INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

B12T9499František BoudnýBýt dobrým vedoucím vyžaduje kombinaci mnoha vlastností, které jsou často v protikladu. Jak by měl vypadat ideální lídr pracovního týmu, nedávno mapovala anketa, kterou uskutečnila personální agentura Předvýběr.CZ s.r.o. mezi zájemci o práci. Asi nepřekvapí, že dobrý šéf by měl především umět motivovat. Avšak nejen to uvedl v našem rozhovoru ředitel personálky František Boudný.

Předvýběr.CZ je česká personální společnost, která působí na trhu od roku 2008. Zaměřuje se na předvýběr vhodných kandidátů, kdy oslovuje uchazeče přes online pracovní portály, online databáze a rozsáhlou interní databázi kontaktů. O kvalitní vyhledávání a relevantnost kandidátů se stará 30 zaměstnanců pracujících v pražské centrále a v regionálních kancelářích na Vysočině, v Brně a Ostravě. Předvýběr.CZ je partnerem klubu Technology Florbal Mladá Boleslav, fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava a podporuje činnost Nadačního fondu Toník. Jako partner Hráčské fotbalové unie pomáhá profesionálním sportovcům se začleněním do běžného života po ukončení kariéry.

Pravidlo číslo jedna pro vedoucího týmu tedy zní?

Jednoznačně schopnost motivovat své podřízené. Tato schopnost je důležitá pro 85 % účastníků průzkumu.

Které další vlastnosti zaměstnanci u šéfů oceňují?

Pro osm z deseti lidí je stejně důležité na misce vah odbornost šéfa a schopnost budit respekt. 70 % lidí si cení empatie.

Jsou lepšími vedoucími muži, nebo ženy?

Pro tři čtvrtiny lidí to není důležité. Ve zbývající čtvrtině je ale čtyřikrát víc zastánců názoru, že lepším šéfem je muž.

Jak lidé se svými šéfy vycházejí?

Každý druhý zaměstnanec považuje svůj vztah se šéfem za dobrý. Třetina dokonce vnímá svého nadřízeného za kamaráda. A třetina lidí se svým vedoucím běžně probírá nejenom pracovní výsledky a plány, ale i osobní záležitosti.

Kamarádství, ale zároveň vyžadovat splnění úkolu, to nejde vždycky dohromady. Proč je tak těžké být dobrým šéfem?

Řekl bych, že šéf musí umět dobře porozumět svým lidem, ocenit jejich schopnosti a eliminovat slabé stránky. Avšak přitom zachovávat určitou diskrétnost. Na jedné straně zaměstnanci chtějí, aby se o ně vedoucí zajímal. Na druhé by jim vadilo, aby ve vztazích zacházel příliš daleko, aby se k nim stavěl až příliš osobně. Vztah šéfa a zaměstnance musí také být založený na oboustranné důvěře. Znalost některých osobních informací často může pomoct manažerovi, aby svým lidem vytvořil lepší pracovní podmínky.

Co nejčastěji lidé nechtějí, aby se o nich vedoucí dozvěděl?

Asi nepřekvapí, že jsou to názory na politiku a společnost. Za citlivé lidé považují také informace o svých majetkových poměrech a zdravotním stavu.

A co si naopak přejeme, aby o nás šéf věděl?

Úplně nejvíc chceme, aby nadřízený chápal naše představy o další kariéře. Měl by také vědět, kdy slavíme narozeniny. O tom, že vztah nadřízený – podřízený není tak neosobní, svědčí i to, že každý druhý zaměstnanec si přeje, aby šéf věděl, co ho trápí a z čeho má radost.

za rozhovor poděkoval Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Když prsty zahálejí

    Člověk by měl držet krok s rychlým postupem technologií. To jsem si znovu uvědomil, když jsem dostal do ruky nový smartphone. Ten umí nejen psát, ale i odezírat z úst a slova převádět na text. Proč to tedy nevyzkoušet? Nechám tentokrát prsty zahálet a zkusím namluvit svoji první glosu. A uvidím, jestli umělá inteligence dokáže být stejně dobrá, nebo dokonce lepší než ta přirozená. Začnu tedy do mikrofonu diktovat, první slova se objevila na displeji a k nim přibyla další. Nakonec z toho vznikla smysluplná věta a věty daly dohromady hotový text. A výsledek? Až na jednu hrubku naprosto perfektní! Takže to vypadá že moje prsty budou stále víc zahálet a víc toho zůstane pro pusu.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

lukas zmeskal

Průmyslová práva se dotýkají každé firmy 18. červen 2020

Ochránit nápad, na němž stojí podnikání, je pro firmu buď samozřejmost, anebo záležitost, jíž nevěnuje velkou pozornost. Mgr. Lukáš Zmeškal se během své praxe patentového zástupce setkává s oběma případy. Jako partner ve společnosti patentových zástupců Langrova, s.r.o., v Plzni i jako předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů či spoluorganizátor mezinárodní výstavy technologických novinek, patentů a inovací Invent Arena v Třinci (ta letošní se posouvá až na rok 2021) se již setkal s řadou příběhů, které svým způsobem píší dějiny podnikání u nás. Jak právě on nahlíží na ochranu duševního vlastnictví?

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE