INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

msvMoravská metropole se od 9. do 13. října 2017 stane hlavním městem světového průmyslu. V tomto termínu se uskuteční už Mezinárodní strojírenský veletrh Brno. O významné události jsme hovořili s Jiřím Erlebachem, manažerem PR a reklamy veletrhu MSV.

Co ukázal loňský ročník MSV? Skončil po všech stránkách úspěchem?

Loňský ročník patří k nejúspěšnějším v celé téměř šedesátileté historii veletrhu. Vystavovalo přes 1700 firem, polovina z nich zahraničních, a nabídku zhlédlo více než 84 000 návštěvníků. Ale nejde jen o čísla, veletrh měl výbornou atmosféru, byl cítit velký zájem o nové technologie a chuť nakupovat. Potvrdily to také průzkumy, podle nichž vzrostla spokojenost vystavovatelů i návštěvníků na rekordně vysoké hodnoty. Velmi pozitivně byla hodnocena zejména zahraniční účast a množství uzavřených obchodů. Loňský ročník ukázal, že se české ekonomice daří, ale zároveň i to, že průmysl tento veletrh opravdu potřebuje.

Bude 59. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu navazovat na témata, o něž byl největší zájem loni?

Ani nemůže jinak, témata veletrhu určuje právě poptávka a nové trendy, které se ve výrobě objevují a prosazují. Už třetím rokem zdůrazňujeme jako klíčové téma Průmysl 4.0, který se nyní dostává do širšího povědomí a většina průmyslových firem je považuje za přelomovou strategii do budoucna. Žijeme v převratné době a MSV je příležitostí ukázat progresivní směry vývoje, ať už je to digitalizace, robotizace, 3D tisk, internet věcí. V tomto všem samozřejmě budeme dále pokračovat, a to jak na stáncích vystavovatelů, tak v odborném doprovodném programu.

Čím bude letošní setkání průmyslníků originální a neopakovatelné?

Každý ročník je jedinečný především nabídkou exponátů, takže nechme se překvapit. Pokud jde o skladbu letošního ročníku, jako pořadatelé bienálně střídáme specializované veletrhy, které MSV doprovázejí a zviditelňují konkrétní obory. Letos už poosmé proběhne veletrh Transport a Logistika, který svou náplní navazuje na zvýrazněné téma Průmysl 4.0, protože k „chytré výrobě“ patří také „chytré sklady“ a digitalizované logistické a dopravní služby. Jen jednou za dva roky se koná také veletrh technologií pro ochranu životního prostředí ENVITECH. Letos proběhne podruhé a jeho vystavovatelé představí technologie pro čištění vody i vzduchu, moderní metody zpracování odpadů nebo technologie pro snižování ekologické zátěže v průmyslových provozech.

Jaký je dosud zájem vystavovatelů?

Opět velmi vysoký, nejžádanější plochy byly vyprodány už několik měsíců předem. Ve srovnání s rokem 2015, kdy měl veletrh stejnou skladbu, očekáváme až o sto firem více. Přibližně polovina vystavovatelů opět přijede ze zahraničí, nejvíce jako tradičně z Německa. Zajímavé je, že téměř pětina německých firem bude na MSV vystavovat poprvé. Z pohledu oborů mají největší zájem o účast dodavatelé obráběcích a tvářecích strojů, strojírenských materiálů či komponentů a technologií pro zpracování plastů.

Platí, že se tentokrát stane Indie partnerskou zemí?

Ano, bude to opět Indie. Jedna z největších a nejrychleji rostoucích ekonomik světa, která byla partnerskou zemí již v roce 2012. Velkolepá India Show tehdy představila 135 indických průmyslových firem, šlo o historicky největší přehlídku indického průmyslu v zemích střední a východní Evropy. Náš region a právě Česká republika jsou pro Indii významným partnerem s potenciálem dalšího růstu, na obou stranách přibývá vzájemných investic a dceřiných společností. V České republice investovaly firmy jako Arcelor Mittal, Infosys nebo Tata, příkladem českých investic v Indii jsou podniky společností Škoda Auto, Bonatrans či Zetor Brno. Centrální expozice Indie letos obsadí téměř celý pavilon A1 a bude obdobně impozantní jako loni čínská. Připravuje ji asociace Engineering Export Promotion Council, která sdružuje přes 14 000 indických převážně malých a středních firem.

Loni zaujala obrovská účast čínských vystavovatelů. Přijedou do Brna i nyní?

Velmi nás těší, že si Čína zvolila právě MSV za platformu pro rozvoj své obchodní a technologické spolupráce v zemích střední a východní Evropy. Nejlépe to ukázal minulý ročník, ale významná účast čínských firem dále pokračuje. Vedle stánků jednotlivých vystavovatelů se opět otevře oficiální čínská expozice, kterou zaštiťuje čínská Rada pro podporu mezinárodního obchodu.

Čím je daná vysoká odborná úroveň největší veletržní akce v ČR?

Odbornost každého veletrhu určují návštěvníci. MSV svojí nabídkou oslovuje odborné publikum, které je právě v České republice jako nejprůmyslovější zemi Evropy velmi široké. Máme vysoký počet technicky vzdělaných obyvatel a také velké množství firem, které jsou potenciálními zákazníky vystavovatelů MSV. Dlouhodobé statistiky ukazují, že 70 % návštěvníků MSV ovlivňuje rozhodování o investicích ve svých firmách a třetina patří k vrcholovému managementu. To jsou skutečně vysoká čísla, která ještě více vyniknou při celkovém počtu přibližně 80 000 návštěvníků, a vděčíme za ně právě průmyslovému charakteru naší země.

Nebudou ani v tomto roce chybět převratné novinky a nečekaná překvapení?

Určitě nebudou, ale většinu z nich vystavovatelé zatím tají. Předem ohlášeny jsou například 3D tiskárny pro profesionální průmyslové využití nebo systém pro nejrychlejší značení výrobků na světě. Několik firem nabídne inovace v oblasti řezání laserem. A opět jsou očekávány zajímavé novinky v robotice, mezi nimi třeba výjimečně rychlý a přesný malý robot Kuka nebo nejsilnější robot na světě od firmy Fanuc, který uzvedne až 2,3 tuny.

Lze očekávat od doprovodných výstav a odborných akcí přinejmenším stejnou atraktivitu jako v roce 2016?

Doprovodný program bude tradičně bohatý a tematicky široký. Ke klíčovým akcím opět patří Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, dvoudenní setkání podnikatelů Kontakt-Kontrakt, konference Vize v automatizaci – Industry 4.0, Meeting Point CzechTrade, konference o 3D tisku a další. Nově se chystá například Česko-indické podnikatelské fórum, diskuze na téma Budoucnost strojního inženýrství v Česku, Fórum průmyslu a vysokých škol nebo seminář na téma Brexit. Podrobný seznam akcí je k dispozici na www.bvv.cz/msv

Co byste letošnímu „strojíráku“ popřál závěrem?

Stejně velký zájem návštěvníků jako v minulém roce a neméně úspěšné obchody. Přijměte mé pozvání na brněnské výstaviště!

za rozhovor poděkoval Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Česká logistická republika

    Člověk nemusí být ani moc všímavý, aby mu neuniklo, jak po celé republice vyrůstají logistická centra jako houby po dešti. Sklady, kam se podíváš, lemují výjezdy z Prahy a dalších českých metropolí na všechny světové strany. A stále přibývají další, protože jejich kapacita nedostačuje rostoucí poptávce výrobců a prodejců zboží. Společnost Prologis dominuje trhu. Nás může těšit, že dává práci našim lidem, a staví nové velkosklady podle nejpřísnějších ekologických norem. Ceny logistických služeb stoupají, přesto v ČR se stále ještě nedostaly na úroveň před krizí v roce 2008. Ale nebude prý dlouho trvat, a i tuto metu pokoří.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

gascontrol

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

logo KOBTOSlogo 172

 

Partneři plus:

tsoft   EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Odborní partneři: csj105 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200

INZERCE