INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

CBRE Zasedačka roku 2016Jak získat a motivovat kvalitní zaměstnance je otázkou, nad kterou se zamýšlí čím dál více firem. Při rekordně nízké míře nezaměstnanosti je tato úvaha zcela namístě a zaměstnavatelé musí přemýšlet nad způsoby, jak si schopné lidi udržet a poskytnout jim výhody oproti konkurenci. Své o tom vědí především IT firmy. Konkurence je v tomto dynamickém oboru vysoká a kvalifikovaných a talentovaných lidí nedostatek.

I proto se tyto společnosti snaží svým pracovníkům kromě klasických benefitů nabídnout něco navíc - a příjemné, inspirativní a zdravé pracovní prostředí s dostatečným prostorem pro odpočinek a relaxaci je jedním z nich. Svědčí o tom i výsledky soutěže CBRE Zasedačka roku a kategorie Zdravá kancelář pod patronací České rady pro šetrné budovy, které jsou každoročně vyhlašovány za účasti významných odborníků a které loni ovládly právě IT firmy.

„Není náhodou, že naprostá většina loňských vítězů soutěže CBRE Zasedačka roku působí v oblasti IT. V této sféře podnikání mají společnosti zájem vytvářet kvalitní a inspirativní zázemí, ve kterém by se pracovníci cítili co nejlépe a do práce se těšili. Navíc vnímají jeho klíčovou roli při oslovování a nabírání nových pracovních sil. Vždyť i vítězem kategorie Zdravá kancelář, jejíž jsme garantem, se v minulém roce stal brněnský specialista v oblasti digitálního marketingu Kentico Software. Tyto společnosti si uvědomují, že podoba a funkčnost pracovního prostředí je nejen důležitou motivací pro zaměstnance, ale podstatně zvyšuje i jejich produktivitu,“ uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Osm hodin u pracovního stolu? Zapomeňte!

Pracovní zázemí zaměstnanců tak už není jen o vyhrazeném místě u stolu s židlí a počítačem. Vzhledem k tomu, že lidé v práci tráví většinu svého dne, je příjemné a variabilní prostředí umožňující změnu místa v závislosti na druhu svěřeného úkolu velice důležitým faktorem, který se snaží mnoho firem zohledňovat. Zejména v IT je práce náročná na soustředění a vyžaduje invenci a kreativitu. Zaměstnavatelé proto kladou důraz na členitost a různorodost prostor umožňujících jak práci v týmech, tak individuální v soukromí. Snaží se také, aby byl na pracovišti dostatek oddechových zón a zázemí pro neformální setkávání pracovníků a relaxaci. „Kanceláře by podle nás měly podporovat především komunikaci, potkávání a vzájemné seznamování zaměstnanců. Ačkoli jsou u nás kanceláře řešeny formou open space, mají lidé dostatek místa a ke své práci a odpočinku mohou využívat řady dalších prostor. Mohou tak pracovat v relaxačních zónách, zasedacích místnostech, kantýně či kavárně, kterou využíváme i pro neformální schůzky,“ říká Michaela Mojžíšová ze společnosti Avast, jež byla v minulém roce oceněna jako firma s nejatraktivnějším pracovním prostředím. Světový lídr v chytrých elektronických kontrolních řešeních ComAp, který vyhrál v kategorii Kanceláře pro budoucí výzvy, k tomu prostřednictvím svého marketingového specialisty Bena Stimsona dodává: „V IT sféře se zaměstnanci věnují různým typům úkolů od programování, přes marketing až po finance, a proto je příhodné vytvořit variabilní prostředí, které těmto požadavkům odpovídá. Při vytváření interiéru je také důležité vycházet z přání a potřeb samotných pracovníků, kteří vědí nejlépe, co jim vyhovuje, a jejich názor a vnímání prostoru jsou v tomto ohledu nezastupitelné.“

Na koloběžku a golf můžete vyrazit i v práci

Otázka pracovního prostředí v IT firmách však tímto nekončí. Zaměstnavatelé se snaží IT specialistům práci co nejvíce zpříjemnit a k odreagování jim nabízejí širokou škálu různých aktivit a možností, jak trávit svůj volný čas. Zaměstnanci společnosti SAP, která vyvíjí podnikové aplikace a softwarová řešení a jež získala v soutěži Zasedačka roku ocenění veřejnosti, tak mohou využít místní posilovnu, venkovní fitness stanice, kino, kulečník, stolní fotbálek nebo mohou na terase a zahrádkách grilovat či pěstovat bylinky. Na chodbách českého vývojáře antivirových programů Avast můžete navíc potkat zaměstnance projíždějící na koloběžkách nebo procházející s golfovými holemi, protože se rozhodli snížit svůj hendikep na místních golfových simulátorech.

Zdravým vnitřním prostředím proti únavě a k vyšší produktivitě

Aby se zaměstnanci cítili v práci co nejlépe a byli co nejméně nemocní, je důležité dbát na požadavky zdravého vnitřního prostředí. Pracovní zázemí musí kromě funkčního řešení prostoru zohledňovat i další důležité aspekty ve vztahu k akustickým, tepelným či světelným podmínkám a dostatečné cirkulaci čerstvého vzduchu. Při nedostatečné pozornosti věnované právě této oblasti mohou být pracovníci v důsledku vydýchaného vzduchu, špatného osvětlení či hluku na pracovišti unavení, mohou ztrácet koncentraci a v horším případě mohou trpět závažnými zdravotními problémy. Budova Metronom Business Center, ve které sídlí společnost SAP, tyto aspekty naplňuje po všech stránkách. Jedná se o energeticky úspornou stavbu s mezinárodní certifikací BREEAM, jež minimalizuje emise oxidu uhličitého, spotřebu energie, využívá přírodní zdroje a omezuje faktory škodlivé zdraví a životnímu prostředí. „Samotné kanceláře jsou vybaveny ergonomickým nábytkem a zaměstnanci si mohou díky inteligentně řízenému osvětlení volitelně nastavovat jeho intenzitu,“ popisuje interiér Ondřej Fanta, který zastává funkci Senior Facility Specialist ve firmě SAP. Jak na zdravé parametry dbají ve firmě STRV, jež vyvíjí chytré mobilní aplikace a weby a v soutěži Zasedačka roku získala ocenění Chytrá kancelář, vysvětluje spoluzakladatel a CEO Lubo Smid: „Naše kanceláře jsou kvůli potřebě vzájemné komunikace a interakce koncipovány ve stylu open space. I z tohoto důvodu nám hodně záleží na akustických podmínkách a na tom, aby se ruch a okolní šum nestával překážkou při práci. Do prostoru proto umisťujeme co nejvíce prvků, které jsou schopné případný hluk pohltit, a snažíme se tak vytvořit příjemné a klidné zázemí.“ Gabriela Jakabová ze společnosti Kentico Software, která je nositelkou titulu Zdravá kancelář, celou problematiku shrnuje: „Lidé tráví v práci spoustu času a otázka toho, kde a jak tento čas tráví, ovlivňuje dlouhodobě jejich zdraví a život celkově. Proto jsme se zaměřili na to, abychom vytvořili nejenom příjemné, ale především funkční a praktické pracovní prostředí, kam budou naši zaměstnanci rádi chodit a kde se budou cítit dobře.“

Firemní kultura i konkurenční výhoda

„IT je rychle rostoucím odvětvím, které potřebuje zkušené odborníky. Je zde tedy enormní boj o talenty a platy jsou často už tak dost vysoké, že firmy musí nabídnout něco jiného než ´pouhé´ finanční ohodnocení. Kvalitou pracovního prostředí dávají najevo, že jim na zaměstnancích záleží a nebojí se do nich investovat,“ zdůvodňuje úspěch IT firem v soutěži Zasedačka roku Filip Muška, konzultant společnosti CBRE. Podle Tomáše Prince, manažera řízení firmy Avast, není atraktivita a vstřícnost pracovního prostoru důležitá jen kvůli nedostatku schopných lidí, ale je také nedílnou součástí celkové prezentace společnosti a slouží tak jako její vizitka.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Pétangue v našem městě

    Žiji sice v malém, ale pěkném městečku v malebném na okraji křivoklátských lesů, rodišti svatého Václava. Když člověk sem přijíždí, dostane se mu informace, že máme v Evropské unii družební partnery, jednoho v Německu a druhého ve Francii. Zřejmě proto se radnice rozhodla vybudovat za domovem důchodců hřiště pro pétangue. Chodím denně okolo, ale ještě jsem nikdy neviděl nikoho, kdo by si tam hrál, ať dospělý nebo dítě. Asi u nás chybí ta pravá cílová skupina. Podobně to bylo v socializmu. Mezi disciplínami ve Sportce se objevily gorodky. Nikdo nevěděl, co to je, natož aby znal pravidla, tím méně, aby potkal člověka, který se jim věnuje. Možná je hráli sovětští lidé, když je krutá zima odřízla od povinností a jiné zábavy. Pétangue a gorodky mají společný ideový základ. Proto mám dojem, že se sice v našem životě hodně změnilo, některé...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Říjen 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Sto let pro ochranu nejlepších nápadů 15. říjen 2019

Sté výročí zřízení tehdejšího Patentního úřadu v Praze je příležitostí připomenout si nejen významná, ale i obtížná období oboru průmyslové vlastnictví i činnosti Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV).

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE