INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

Pro podporu technického vzdělávání žen, kterým chybí úspěšné vzory, a pro budování ženského sebevědomí a sebedůvěry se vyslovila Biljana Weber, šéfka firmy Microsoft pro Česko a Slovensko. Učinila tak v rozhovoru s Markem Humlem, partnerem firmy Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním řídicích pracovníků (Executive Search).

Biljana Weber, která je původem ze Slovinska a do Prahy přišla v roce 2013, se v rozhovoru věnovala dvěma problémům, které stále nelze považovat za překonané: podíl žen na vedení firem a postoj žen a dívek k technickým oborům. Podle Biljany Weber prochází Microsoft, podobně jako další technologické firmy, obdobím změn. Nabídka produktů se mění, přechází se na cloudová řešení, jež jsou dostupná odkudkoliv online. Zároveň se mění firemní kultura, nový styl klade důraz na spolupráci, důvěru a transparentnost. Vytrácí se potřeba absolutního řízení a pevné hierarchie. Lídr pro dnešní dobu by měl být za všech okolností profesionální, učenlivý, otevřený novým věcem a každého si vážit stejnou měrou. Potřeba těchto vlastností do určité míry nahrává ženám a jejich přirozeným kvalitám. „Problém je, že ženy mají často obavu vzít si slovo při rozhodování ve firmách. Musíme u žen budovat sebevědomí a sebedůvěru,“ řekla Biljana Weber. „Často nacházíme ty správné talenty na vedoucí pozice právě mezi ženami. Diverzita není něco, čeho by se ani ženy ani firmy měly bát,“ dodal Marek Huml ze společnosti Stanton Chase, která například pro Microsoft již vhodné kandidátky úspěšně nalezla.

            Druhou důležitou kapitolou dneška je vzdělání dívek. Společnost Microsoft provedla ve dvanácti evropských zemích průzkum mezi ženami a děvčaty ve věku od 11 do 30 let. Otázky směřovaly k jejich vztahu k tzv. STEM oborům (věda, technologie, konstruktérství a matematika) a odhalily, že většina dívek ve věku 11 let začne mít o tyto obory zájem, ale okolo patnáctého roku zájem opadá. „Panují určité stereotypy o povaze práce v IT. Také si myslím, že chybí vzory. Když se dětí zeptáte, jaké znají špičkové vědce, jmenují samé muže, možná několikrát zazní jen jméno Marie Curie, ale to je vše. Takže potřebujeme více vzorů,“ upozornila Biljana Weber. Přitom do tří let by podle údajů Evropské komise mohlo v Evropě chybět až 900 000 pracovníků v sektoru IT. Pokud by v digitální sféře pracovalo tolik žen jako mužů, roční HDP unie by bylo posíleno o devět miliard eur. Podle Biljany Weber je potřeba zdůraznit, že práce v IT není jen programování, firmy potřebují obchodnice, konzultantky a marketérky. Biljana Weber nicméně doporučuje studovat obory, které jsou alespoň trochu příbuzné vědě a technice: digitální dovednosti patří k požadavkům na většinu zaměstnaní a logické schopnosti takto získané lze uplatnit v řadě dalších situací.           

(tz)

Slovo ke dni

  • Ruská mise

    Čeští podnikatelé vedeni prezidentem republiky vyrazili na východ (znovu) objevovat velký ruský trh. Cesta míří logickým směrem, protože všemi ostatními směry je vzájemný obchod mnohem složitější. Není pochyb, že Slované si rovněž lépe rozumí, jsou si povahově bližší a mají i na co navazovat. Značka Made in Czechoslovakia má v Rusku a všech postsovětských státech stále svůj zvuk, neboť spousta výrobků s takovým označením tam dosud stále funguje. Jistě, už nejsme spojeni smlouvami jako za dob Rady vzájemné hospodářské pomoci, mnoho se změnilo, ale stejně tak mnoho pout přetrvává. A máme co nabídnout. S jakými výsledky tato mise skončí, to zatím nevíme. Ale jsem přesvědčen, že má všechny předpoklady dobře uspět. Držím palce, je to v zájmu obou zemí!Pavel Kačer

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2017

INZERCE

Partneři

Generální partner:

TOSlogo 172

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

gascontrol 175logo KOB

Vyšlo u nás 

 

Partneři plus:

tsoft VSPAP 160 EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3 logo_zts_87_2 ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Hlavní odborný partner: logo-npk Odborní partneři: csj105 sok67 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105

INZERCE