INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

ob1Poštovní obálka, jak ji zná málokdo, tedy z pohledu vlastní výroby. Již mnoho desetiletí neplatí, že při psaní dopisu si vlastní dopis poskládáme, zakápneme voskem a potvrdíme pečetí odesílatele.

Není to tak dávno, ještě před nástupem digitalizace, byla poštovní obálka pro většinu lidí nástrojem, jak poslat nejen osobní zprávu, ale i smlouvu, fakturu, reklamní leták a podobně. Dnes již tomu tak sice není, ale stále se ročně v evropském regionu spotřebuje přibližně 40 miliard obálek. K zajištění takové produkce je třeba nejen dostatek výrobních kapacit, ale současně i velmi výkonných a efektivních, aby byla zajištěna relativní levnost poštovní obálky na prodejním trhu.

Existují dva základními typy výroby poštovní obálky. Odlišují se tím, zda se vyrábějí buď z rolí, nebo z archů papíru. Ve společnosti KRKONOŠSKÉ OBÁLKY je to z rolí, kde je polotovarem role papíru v potřebné šířce a gramáži s průměrem návinu až 1,4 m. „Výrobním zařízením je obálkový stroj – automatická výrobní linka. Ta zpracovává nekonečný papír do konečné podoby obálky. Délka výrobní linky je zhruba 22 m s navíjecím zařízením a odkládacím stolem. Základní postup technologických operací začíná odvíjením papíru, následuje nanášení barvy – potisk obálky, vysekávání okna, lepení okénkové folie do vyseknutého okna, ohýbání bočních klop obálky, vyseknutí obálky, skládání obálky plus lepení, nanášení lepidla na zavírací klopu a závěrečnou fázi tvoří sušení a ukládání obálek do přepravních kartonových krabic,“ vysvětlil Ing. David Kotajný, ředitel firmy KRKONOŠSKÉ OBÁLKY s.r.o.

To vše se odehrává v rychlosti až 900 kusů obálek za minutu, případně až 1400 kusů za minutu při zajištěném odběru obálek od stroje robotem. Osádku stroje tvoří dva lidé. U obálkových strojů dochází k potisku technologií flexo tisku, kdy se barva na papír nanáší přes rastrový a štočkový válec. Na štočkovém válci je umístěna tisková deska, tzv. štoček s obrazem toho, co má být na obálce natištěno. Barvu pro výrobu je nutné namíchat předem podle předlohy zákazníka nebo dle zadaného vzoru z barevné škály Pantone. Na obálku lze při jedné výrobě nanášet až pět barev – z nich pak čtyři barvy z venkovní strany a jedna je určena pro vnitřní bezpečnostní potisk obálky.

V případě požadavku na kvalitnější či drobný, detailní tisk, se používají k dotisku ofsetové tiskové stroje, kdy je vyrobená bílá obálka z obálkového stroje „protažena“ tímto zařízením. „Kvalitnějšího tisku zde dosáhneme lepším ofsetovým tiskem s technologií nepřímého nanášení barvy na obálku. Vlhčící válec přenáší barvu na formový válec s tiskovou hliníkovou deskou. Ten následně „tiskne“ vzor z tiskové desky na přenášecí válec, který již provádí finální potisk na papíru obálky. Tiskové desky jsou vyráběny na speciálním laserovém tiskovém stroji, tzv. CTP. K tvorbě tiskové matrice je využito vlastností tiskové desky, která má dvě vrstvy hydrofilní (přijímá vodu a odpuzuje barvu) a hydrofobní (odpuzuje vodu a přijímá barvu),“ pokračoval Ing. David Kotajný. „Vypálením na CTP tak vznikne v určených místech z hydrofobní hydrofilní část. Tiskne se většinou dle příslušné barevné specifikace CMYK, tedy ze čtyř základních pigmentových barev: od azurové (Cyan) přes purpurovou (Magenta), žlutou (Yellow), až po černou (Key). S tímto způsobem rozdělení barev se prakticky každý setkáváme při tisku na kancelářských inkoustových tiskárnách,“ doplnil David Kotajný.

 

jak vznika obalka

 

U archové výroby obálek je postup obrácený, to se začíná ofsetovým potiskem archových papírů, výsekem formátu poštovní obálky a následné strojním skládáním a lepením.

Výhodou této metody výroby je nejen velice kvalitní potisk, a zejména celoplošný, ale i možnost provést potisk obálky po celém jejím povrchu, čili na spad (s přesahem), a to zejména ve srovnání s výše uvedeným pouze ofsetovým potiskem hotové obálky, kdy musíme zajistit vždy z jedné strany nepotištěný proužek šířky do 5 mm k uchopení obálky strojem při potisku.

Ačkoli se nám tedy obálka zdá na první pohled velmi jednoduchým výrobkem, není tomu zcela tak. Avšak vzhledem k využití výkonných automatických zařízení se všechny výrobní postupy zrychlily a zjednodušily natolik, že složitost a náročnost jejich vzniku již patří minulosti. Obálky jsou zkrátka i z pohledu výroby fenoménem moderní doby, a ačkoli je z velké části nahradila online komunikace, je každá obálka prosvítající z naší klasické poštovní schránky nejen připomenutím jejich historie, a pokud obsahuje příjemné sdělení, pak je i prima pohlazením na duši.

(tz)

Slovo ke dni

  • Biliony z klobouku

    Evropská unie i český stát hodlají podpořit ekonomiku, aby se rychle uzdravila po prodělané pandemii Covid-19. Nalijí do firem obrovské množství peněz a věří, že pacient bude po nemoci opět chlapík jako dřív. No počkejme si a uvidíme. Mě na tom nejvíc překvapilo, jak snadno se podařilo nalézt tisíce miliard korun, respektive eur. Žil jsem totiž dosud v přesvědčení, že peníze si musím zasloužit poctivou prací. I klasičtí ekonomové mě utvrzovali v tom, že žádný oběd není zadarmo. Protože na kouzla, skutečné zlaťáky vytažené z klobouku, už nevěřím, musím se ptát: Kdo tenhle hodokvas zaplatí? A mám takový nepříjemný pocit, že ti, kteří nás k prostřenému stolu pozvali, to nebudou.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Řízení kvality přináší prestiž nejen na mezinárodním poli 16. březen 2020

Úřad průmyslového vlastnictví dosáhl na poli řízení kvality vynikajících výsledků. Korunovány byly například loni oceněním Manažer kvality roku, jež loni udělila Česká společnost pro jakost Ing. Miroslavu Paclíkovi, Ph.D., řediteli odboru patentových informací a představiteli vedení pro integrovaný systém řízení ÚPV. Co všechno činnost související s kvalitou obnáší, jaký užitek Úřadu i jeho klientům dává a jakou inspiraci ostatním může poskytnout, o tom je následující rozhovor se jmenovanou osobností:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE