INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

DZD akumulacni nadrz NAD 1500 v1Topný systém se skládá z mnoha součástí, jejichž efektivní provoz přispívá k tepelnému komfortu všech členů domácnosti a úspoře nákladů za energie. K optimalizaci výroby tepla a jeho spotřeby, která bývá, především v závislosti na ročním období, velmi proměnlivá, slouží instalace tzv. akumulační nádrže. Společnost DZ Dražice představila na začátku léta akumulační nádrže NAD 1500/2000 v1/v2, které jsou určené do budov s větší spotřebou tepla – např. rodinných domů nebo menších průmyslových provozů, a akumulační nádrž NADO v6. Tento typ navíc slouží i k ohřevu teplé užitkové vody v přídavném nerezovém výměníku, případně pro její předehřev pro jiný ohřívač.

Akumulační nádrž je přídavné zařízení umístěné v topném systému, které slouží k nepřerušovanému odběru tepla dodaného různými zdroji vytápění (např. kotlem na pevná paliva, tepelným čerpadlem, krbovou vložkou nebo solárními kolektory) a k ukládání jeho přebytků pro následné využití, např. v době výpadku primárního zdroje. Některé zásobníky dovolují kombinovat i zapojení více zdrojů, případně souběžný ohřev teplé vody. Akumulační nádrže NAD v1 a v2 s celkovým objemem topné vody 475 až 2007 litrů jsou vhodné jako vyrovnávací zásobníky především k topným systémům s krby a kotli na tuhá paliva. Tato zařízení tak mohou fungovat na plný výkon, čímž se dosáhne nejvyšší účinnosti využití paliva, nejnižších emisí znečišťujících látek a snížení nákladů na provoz. Díky optimálnímu průběhu spalování se navíc zvýší životnost zdroje vytápění. 

„Akumulační nádrže NAD je možné doplnit speciální snímatelnou izolací, jež minimalizuje tepelné ztráty zásobníku, nebo topnými jednotkami TPK a TJ 6/4” s provozním a bezpečnostním termostatem, které slouží k pomocnému dohřevu vody. Při výběru jejich velikosti v litrech záleží na mnoha faktorech, které musí posoudit zkušený odborník: na typu zdroje tepla, výkonu topného systému, velikosti prostoru či míře jeho tepelných ztrát. Základní velikost lze určit vynásobením 50 litrů výkonem topného systému,“ vysvětlil Lukáš Formánek, technický ředitel společnosti DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží. Pro budovy s větší potřebou tepla, např. průmyslový provoz, je pak možné využít i propojení několika menších akumulačních nádrží dohromady. Rychlejší návratnost investice do jejich pořízení zajistí např. státní příspěvek z tzv. kotlíkových dotací, který slouží k výměně kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj vytápění.
Podobný typ topného systému využívá například jeden z bytových domů ve Znojmě, ve kterém jsou čtyři zásobníky typu NADO v6 s celkovým objemem akumulace kolem 2500 l propojeny s 25 solárními kolektory Suntime. Solární systém zde primárně ohřívá akumulační vodu ve dvou zásobnících NADO 750/35 v6 a k jejímu dohřívání následně slouží dva zásobníky NADO 500/25 v6. Pokud je teplota v kolektorech vyšší než v dohřívacích nádržích, je možné topit právě do nich, pokud je nižší, předává systém teplo do předehřívacích nádrží. Toto řešení umožňuje udržet teplotu v kolektorech na nižší úrovni, což má velký vliv na jejich účinnost a úsporu nákladů. „Akumulační nádrže typu NADO obsahují na rozdíl od typu NAD vnořený nerezový výměník pro přípravu teplé užitkové vody, která se předehřívá – v případě bytového domu ve Znojmě – v zásobnících NADO 750/35 v6. Její příprava průtokovým ohřevem je zde uzpůsobena potřebám budovy s téměř 100 obyvateli, jejichž denní spotřeba se pohybuje kolem 2,5 m3. Její pravidelnou termickou hygienizaci proti bakterii legionelle zajišťuje solární systém nebo doplňkový zdroj, v tomto případě plynový kotel,“ uvedl Lukáš Formánek. (tz)

Slovo ke dni

  • Červ, bez červa, s červem... Dobrou chuť!

    Člověk má v životě ochutnat všechno. Jak se praví v bibli: Vše vyzkoušejte, toho dobrého se přidržte! Jako kluk jsem nikdy nepřistoupil na sázku, že nepřekousnu žížalu. Teď jsem dostal nabídku nového pokrmu z červů. Neodmítl jsem a udělal dobře. Přišel mi sáček od firmy WORM UP plný moučných červíků Pražených a kulinářsky dochucených solí a chili. Myslel jsem si, že jídlo z čeledi bezobratlých bude vypadat jako normální pečivo. Totiž že se surovina usuší, umele a patřičně vytvaruje, pak nechá zapéct jako pizza. Jenže pochoutka si na nic nehraje. Skutečně máte na talíři moučného červa, který se však nehýbe, je do bronzova upražený a při skousnutí chroupe. Navíc skvěle chutná a je plný bílkovin. Ne že bych larvy vyměnil za vepřový řízek, hovězí svíčkovou, nebo grilované kuře, ale jako mňamku k televiznímu seriálu, proč ne?

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

První zkušenosti s novelou zákona o ochranných známkách 19. září 2019

Novela zákona č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, vstoupila v účinnost 1. ledna 2019. Hlavním důvodem změny zákona byla nutnost přenést do národní právní úpravy ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2436, kterou se sbližují právní předpisy členských států o ochranných známkách (dále jen „směrnice“).

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE