INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Zástupci šesti finálových projektů společně s generální ředitelkou ELetošní, už sedmnáctý ročník prestižní soutěže v oblasti ekologie a udržitelnosti E.ON Energy Globe dospěl do finále.

Ve čtvrtek 29. května odstartovalo hlasování veřejnosti, které určí, kdo se bude na začátku září radovat z vítězství v soutěži, odnese si titul nejlepšího ekologického projektu tohoto roku a částku 500 000 korun od společnosti E.ON. Odborná porota složená ze zástupců Akademie věd během jarních měsíců zhodnotila přes 200 nominací a vybrala šest finálových projektů, které teď soupeří o hlasy veřejnosti. Celkový vítěz bude vyhlášen na třetím ročníku E.ON Ekofestivalu, který se uskuteční v sobotu 6. září v Brně v areálu Nové Zbrojovky.

„Před sedmnácti lety jsme do Česka přivedli tuto soutěž, abychom upozorňovali na důsledky klimatických změn a potřebu udržitelného chování. Již sedmnáct let tedy sledujeme nadšence, kteří inovují a hledají nové způsoby udržitelného jednání, a společně inspirujeme komunity a podniky, aby je podporovaly. Cesta k udržitelnější budoucnosti nekončí. Stále je před námi dlouhodobá práce. Například jen energetická transformace, která aktuálně probíhá, je proces na další desetiletí. To vše tady vytváříme společně s minulými, současnými i budoucími účastníky této soutěže a celou českou populací,“ říká Claudia Viohl, kterou těší fakt, že udržitelnost a ekologie nejsou pro Čechy neznámým pojmem.

Studie ukazuje, že Češi jsou v otázce udržitelnosti pragmatičtí
Z průzkumu, který si společnost E.ON nechala v oblasti udržitelnosti udělat vyplývá, že mezi Čechy je 12 % nadšenců, kteří jsou ochotni investovat finanční prostředky nebo snížit svůj komfort, aby žili udržitelně. Existuje tady i pohodlná většina 56 %, která se snaží žít udržitelně, ale bez přílišných kompromisů. Udržitelný životní styl vnímá 16 % respondentů, ale mají pocit, že není praktický. Dále 9 % se o udržitelnost nezajímá a jen 6 % procent ji odmítá jako vymyšlenou pohádku. Výzkum a soutěž EGA společně dokazují, že mezi námi jsou inovátoři, kteří věří v udržitelnost a jsou ochotni proměnit vize v konkrétní projekty.

Vítěz bude znám na brněnském E.ON Ekofestivalu
Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence a jejich projekty, které zlepšují krajinu kolem nás, šetří přírodu a energie a přispívají k trvalé udržitelnosti. Do letošního sedmnáctého ročníku se od začátku roku přihlásilo o 35 % projektů více než v minulém roce. Šest finalistů vybrali experti z Akademie věd. Každý projekt má svého ambasadora z řad známých osobností, který ho provede následujícími třemi měsíci a bude se pro něj snažit získat co největší podporu. Svůj projekt podporují a propagují herci Jitka Čvančarová, Saša Rašilov, Jan Cina, Gabriela Heclová a Marek Lambora či skateboardista Maxim Habanec. Tváří celé soutěže je herečka a zpěvačka Veronika Khek Kubařová, která E.ON Energy Globe podporuje řadu let.

Vítěz si ze soutěže odnese 500 000 korun na další rozvoj svého projektu a další finalisté dostanou ceny od dalších partnerů soutěže. Nakoupit produkty za 100 000 korun budou moci účastníci u společnosti Ptáček – topení, voda, plyn. Voucher v hodně 50 000 korun na nákup v obchodech Hornbach věnovala společnost Hornbach Baumarkt CS. Své produkty v hodnotě 50 000 korun věnuje společnost DE Dietrich a produkty ve stejné částce daruje i společnost Trilux. Novým partnerem je pak společnost Tierra Verde, která věnuje finalistům voucher v hodnotě 50 000 korun.

Z prázdnou neodejdou ani hlasující. Ve hře je pro vylosované hlasující let balonem, ubytování v hotelu Galant v Mikulově (vítěz E.ON Energy Globe z roku 2013), poukázky na nákup v hodnotě 2 000 korun od společnosti Hornbach a pět ekobalíčků.

„Hlasovat může veřejnost do konce srpna na webu www.energyglobe.cz. Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne na E.ON Ekofestivalu, který se letos bude konat už třetím rokem a podruhé to bude v Brně. V sobotu 6. září čeká na příchozí v areálu Nové Zbrojovky den plný udržitelné zábavy. Připravíme koncerty, workshopy a další udržitelné aktivity pro děti i dospělé, rozhovory vedené DVTV a lokální občerstvení a řadu dalších věcí,“ doplňuje Šárka Dvořáková z marketingu společnosti E.ON, která má soutěž E.ON Energy Globe na starost.

Kdo se ve finále uchází o přízeň veřejnosti?
Nadace Pro půdu usiluje o zachování zdravé a úrodné půdy tím, že ji vykupuje a svěřuje do péče drobným ekologickým zemědělcům, kteří hospodaří šetrně a s respektem k přírodě. Tento jedinečný model v Česku podporuje lokální produkci, biodiverzitu a komunitní život, přičemž zajišťuje, že půda zůstane dostupná i pro budoucí generace. Nadace je součástí evropské sítě Access to Land a od svého založení v roce 2016 již podpořila několik malých farem, které dnes obhospodařují přibližně 500 hektarů půdy.

Projekt Ptačí parky České společnosti ornitologické aktivně obnovuje a chrání přírodní prostředí na téměř 700 hektarech po celé České republice. Vznik sedmi parků, jako jsou Josefovské louky nebo Zbudovská blata, pomáhá chránit ohrožené druhy ptáků a dalších živočichů, obnovuje mokřady a krajinu a zároveň nabízí prostor pro vzdělávání i odpočinek veřejnosti. Projekt je otevřený dobrovolníkům, dárcům i návštěvníkům a do roku 2042 plánuje park v každém kraji.

Společnost DEKONTA vyvinula v Kralupech nad Vltavou unikátní technologii pro ekologickou recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů, která umožňuje efektivní oddělení a opětovné využití skla, kovů a dalších cenných materiálů. Linka s nízkou energetickou náročností a bez produkce odpadních vod dokáže zpracovat až 2 000 tun panelů ročně. Projekt představuje důležitý krok k udržitelnosti solární energetiky a příklad úspěšné spolupráce výzkumu, státu a soukromého sektoru.
Rekonstrukce a přístavba administrativní budovy FORTEMIX v Paskově od studia PROJEKTSTUDIO představuje inspirativní příklad ekologické transformace průmyslové architektury. Projekt kombinuje recyklované materiály, zelené fasády, střechy a inovativní technologie pro snížení energetické náročnosti a spotřeby vody. Díky důrazu na udržitelnost, cirkulární ekonomiku a zdravé pracovní prostředí vznikla moderní a estetická budova, která ukazuje cestu k odpovědnému rozvoji průmyslových areálů.

Bylinná farma Květomluva na jihu Valašska je příkladem, jak lze i z neúrodné půdy vytvořit ekologicky certifikované hospodářství bez dotací. Rodina Fryzelkových zde pěstuje hypoalergenní potraviny v AIP kvalitě a zároveň inspiruje ostatní k udržitelnému zemědělství. Farma se věnuje také ekologické výchově a zachování tradičních metod, čímž propojuje péči o krajinu s moderním přístupem k produkci zdravých potravin.

Projekt LASAR přináší revoluční řešení pro opravy satelitů a likvidaci kosmického smetí pomocí laserové technologie. Český studentský tým vyvinul metodu dálkového resetování nebo navádění nefunkčních družic zpět do atmosféry, kde bezpečně shoří. Projekt získal mezinárodní uznání v soutěži NASA Conrad Challenge a disponuje vlastním testovacím satelitem LASARsat. Kromě technologického přínosu nabízí i vzdělávací aktivity pro středoškoláky, kteří si mohou vyzkoušet práci s reálnými vesmírnými technologiemi.

(tz)

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

predseda 2024

Úřad průmyslového vlastnictví je jedním z nejvíce digitalizovaných orgánů české státní správy 25. duben 2025

Získat patent na unikátní technologii zpracování listí stromů k výrobě ultra tenkých izolačních desek, díky nimž nebude třeba v objektech topit, nebo na využití kopřivy tak, že se znásobí její blahodárné účinky na poškozené kolenní klouby, to by jistě bylo terno. Ukázalo by se, že myšlenek, které dobře poslouží lidstvu, není nikdy dost, a že jsou, převedeny do praxe, stále vítané.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Speciální příloha

titulka web

Otevřít PDF

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3