INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

OSV roce 2024 vzniklo v České republice 30 910 obchodních společností, o 1934 více než v roce 2023. Zároveň jich zaniklo 17 099, meziročně o 1004 více. Na trhu tak přibylo 13 811 firem, zhruba o 1000 více než v roce 2023.

Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„V loňském roce se počet firem, které na trh vstoupily, meziročně zvýšil o 7 %. Vzniklo nejvíce obchodních společností od roku 2019. V roce 2024 zaniklo historicky nejvíce obchodních společností. S růstem počtu firem lze však očekávat, že poroste i počet zaniklých. V průměru vznikalo loni 2576 firem za měsíc a celkový počet firem se v průměru zvedl každý měsíc o 1151,“ řekla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. V prosinci loňského roku bylo založeno 2827 obchodních společností a zaniklo 1653 firem.

V loňském roce připadlo 18 nových na deset zaniklých obchodních společností, stejně jako v roce 2023. V dřívějších letech byl růst počtu firem rychlejší, a to 20, resp. 21 nových firem na deset zaniklých. Zpomalení růstu počtu společností v roce 2024 ovlivnil nízký ekonomický růst, vysoké ceny energií a stoupající mzdové náklady, stále ještě slabá poptávka domácností a firem a jejich přetrvávající sklon k úsporám. Objem vkladů firem dosud převyšuje objem jejich bankovních úvěrů, i když se oba agregáty loni meziročně shodně zvýšily o 7 %.

Tempo růstu zůstává nejrychlejší na Vysočině
Více než polovina z celkového počtu nových společností v roce 2024 má sídlo v Praze (15 782). Na druhou příčku se s odstupem dostal Jihomoravský kraj (3708) a Moravskoslezský kraj (2190). Naopak nejméně jich vzniklo v Karlovarském kraji (380), v kraji Vysočina (537) a v Libereckém kraji (573). V počtu zaniklých firem byla na prvním místě opět Praha (9467), dále pak Jihomoravský kraj (1723) a Moravskoslezský kraj (1106). Pořadí krajů na prvních a posledních místech v počtu vzniklých a zaniklých je víceméně stabilní.

Počet obchodních společností se v minulém roce zvýšil ve všech krajích, s výjimkou Ústeckého kraje, kde na deset zaniklých firem připadlo pouze devět vzniklých společností. V tomto kraji ubylo 58 firem a snižování jejich počtu začalo již v září. Stejně jako v roce 2023 nejrychleji počet obchodních společností rostl na Vyso­čině, kde připadlo 30 nových firem na deset zaniklých. Na druhém místě byl Jihočeský kraj (28 nových na deset zaniklých firem). Na dalších místech byl Zlínský a Olomoucký kraj (shodně po 27 nových na deset zaniklých firem). Loni v Libereckém a v Karlovarském kraji rostl počet firem jen velmi pozvolna.

Nejvíce firem přibylo v obchodu
V minulém roce vzniklo nejvíce firem v odvětví obchodu, a to 3802. Dále pak v nakládání s nemovitostmi, kde na trh vstoupilo 3643 firem, a ve zpracovatelském průmyslu s 3110 novými obchodními společnostmi. V obchodu zároveň nejvíce firem zaniklo (5077), dále pak v nakládání s nemovitostmi (3439) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (2466). Obchod byl také oborem, kde ve výsledku nejvíce klesl počet firem, a to o 1275. Na deset zaniklých obchodních společností připadalo sedm nových. Kromě obchodu počet firem klesl také v oboru těžba a dobývání (devět nových na deset zaniklých).

Na růstu počtu firem se v loňském roce nejvíce podílelo stavebnictví, ve kterém přibylo 1762 firem, zpracovatelský průmysl (růst o 1716 firem), informační a komunikační činnosti (růst o 1589 firem) a ubytování a stravování (růst o 1166 firem). „Tato čtyři odvětví se zasloužila téměř o polovinu přírůstku firem. Je zajímavé, že s výjimkou informačních a komunikačních činností se zbývající tři odvětví vyznačují vyšší mírou bankrotu, než je průměr za všechna odvětví. Navzdory vyššímu riziku počet nových firem v nich daleko převyšuje počet těch, které trh opustily,“ doplnila Věra Kameníčková.

V naprosté většině odvětví počet firem loni rostl. Nejrychleji to bylo v odvětví ostatní činnosti, do kterého patří například opravy výrobků pro osobní potřebu, a zejména poskytování osobních služeb, jako jsou kadeřnické a kosmetické nebo praní prádla a čištění oděvů. Na deset zaniklých zde připadlo až 72 nových firem. Ve vzdělávání to bylo 55 nových firem na deset zaniklých, a v odvětví, které se věnuje výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, připadlo 52 nových na deset zaniklých firem.

Polovina firem, které loni zanikly, působila na trhu 16 a více let, s podnikáním tedy začala před rokem 2008. Pětina firem byla na trhu 11–15 let a 22 % zaniklých obchodních společností 6–10 let. Nejmenší podíl, 8 %, tvoří firmy, které jsou na trhu maximálně pět let. Tyto podíly se v poslední době prakticky nemění.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3