INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

02 bparts2 dismantler 634537f682825Ochrana životního prostředí je už po mnoho let v centru zájmu mnoha firem, zejména automobilek. Tyto snahy v posledních letech zesilují a rozšiřují se na různé oblasti. Změny v technice samotných vozidel už nestačí.

Je třeba kompletně překopat přístupy k surovinám i k finálním produktům. To tvrdí i automobilka Peugeot, která na akci nazvané E-LION DAY oznámila svou novou strategii. Chce opustit přístup „Vezmi, vyrob, zlikviduj“ a posunout se k oběhovému hospodaření neboli cirkulární ekonomice.

Hlavními úkoly v tomto přístupu jsou používaní recyklovaných materiálů a začleňování oprav, repasování, opětovného použití a recyklace vozidel a dílů. U samotných finálních produktů, tedy vozidel, značka hodlá významně zvýšit životnost. Elektrické vozy by podle Peugeotu měly dosáhnout živostnosti až 25 let, zatímco současné vozy se spalovacími motory vydrží asi 15 let.

Názornou ukázku efektivní recyklace Peugeot ukázal v nejnovějším konceptu Peugeot Inception. Zde je použitý materiál vyrobený ze zbytků polyesterové tkaniny. Zbytky jsou tepelně slisovány ve vakuu, přičemž je do nich vstříknuto pojivo ve formě přírodní pryskyřice. Tato technologie vytváří extrémně tvrdý a odolný materiál, který může sloužit jako nosný nebo obkladový díl. Lze ho použít pro různé konstrukce, jako jsou dveře, a není třeba ho obkládat dalšími díly.

Prodlužování života vozů a součástek ale není jen otázkou budoucnosti. Už dnes si do vašeho auta můžete pořídit repasované náhradní díly a šetřit tak přírodu i peníze. Všechny autorizované servisy Peugeot mají katalogy, které tyto ekologické a levnější díly zahrnují. V současné době funguje prodej repasovaných dílů ve 155 zemích, včetně Česka, a nabízí přes pět milionů různých součástek. Uvidíte-li na součástkách svého auta nápis SUSTAINera, můžete se pochválit za ekologický přístup. U těchto dílů si totiž můžete být jisti, že při jejich výrobě bylo použito až o 80 % méně surovin a až o 50 % méně energie než při výrobě rovnocenného dílu bez recyklovaného obsahu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3