INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

 roku 6 2Soutěž MANAŽER ROKU už 28 let vyhledává a oceňuje nejlepší manažerské osobnosti, podnikatele a leadery v České republice. V letošním ročníku se podruhé v historii stala absolutní vítězkou žena. Národní komise udělila nejvyšší hodnocení Kateřině Kupkové, generální ředitelce závodu na buničinu Lenzing Biocel Paskov. Nejlepším manažerem se stal Norbert Schellong, jenž kromě řízení Nemocnice Havířov testuje možnosti inovativní distanční medicíny.

Kateřina Kupková je předsedkyní představenstva a generální ředitelkou velkého průmyslového závodu Lenzing Biocel Paskov. Jeho specializací je ekologicky šetrná výroba materiálu s názvem buničina. Ta je součástí oděvních produktů, jako jsou například džíny. Pandemie podle Kateřiny Kupkové otevřela firmě nové možnosti v logistice.

Norbert Schellong navzdory probíhající pandemii covidu-19 dokázal v Nemocnici Havířov zavést nové diagnostické metody a realizovat investiční záměry. Od roku 2015 se navíc aktivně podílí na vývoji a výzkumu distanční medicíny v České republice. Je členem Mezinárodní asociace pro telemedicínu a členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Slavná Top 10 letošního ročníku nenabízí pouze manažery velkých firem. Mezi nejlépe hodnocenými je kupříkladu ředitel hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Z veřejné sféry byl nejúspěšnější Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Výjimečnými ženami v Top 10 jsou i Kateřina Kadlecová, ředitelka firmy USSPA vyrábějící luxusní domácí vířivky, a Milada Měsícová, jež úspěšně vede Zemědělské družstvo Unčovice.

Speciální cenu Inovace pro udržitelný rozvoj, kterou uděluje Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD), převzali autoři tří projektů. Český soběstačný dům Pavla Podruha vytvořil produkt iBatt.energy. Jde o světově první bateriové plug and play úložiště pro domácnosti bez vlastní fotovoltaické elektrárny. Jaroslav Ďuriš ze společnosti WERO Holding zase přišel s ostrovním řešením recyklace vody. U průmyslových zařízení dokáže recyklovat až 80% množství, a tím uspořit významné finanční prostředky. Petr Polák učinil svou společnost Visa Europe Services už v roce 2020 uhlíkově neutrální, neboť celkově přešla na elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Vyhlášení výsledků soutěže MANAŽER ROKU je vždy prestižní událost, kde se na jednom místě scházejí manažeři napříč odvětvími, aby si společně vyměnili zkušenosti a předali své vize nastupující generaci podnikatelů. Letos toto poslání splnila souběžně probíhající konference Návrat k prosperitě, která za přítomnosti někdejších účastníků MANAŽERA ROKU, Vladimíra Maříka, Martina Hausenblase či Libora Witasska, nastínila vhodné cesty ekonomické transformace České republiky.

Top 10 finalistů soutěže
MANAŽER ROKU 2020

Mgr. Jaromír Javůrek, Ph.D.
ředitel hudebního festivalu Leoše Janáčka, Janáčkův máj, o.p.s.
V roce 1982 nastoupil do Janáčkovy filharmonie Ostrava jako hlavní sbormistr, později se stal dramaturgem. Z tohoto titulu se podílel na plánování koncertních sezón orchestru i chodu celé instituce a stal se členem programové rady Janáčkova máje. Hudební festival Leoše Janáčka pod jeho vedením vyrostl z regionální na mezinárodní úroveň. Jaromír Javůrek je také úspěšným pedagogem. V oblasti managementu vychoval zhruba pět dnes velmi šikovných manažerů, kteří působí v České filharmonii, Moravské filharmonii Olomouc či jiné oblasti profesionální hudební scény.

Ing. Kateřina Kadlecová
CEO USSPA, s.r.o.
CEO společnosti USSPA, která vyrábí luxusní domácí vířivky a bazény. V České republice je první a největší společností v tomto oboru. Díky své velikosti udává světové trendy z hlediska designu a inovací. Koronavirová krize se podle Kateřiny Kadlecové na firmě nijak negativně neprojevila. Zvýšily se mzdy i počet zaměstnanců, aby byli všichni společně motivováni do dalších výzev.

Ing. Josef Kolář
jednatel ZEMSPOL Dešná, s.r.o.
Od mládí vyrůstal v zemědělském prostředí. Při studiu se aktivně zapojoval do odborných činností zemědělské firmy ZEMSPOL Dešná, kam poté nastoupil na pozici agronoma. Dnes je ředitelem a majitelem celé skupiny Rhea Holding zabývající se převážně zemědělstvím, rybářstvím, lesnictvím a potravinářstvím. Zasazuje se o vyváženost rostlinné a živočišné produkce s cílem šetrného hospodaření v krajině a následného uvádění kvalitních českých potravin na trh.

Ing. Tomáš Kotyza, MBA
ředitel Krajského úřadu
Moravskoslezského kraje
Na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje pracuje od roku 2001 v různých vedoucích funkcích. Pod jeho vedením získal úřad nejvyšší ocenění ve veřejné správě. Tím je udělení prvního místa a pěti hvězdiček v Národní ceně kvality roku 2019 v programu Excelence. Úřad je tak vyhledávaným místem pro získávání zkušeností s korporátním řízením ve veřejné správě. Tomáš Kotyza působil také na Magistrátu města Ostravy a na Ministerstvu zemědělství ČR.

Ing. Kateřina Kupková
generální ředitelka a předsedkyně představenstva Lenzing Biocel Paskov a.s.
Velmi úspěšně řídí závod, který je známý například ekologicky šetrnou výrobou buničiny. Ta je součástí oděvních produktů, jako jsou například džíny. Pandemie podle Kateřiny Kupkové otevřela firmě nové možnosti v logistice.

Ing. Milada Měsícová
předsedkyně představenstva
Zemědělské družstvo Unčovice
Absolvovala Obchodně-podnikatelskou fakultu Slezské univerzity. Po ukončení studia nastoupila do ZD Unčovice. Nyní družstvo vede. Pod její vizí se výrazně zlepšily ekonomické výsledky a zmodernizovala se výroba. Zvýšila se tak celková hodnota družstva, což se promítlo i do sociálního prostředí pro zaměstnance a celkové image.

Ing. Tomáš Mischinger
jednatel Technotron-Metal s.r.o.
Vystudoval Fakultu metalurgie a materiálového inženýrství na VŠB Ostrava. Vypracoval se od dělníka v ocelárně na pozici specialisty v oboru plynulého odlévání oceli, a postoupil na pozici generálního ředitele ArcelorMittal FM. Dnes je jednatelem a ředitelem české firmy Technotron-Metal i CEO její polské sestry. Svou firmu úspěšně provedl nezbytnou transformací i obdobím koronaviru. Ta se nyní dál rozvíjí a tvoří další pracovní místa.

Ing. Daniel Morys, MBA
ředitel a předseda představenstva
Dopravní podnik Ostrava a.s.
Kariéru začínal v americké společnosti FoundryMart Inc., která budovala elektronické
tržiště s odlitky a výkovky. Získané zkušenosti pak uplatnil ve společnosti Logis s.r.o., jež se zabývala implementací logistických systémů, systémů pro pokročilé plánování ve výrobě. Pracoval i ve společnosti ČEZ Logistika budující systém pro distribuci elektromontážního materiálu napříč Českem. V pozici generálního ředitele a předsedy představenstva Dopravního podniku Ostrava přivedl společnost k postavení celorepublikového tahouna inovací a trendů v hromadné dopravě. Za posledních pět let zavedl bezkontaktní placení jízdného a pořídil nízkopodlažní autobusy a trolejbusy. V polovině roku 2023 navíc zahájí provoz nízkoemisní autobusy na vodík.

Ing. Norbert Schellong, MPH
ředitel Nemocnice Havířov
Navzdory probíhající pandemii covidu-19 dokázal v nemocnici zavést nové diagnostické metody a realizovat investiční záměry. Od roku 2015 se aktivně podílí na vývoji a výzkumu distanční medicíny v České republice. Je členem Mezinárodní asociace pro telemedicínu a členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Bc. Tomáš Vala
generální ředitel SIKO Koupelny a.s.
Před šesti lety převzal štafetu v řízení rodinné firmy SIKO a nasměroval ji k moderním technologiím. Management SIKO doplnil o odborníky ze světa e-businessu. Firma nyní exportuje revoluční patentové výrobky do padesáti států. Jeho cílem v SIKO je být vzorem pro ostatní firmy, a naplňovat tak co nejvíce slogan: Inspirujeme vším, co děláme.
Vítězové soutěžních kategorií
MANAŽERA ROKU 2020

Manažer digitálního věku: Martin Cígler
Od roku 1990 konzistentně buduje IT firmu, která je dnes známá jako Solitea. Ta patří v současnosti mezi leadery v nejnovějších technologických trendech. Mezi jejími produkty najdeme účetní a platební systémy. Dále cloudovou infrastrukturu či datovou analytiku. Odběrateli jsou přední české firmy, jako CPI, Škoda Transportation nebo O2.

Vizionář: Bc. Tomáš Vala

Manažer malého a středního podniku:
Ing. Kateřina Kadlecová

Zahraniční manažer:
Ing. Bc. Vladislav Stanko, DPA, MBA, LL.M.
Úspěšný podnikatel a filantrop, který podporuje charitu, kulturu a vlastenecké aktivity. Dlouholetý partner Muzea TGM a předseda klubu Společnosti Generála M. R. Štefánika v Praze. Je majitelem a ředitelem soukromé vysoké školy European Institute of Business and Public Education. Je také poslancem zastupitelstva města Košice. Mimo svou vzdělávací činnost podniká v oblastech realit a bezpečnosti. Vlastní devět společností v České republice, na Slovensku a v Srbsku. V brzké době plánuje rozšířit své podnikání do států jižní a východní Evropy.

Mladý manažerský talent:
Bc. Zdeněk Vosolsobě, MBA
Jeho první kontakt s managementem proběhl již v roce 2006, kdy vedl menší tým pracovníků ve společnosti Carrefour. Zlomovým momentem kariéry byl rok 2010, kdy se rozhodl nastoupit do společnosti ALBIXON, která vyrábí domácí bazény. Od svého příchodu do firmy se vypracoval na pozici generálního ředitele a předsedy představenstva. Pod jeho vedením se zvýšila produktivita výroby o 65 % i spokojenost zákazníků.

Průmysl a návazné obory: Ing. Kateřina Kupková

Zemědělství: Ing. Josef Kolář

Služby: Ing. Daniel Morys, MBA

Nezisková sféra: Ing. Norbert Schellong, MPH

Veřejná správa: Ing. Tomáš Kotyza, MBA

(tz)

Slovo ke dni

  • Ochlazení z Bruselu

    Svět se dostal do bezprecedentní situace. Kdo by před rokem řekl, že Evropská unie bude firmám a lidem nakazovat, jak si mají zatopit. Kolik stupňů Celsia bude v pořádku, kolik ne a kdy si budou teplomilní hříšníci koledovat o trest. Vracíme se tak do časů direktivní ekonomiky, do dob, kdy strana a vláda nařizovala, co kdo smí a nesmí. V kapitalizmu přece měla místo nařízení a zákazů usměrňovat chování společnosti neviditelná ruka trhu. Jenže ani ta, jak se ukazuje, nezískala plnou důvěru vedení. Ano, zemního plynu, elektřiny i dalších energií se nebude dostávat, ale s jeho kritickým nedostatkem roste jejich cena. Kdo tedy bude moci příští zimu topit „pánu Bohu do oken“? Myslím si, že skoro nikdo. Omezovat se ve spotřebě a snižovat náklady se stane nutností, pokud mají firmy a domácnosti přežít krizové období. Tento ekonomický zákon...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Formulace zásad mediační dohody 10. srpen 2022

V předchozích příspěvcích jsme se seznámili s těmi fázemi mediace, ve kterých IP mediátor navozuje pocit vzájemné důvěry a pozitivního ovzduší pro mediační jednání, nastavuje základní pracovní a společenská pravidla, a také aktivně naslouchá stranám a pojmenovává předměty jednání. Strany konfliktu však nebyly zatím připraveny spolu efektivně komunikovat a vzájemně si na­slouchat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3