INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

perspektiv green table studio flusser 05Architektonické studio perspektiv, které za svou historii navrhlo přes 200 tisíc m2 kancelářské plochy v tuzemsku i zahraničí, v rámci své kancelářské divize představuje vývoj v oblasti moderních trendů v kancelářích. Pandemie byla transformačním bodem v oblasti práce a požadavku na pracovní místa.

Zatímco od konce 80. let byla doporučená minimální plocha na osobu 10 m2, před pandemií se v řadě kanceláří metrika vyšplhala až 20 m2. Nyní je v rámci hybridního způsobu spolupráce standardem průměr kolem 14–16 m2 a firmy se dnes ve svých kancelářích kromě míst pro spolupráci zaměřují stále více na udržitelnost, zdraví a pohodu zaměstnanců a technologické inovace.

Před pandemií
V 90. letech a na začátku nového tisíciletí byly kancelářské prostory optimalizovány pro efektivitu a náklady, což často vedlo k minimalizaci prostoru na zaměstnance, zejména v call centrech a administrativních odděleních. V kontrastu k tomu, firmy zaměřené na kreativní a technologické práce, jako jsou designová studia a IT společnosti, započaly před deseti lety trend zvyšování prostor na jednoho zaměstnance, a to až na z dnešního pohledu extrémních 20 m². Tento přístup reflektoval potřebu stimulovat kreativitu, inovace a týmovou spolupráci prostřednictvím inspirativního, pohodlného a prostorného pracovního prostředí. V tomto duchu se stále více zvětšovaly prostory pro spolupráci, kuchyňky a zóny pro odpočinek.

Dopad pandemie a budoucí trendy
Pandemie přinesla dramatické změny ve způsobu, jakým firmy přistupují k pracovnímu prostoru. Vzhledem k vyššímu využívání hybridního režimu práce začaly tuzemské firmy plošně redukovat kancelářskou plochu o přibližně 20 %. Na trhu se tak objevily vyšší desítky tisíc metrů kanceláří k podnájmu. V současné době se průměrná plocha na jednoho zaměstnance pohybuje kolem 14–16 m2, přičemž firmy hledají rovnováhu mezi efektivitou a pohodlím pro zaměstnance.

„Hybridní model práce a flexibilní kancelářské prostory se staly normou, přičemž firmy dnes investují do technologií, zdraví zaměstnanců, udržitelnosti a designu, které umožňují přizpůsobení prostor aktuálním potřebám,“ říká Michaela Novotná, která má v perspektiv na starosti workplace konzultace.

V oblasti udržitelnosti se dbá nejen na samotnou výstavbu a minimalizaci dopadů na životní prostředí z pohledu energetické náročnosti provozu budov, ale i zlepšení pracovního prostředí pohledem zaměstnanců – zlepšení kvality vzduchu, regulace teploty a biofilní design, který přináší do kanceláří více zeleně. Ta má pozitivní vliv na duševní pohodu a pracovní výkony.

„Stále významnější roli hrají i tzv. chytré kanceláře, které díky IoT senzorům pomáhají optimalizovat využití prostoru, snižovat spotřebu energií a celkově zlepšit pracovní prostory. Zaměstnanci tak často nemusí ani regulovat teplotu v zasedačkách, o vše se postará chytrá budova,“ dodává Novotná.

(tz)

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Speciální příloha

titulka web

Otevřít PDF

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3