INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

produktove fotoPrávě vyšla kniha, která nemá na českém knižním trhu obdoby. Je souborem rozhovorů těch, kteří se rozhodli jít neprošlapanou cestou a věnovat se vlastnímu projektu. K jejich snu jim pomohli lidé, kteří jim na realizaci půjčili peníze na Zonky.cz.

Kniha je rádcem, jak začít podnikat v Česku. Je souborem 24 příběhů podnikatelů, kteří hovoří o svých začátcích v podnikání. Mezi zařazené projekty patří například Medvědárium, Bezobalová prodejna, hudební škola nebo tatérský salon. Projekty mají společného jmenovatele. Všechny vznikly díky lidem-investorům na Zonky, kteří na ně půjčili peníze.

„Naší misí je kultivovat finanční trh, a přimět tak i banky, aby zlepšovaly své standardy. Dokazujeme, že půjčovat peníze jde díky technologiím levněji a díky lidskému přístupu férově. Projekty, které jsou uvedené v knize, jsou hrdým důkazem, že to děláme správně,“ říká ředitel Zonky Pavel Novák.

V knize dostali prostor lidé, kteří rozjeli své podnikání a chtějí k tomu inspirovat druhé. „Vidíme, že neustále roste počet zájemců, kteří si chtějí půjčit peníze na svůj projekt. Je to dáno větší chutí Čechů se osamostatnit a také neschopností bank je financovat. Lidé, kteří na Zonky investují, však těmto aktivitám rádi půjčují peníze,“ řekl Jakub Strýček, marketingový ředitel Zonky a tvůrce knihy. Investoři na Zonky doposud půjčili téměř pět miliard korun více než 25 000 lidem. Z toho přibližně každá desátá půjčka byla na start nového projektu.

„Zafinancovaným projektům fandíme a dále je podporujeme. Právě knihou pomáháme k jejich zviditelnění. Do spolupráce s námi je zapojeno přes 50 provozoven po celé ČR a počet stále narůstá, proto nevylučujeme, že bude mít kniha pokračování,“ dodal Jakub Strýček
Knihu vytvořil interní tým Zonky za dva měsíce. Vyšla v počátečním nákladu 2000 kusů a v plánu je další dotisk. Hlavním distribučním místem je Luxor, dále Kanzelsberger, Kosmas, Dobrovský, Knihcentrum a další.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3