáhlo do konce ještě v průběhu listopadu. „Je proto nejvyšší čas jasně říct, co by návrhy Evropského parlamentu způsobily, a pevně doufáme, že se členské státy postaví za evropské spotřebitele a odmítnou lobby velkých potravinářských firem,“ zdůraznili společně Tomáš Prouza a Zdeněk Juračka.

Spojení sil SOCR ČR a AČTO v postupu proti navrhované směrnici jasně dokládá, že situace v oblasti českého maloobchodu je více než kritická. Je proto důležité, aby si této skutečnosti byli vědomi čeští politici i zástupci ČR v Evropském parlamentu.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3