INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Jiří Horák 1Jiří Horák Virová epidemie se dotkla nejen lidí, ale i rostlin. Své o tom vědí zahradníci a prodejci květin. Vyrovnali se s tím a s jakými následky? O tom jsme si povídali s předsedou Svazu květinářů a floristů Ing. Jiřím Horákem.

Jak se daří květinářům a floristům v letošním „koronavirovém“ roce?

Pokud chceme odpověď na tuto otázku, musíme náš obor rozdělit do několika skupin: prodejny květin (převážně řezaných a různých doplňků), zahradnická centra, odborné zahradnické školy, pěstitelé květin, obchodníci a výstaviště. Z našeho pohledu byly nejpostiženější prodejny a výstaviště.
Vláda rozhodla o plošném uzavření téměř všech obchodů 13. března a následně zveřejnila své rozhodnutí. Předsednictvo svazu začalo hned jednat, spojili jsme se i s dalšími profesními svazy. Naším cílem bylo zajistit kontinuitu prodeje a odbytu vzhledem k sezóně pěstování primulí, macešek a následně balkónových květin a letniček. Epidemie koronaviru udeřila z pohledu pěstitelů květin v nejméně vhodnou dobu, kdy zahradnictví po zimní pauze ožila jarním ruchem a chystala se na hlavní odbytovou sezónu. Od března do konce května se prodá 50–70 % zboží za celý rok.

Co se tedy alespoň povedlo?

Nakonec se povedlo vyjednat výjimku. Prodejny květin, prodejny s potřebami pro zahrádkáře, včetně osiva a sadby a zahradnictví – květinářství zůstaly otevřeny. Reakce byly různé. Někdo otevřel hned, někdo později. Pravdou je, že u prodejen s převahou řezaných květin byla a stále je situace velmi špatná a prodej nízký. Lépe se prodávaly hrnkové květiny.
IMG 4147I přes řadu negativních reakcí, hlavně z řad nečlenů, jsem přesvědčen o správnosti našeho rozhodnutí. Převážná část členů našeho svazu tuto aktivitu předsednictva hodnotila velmi kladně. Poskytli jsme jim na svazovém face­booku možnost nabídky svých pěstovaných květin, které využilo deset našich členů. Cílem bylo pomoci českým pěstitelům a přispět k tomu, aby naše obce a města byly v dalším období okrášleny květinami. Od začátku epidemie jsme prosazovali názor, že květina lidem zlepšuje náladu a šíří optimizmus. Nyní nastává další nejistá fáze. Květiny z dovozu podražily, je jich méně a také sortiment je omezenější.

Které své akce jste museli odvolat a které se z hygienických důvodů proměnily?

Situace se měnila každým dnem. Výstaviště zrušila jarní výstavy, byly zrušeny i všechny jarní semináře. Neuskutečnil se 49. ročník Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR v tradiční podobě. Soutěž v režii floristické sekce SKF ČR proběhla na sociálních sítích, a to jako poděkování hrdinům v první linii. Také jsme se připojili k akci Kvete celá země. Jejím smyslem je ozelenit naše balkony, zahrádky, ale i obce a města.

Daří se i ve ztížených podmínkách projektu Česká květina? Není zpřísněnými opatřeními ovlivněna kvalita a šíře nabízeného sortimentu?

Značku Česká květina reprezentuje 11 členů. Vzhledem ke špatné dopravě ze zahraničí, přerušení trhů a výstav byl zájem o českou produkci vyšší. Na základě toho byla zviditelněna i značka Česká květina.

Nezanevřeli Češi na krásu květin, respektive nemuseli se letos zabývat důležitějšími věcmi, než je vyzdobený byt nebo kvetoucí zahrádka?

Domníváme se, že nikoliv. Tím, že někteří lidé v průběhu karantény zůstali doma, měli čas zkrášlovat svá bydlí i zahrádky. Také česká města měla nasmlouvané dodávky květin pro svá veřejná prostranství a další místa. Pomohla k tomu i akce jednoho našeho člena, kterou SKF ČR podpořil. A už zmíněný projekt s názvem Kvete celá země probíhala do konce června.

Co vás ještě letos čeká a co byste květinářům a floristům popřál?

Máme v plánu uskutečnit několik seminářů, jak pro květináře, tak i pro floristy. Dále se zúčastníme podzimní Flory Olomouc a výstavy v Kroměříži (info ze dne 21. 9., pozn. red.). Velkým lákadlem pro naše občany jsou vánoční výstavy, které pořádají naši členové v Lednici, Litomyšli, Mělníku a Chrudimi, ale i vánoční trhy na výstavištích. Nejen květinářům a floristům, ale všem lidem v České republice bych chtěl popřát hlavně zdraví, dobrou náladu, trošku více jistoty a pozitivního myšlení se selským rozumem. A věřím, že květiny od našich profesionálů k tomu přispějí.

za rozhovor poděkoval Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Kdo může pracovat z domova

    Home office není žádná novinka, ale v době koronakrize přišla možnost práce z domova jako na zavolanou. Pracovat mohou ti, kterým to dovoluje povaha jejich práce, a samozřejmě ochota změnit své zvyky. Podle odborníků se otvírá možnost pro jednoho ze tří zaměstnanců, v případě vysokoškolsky vzdělaných osob a vysoce kvalifikových profesí dokonce pro každého druhého. Brzdou se může stát i v dnešní technologicky vyspělé době dostupnost internetu. Venkov stále strádá. V naší obci jsme rádi, když si můžeme vůbec zavolat z mobilu – někdy spojení funguje, jindy ne. A mobilní internet s přijatelnou rychlostí nabízí jen jediný operátor. Ten dokazuje konkurenci, že to jde, když nechybí zájem. Avšak v mnoha případech lze stále pozorovat spíš nezájem a snahu šetřit.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Říjen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

pat ochr

Patentová ochrana je předpokladem úspěchu inovační strategie 12. srpen 2020

V loňském roce slavil Úřad průmyslového vlastnictví 100 let od svého založení. Již před sto lety bylo průmyslníkům a výzkumu jasné, že bez právní ochrany nových řešení a bez nejnovějších technických informací nemůže jejich business prosperovat a prosadit se ve světové konkurenci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE