INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

PDFXEdit mIuEpKFEQ3Po netradičním jaru přicházejí nejteplejší měsíce v roce. Na léto se těšíme nejen s ohledem na prázdniny, ale i čerstvé ovoce. Vybírat můžeme z mnoha druhů, ať už jde o jahody, třešně, višně, meruňky, maliny, rybíz, nebo angrešt. Ovoce se obvykle nerozděluje botanicky, ale hospodářsky nebo podle oblastí, kde roste. Na ovoce mírného pásu, tropické a subtropické. Lze je dělit také podle využití na stolní, hospodářské a moštové nebo podle doby zrání a konzumní zralosti na letní, podzimní a zimní.

Češi jsou dobří pěstitelé od nepaměti. První podložené zmínky o ovocnářství pocházejí již z 13. století. Od 17. století u nás vznikaly ovocné školy a následně ovocnářství dostávalo organizovanou podobu prostřednictvím spolků. Zrodilo se specializované odvětví botaniky – pomologie. K největšímu rozvoji došlo v 70. a 80. letech
20. století. Poslední změnu ovocnářství zaznamenalo se vstupem do EU, díky čemuž se omezilo používání chemických látek.
K roku 2019 byla podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského celková rozloha ovocných sadů v ČR téměř 14 000 ha. „Ročně se u nás vypěstuje v sadech profesionálních ovocnářů až 200 000 tun ovoce, z čehož je až 80 % jablek, která ale dozrávají až na podzim. Pravidlem by mělo být, že se konzumuje ovoce v době, kdy dozrává. Jablka a hrušky lze dobře uskladnit, a mohou se tak využít po zbytek roku. Spotřeba ovoce se pohybuje okolo 80 kg na obyvatele za jeden rok,“ vysvětlil předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Mezi nejběžnější pěstované druhy letního ovoce patří jahody, třešně, višně, meruňky a angrešt. Málokdo stále ví, že jahody obsahují stejné množství vitamínu C jako citrusy. Dále jsou zdrojem vitamínů E a skupiny B. Pomáhají rovněž při nadýmání nebo v boji s vysokým tlakem. Když jahody dozrávají, tvoří se v nich červené barvivo bohaté na karoten chránící plody před bakteriemi. Třešně a višně se zase hodí do každé diety. Obsahují až 80 % vody a díky tomu jsou ideální volbou při snižování hmotnosti. Mezi jedno z nejlepších druhů ovoce řadíme meruňky. Posilují imunitní systém a díky beta–karotenu přispívají k zdravému opálení pokožky. Angrešt slouží k pročištění střev, podpoře trávení a důležitý je vysoký obsah křemíku, který zajišťuje pevnost tkání. V současnosti je většina ploch sadů obhospodařována v režimu integrované produkce ovoce. To je ekonomická produkce ovoce vysoké kvality při uplatnění ekologicky přijatelných metod pěstování a minimalizaci nežádoucích vedlejších účinků agrochemikálií při jejich používání.
Dovoz čerstvého ovoce má od roku 2017 výraznou klesající tendenci. Do České republiky se dovážejí především plodiny, které vyžadují vysoké teploty a v našich přírodních podmínkách by šly velice obtížně vypěstovat. Jde například o banány a citrusy. V letních měsících jsou vhodnou alternativou k citrusům hlavně jahody, díky již zmiňovanému, vysokému množství vitamínu C. Oproti ostatním státům Evropské unie je naše země v pěstování ovoce velmi soběstačná. Exportu v posledních letech vévodí jablka, višně, hrušky a třešně. Nejvíce ovoce směřovalo na Slovensko a dále do Německa a Rumunska. (tz)

Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

Vladimír Mařík kopie

Motivovaní lidé neznají překážek 3. červenec 2020

Český respirátor získal evropskou certifikaci Zdá se to až neuvěřitelné. Je to ale skutečnost. Znova se potvrdilo, jak velký je potenciál lidí, co všechno dokážou a jak významně mohou zasáhnout do dějin technologií nebo třeba organizace práce. Několik desítek českých firem za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu se během pandemie koronaviru spojilo, vyvinulo a začalo sériově vyrábět masku RP95-M. Respirátor, který poskytuje nejvyšší míru ochrany, navrhli na CIIRC ČVUT pro 3D tisk. Data pro výrobu si lze stáhnout zdarma s volnou licencí, maska je tak dostupná už ve více než třiceti zemích světa. Ve fyzické podobě se tento český ochranný prostředek nyní může rozšířit ještě víc, nově má totiž evropskou certifikaci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE