INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Jiří Horák 1Jiří Horák Virová epidemie se dotkla nejen lidí, ale i rostlin. Své o tom vědí zahradníci a prodejci květin. Vyrovnali se s tím a s jakými následky? O tom jsme si povídali s předsedou Svazu květinářů a floristů Ing. Jiřím Horákem.

Jak se daří květinářům a floristům v letošním „koronavirovém“ roce?

Pokud chceme odpověď na tuto otázku, musíme náš obor rozdělit do několika skupin: prodejny květin (převážně řezaných a různých doplňků), zahradnická centra, odborné zahradnické školy, pěstitelé květin, obchodníci a výstaviště. Z našeho pohledu byly nejpostiženější prodejny a výstaviště.
Vláda rozhodla o plošném uzavření téměř všech obchodů 13. března a následně zveřejnila své rozhodnutí. Předsednictvo svazu začalo hned jednat, spojili jsme se i s dalšími profesními svazy. Naším cílem bylo zajistit kontinuitu prodeje a odbytu vzhledem k sezóně pěstování primulí, macešek a následně balkónových květin a letniček. Epidemie koronaviru udeřila z pohledu pěstitelů květin v nejméně vhodnou dobu, kdy zahradnictví po zimní pauze ožila jarním ruchem a chystala se na hlavní odbytovou sezónu. Od března do konce května se prodá 50–70 % zboží za celý rok.

Co se tedy alespoň povedlo?

Nakonec se povedlo vyjednat výjimku. Prodejny květin, prodejny s potřebami pro zahrádkáře, včetně osiva a sadby a zahradnictví – květinářství zůstaly otevřeny. Reakce byly různé. Někdo otevřel hned, někdo později. Pravdou je, že u prodejen s převahou řezaných květin byla a stále je situace velmi špatná a prodej nízký. Lépe se prodávaly hrnkové květiny.
IMG 4147I přes řadu negativních reakcí, hlavně z řad nečlenů, jsem přesvědčen o správnosti našeho rozhodnutí. Převážná část členů našeho svazu tuto aktivitu předsednictva hodnotila velmi kladně. Poskytli jsme jim na svazovém face­booku možnost nabídky svých pěstovaných květin, které využilo deset našich členů. Cílem bylo pomoci českým pěstitelům a přispět k tomu, aby naše obce a města byly v dalším období okrášleny květinami. Od začátku epidemie jsme prosazovali názor, že květina lidem zlepšuje náladu a šíří optimizmus. Nyní nastává další nejistá fáze. Květiny z dovozu podražily, je jich méně a také sortiment je omezenější.

Které své akce jste museli odvolat a které se z hygienických důvodů proměnily?

Situace se měnila každým dnem. Výstaviště zrušila jarní výstavy, byly zrušeny i všechny jarní semináře. Neuskutečnil se 49. ročník Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR v tradiční podobě. Soutěž v režii floristické sekce SKF ČR proběhla na sociálních sítích, a to jako poděkování hrdinům v první linii. Také jsme se připojili k akci Kvete celá země. Jejím smyslem je ozelenit naše balkony, zahrádky, ale i obce a města.

Daří se i ve ztížených podmínkách projektu Česká květina? Není zpřísněnými opatřeními ovlivněna kvalita a šíře nabízeného sortimentu?

Značku Česká květina reprezentuje 11 členů. Vzhledem ke špatné dopravě ze zahraničí, přerušení trhů a výstav byl zájem o českou produkci vyšší. Na základě toho byla zviditelněna i značka Česká květina.

Nezanevřeli Češi na krásu květin, respektive nemuseli se letos zabývat důležitějšími věcmi, než je vyzdobený byt nebo kvetoucí zahrádka?

Domníváme se, že nikoliv. Tím, že někteří lidé v průběhu karantény zůstali doma, měli čas zkrášlovat svá bydlí i zahrádky. Také česká města měla nasmlouvané dodávky květin pro svá veřejná prostranství a další místa. Pomohla k tomu i akce jednoho našeho člena, kterou SKF ČR podpořil. A už zmíněný projekt s názvem Kvete celá země probíhala do konce června.

Co vás ještě letos čeká a co byste květinářům a floristům popřál?

Máme v plánu uskutečnit několik seminářů, jak pro květináře, tak i pro floristy. Dále se zúčastníme podzimní Flory Olomouc a výstavy v Kroměříži (info ze dne 21. 9., pozn. red.). Velkým lákadlem pro naše občany jsou vánoční výstavy, které pořádají naši členové v Lednici, Litomyšli, Mělníku a Chrudimi, ale i vánoční trhy na výstavištích. Nejen květinářům a floristům, ale všem lidem v České republice bych chtěl popřát hlavně zdraví, dobrou náladu, trošku více jistoty a pozitivního myšlení se selským rozumem. A věřím, že květiny od našich profesionálů k tomu přispějí.

za rozhovor poděkoval Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Porážíme Japonsko

    Češi trpí komplexem malosti. A proto každá zpráva, že jsme v něčem před giganty, potěší. Teď jsem si s gustem přečetl informaci, že jsme se zařadili do první třicítky zemí v online podnikání. Za námi se octly takové státy jako Itálie nebo Japonsko. Hodnotil se počet uživatelů internetu a vyspělost logistických služeb. Sám vím, jak úspěšně si vede například Zásilkovna, která velmi rychle expanduje nejen v ČR, ale i okolních státech. Už delší dobu je známo, že patříme k nejlepším na světě v užívání bezkontaktních plateb. A našlo by se toho víc, co povzbudí naši národní hrdost. Jak známo, mezi Goliáši není malý David bez šance, jak se píše v Bibli a jak jsme se o tom v historii mnohkrát přesvědčili.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2021

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOB tsoft   EON EG 2017 107  icom
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE