INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

foto grîNa letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu nemohou chybět „domácí“, čímž myslíme v první řadě společnost ZKL, a.s. Výrobce kuličkových ložisek opět představí novinky nejvyšší technické úrovně. Nejen o nich jsme si povídali s generálním ředitelem Ing. Jiřím Prášilem, CSc.

Co společnost ZKL chystá na říjnový Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně?

Bude to především ukázka inovací ložisek vyráběných v podnicích koncernu ZKL a předání této informace našim současným i budoucím zákazníkům. K novinkám, které budeme vystavovat, patří set kuželíkových ložisek s ochrannou vrstvou proti průchodu elektrického proudu určený pro uložení kol nízkopodlažní tramvaje dodávaných společnosti CRRC v Číně. Dále to budou speciální ložiska pro vysoce výkonné válcovací stolice. Zapomenout nesmím ani na rozšířený sortiment těsněných soudečkových ložisek určených pro provoz v prašném prostředí například oceláren, cementáren, důlního průmyslu a dalších prostředí, ve kterých hrozí průnik nečistot z okolí do ložiska. Většina těchto představených inovací se přitom bude týkat ložisek velkých rozměrů a váhy.

Účastníte se veletrhu pravidelně?

Veletrhu se účastníme pravidelně od r. 1998, kdy vznikl koncern ZKL, který integruje český ložiskový průmysl a navazuje tak na tradici výroby ložisek v bývalém Československu.

PC030221Je něco, na co se v letošním roce při této příležitosti nejvíce těšíte?

Na setkání s našimi zákazníky a představiteli státních institucí, jako jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, EGAP, ale také zástupci bank a komerčních pojišťoven. Tato setkání jsou důležitá, neboť jsou jasným důkazem toho, že podnik funguje, investuje a prokazuje svoji perspektivu.

Vaše produkty míří do více než 80 zemí světa. Kam exportujete nejčastěji?

Ve zmíněných 80 zemích máme okolo 220 zákazníků, konkrétně na kontinentech Evropy, Asie a Ameriky, kam dodáváme v poměrech 40 %, 40 % a 20 % našich výrobků.

Která země je tou nejvíce exotickou?

Každý stát má své krásy a zvláštnosti, ale přesto za exotickou a nejvíce vzdálenou zemi bych označil Argentinu, kde se lze s našimi ložisky setkat na jihu v Patagonii, ale i v zemědělských oblastech v blízkosti vodopádů Iguacu nebo v elektrárnách pod Andami v okolí města Mendoza.

Pro současný český trh práce je typická velmi nízká nezaměstnanost. Dotýká se i vaší společnosti?

Tento jev se dotýká všech společností v České republice, ani ZKL není výjimkou. Velmi to pociťujeme v probíhajících výběrových řízeních, do kterých se hlásí ve srovnání s minulými lety méně uchazečů. Jako zaměstnavatel musíme být velmi pohotoví a odpovídat rychle, protože

např. za tři týdny od zahájení výběrového řízení má řada kandidátů již nové zaměstnání. Uchazeči o zaměstnání jsou si vědomi, že pracovních příležitostí je hodně, tudíž řada z nich při prvním problému raději odejde a mění zaměstnání pravidelně po pár měsících. Oproti minulým letům rekordně nízkou nezaměstnanost pociťujeme nejvíce při obsazování pozic výrobních dělníků, a to nejen kvalifikovaných (obsluha CNC), ale už i v kategorii pomocných dělníků. Většina nekvalifikovaných uchazečů si raději vybírá práci s pouze jednosměnným provozem a málo fyzicky náročnou. Z toho důvodu klademe nyní důraz na stabilizaci loajálních zaměstnanců, a potřebu nových chceme minimalizovat růstem produktivity práce.

Velkým tématem veletrhu bude i tzv. Průmysl 4.0. Jak se vás dotýká digitální ekonomika?

Každá společnost, která chce být v budoucnu konkurenceschopná, se musí modernizací v rámci Průmyslu 4.0 zabývat, tato problematika se tedy úzce týká i nás. Proto jsme již započali v modernizaci v rámci Průmyslu 4.0 procesem implementace softwarů PTC Windchill a SAP. Díky propojení těchto systémů s procesy návrhu výrobku, jeho výroby až po jeho odeslání k zákazníkovi, došlo k výraznému zefektivnění celého procesu. Další oblastí, ve které je úspěšně využíváno těchto systémů, je řízení preventivní údržby strojů v podnicích koncernu ZKL a technické přípravy výroby.

ZKL letos slaví už sedmdesáté výročí. Jak se vám daří spojit tradici, současnost a budoucnost?

Valivá ložiska jsou důležitým kompletačním oborem strojírenství i navazujícího průmyslu. Proto československá vláda v roce 1947 rozhodla o strategickém programu zahájení výroby valivých ložisek v Brně v podnicích bývalé Zbrojovky Brno. Z této doby pochází důvěra ve vysokou úroveň technických znalostí a dovedností dělníků, techniků a manažerů zvládnout tento náročný výrobní program. Naše vyhlídky jsou podpořené touto tradicí a jsem přesvědčen, že s moderními technologiemi a přechodem na Průmysl 4.0 zajistíme pro koncern ZKL místo na trhu valivých ložisek nejen do konce druhého desetiletí nového milénia.

ptal se Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Peníze nechte doma!

    Do české kotliny přišla další novinka. S chytrým mobilním telefonem, který neustále nosíme s sebou, zaplatíme každou útratu. Stačí do něj nahrát platební kartu, a pak mít ještě nějaké peníze na účtu, nebo otevřený úvěr. Zjišťuji, že hotovost v peněžence vlastně mám zbytečně, a možná, že i ta se brzy stane jen historickou relikvií. Do smartphonu budeme moci dřív nebo později nahrát i další karty, například na MHD, zdravotního pojištění, možná jednou i občanský průkaz a cestovní pas. Má to své nesporné výhody – jedno zabezpečené zařízení bude stačit na vše. Avšak vznikne i jeden poměrně zásadní problém: Pokud mobil ztratím, přijdu o vše, i o svou, nejen elektronickou, identitu. Pavel Kačer

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2017

INZERCE

Partneři

Generální partner:

TOSlogo 172

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

gascontrol 175logo KOB

Vyšlo u nás 

 

Partneři plus:

tsoft VSPAP 160 EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3 logo_zts_87_2 ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Hlavní odborný partner: logo-npk Odborní partneři: csj105 sok67 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105

INZERCE