INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

webIrena Vrbovaü 2Zná to asi každý šéf. Máte zaměstnance, se kterým jste se spřátelili a pracujete spolu už dlouho. Už delší dobu ale sledujete a řešíte pokles jeho pracovní výkonnosti a nedostatečně odvedenou práci.

Ostatní kolegové si na něj stěžují. Z jeho strany přicházejí jen výmluvy nebo posloucháte strasti o jeho osobním životě. Nepomáhá žádná domluva nebo výtka, zaměstnanec nemá snahu pracovní úkoly plnit. Přesto ho nepropustíte, protože „má hypotéku a dvě děti“, „nemá to doma jednoduché“. Pokud ve firmě trpíte potížistu jen proto, že to má v soukromí těžké nebo jste kamarádi, podřezáváte si pod sebou větev. Riskujete totiž odchod schopných lidí.

„Rolí šéfa je dělat taková rozhodnutí, která jsou pro dobro většiny. Musí myslet na ostatní zaměstnance. Dlouhodobá tolerance problémového člověka nejenom naruší vztahy ve firmě, ale bude mít negativní dopad na výkonnost celého týmu,“ řekla Irena Vrbová, zakladatelka konzultační společnosti Porto, která se zabývá vzděláváním a rozvojem majitelů a manažerů menších a středních firem.

Sociální cítění v určitých situacích by měl mít každý šéf, protože jsme lidé a je nepřirozené ho nemít. Pozor ale na falešné sociální cítění, které si často šéfové a vedoucí týmu pletou se soucitem. Bohužel často falešným. „Ve většině případů je za tím schovaný strach z nepříjemného řešení situace. Neexistuje šéf, kterému by dělalo dobře, když má někoho z firmy poslat pryč. S podvědomou výmluvou, že to dělám pro dobro druhého, se lépe žije. Zadělává si tím ale na další problémy,“ vysvětlila Irena Vrbová.

Kolegové si budou stěžovat, budou demotivovaní, a oprávněně. Nikdo nechce pracovat za líného nebo neefektivního kolegu. Taková si­tuace dlouho nevydrží a šéfovi budou na stole přistávat nejenom stížnosti, ale i výpovědi schopných zaměstnanců. „Pokud se stane, že kvůli problémovému jedinci přistane šéfovi na stole výpověď od někoho schopného, je to nevratné. Ztratit schopné na úkor nezodpovědných je jedno z největších šéfovských fiasek,“ upřesnila Irena Vrbová.
Pokud ještě není situace zcela vyhrocená, není vždy nutné daného kolegu propustit. Jestliže má pouze dočasné problémy, které chce řešit a přeje si ve firmě zůstat, může mu šéf nabídnout přeřazení na jinou nebo méně náročnou pozici. Možná už na svěřenou pozici nestačí nebo mu nevyhovuje. „Někdy stačí po dohodě změnit pracovní náplň nebo jiná změna, která situaci vyřeší. Nakonec pro zaměstnance tento krok může být vysvobozením. Může najít novou cestu v dosavadním životě,“ dodala Irena Vrbová.

(tz)

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE