INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Zd Kratochvíl 01Zdeněk Kratochvíl Zdeněk Kratochvíl, generální ředitel firmy ICOM transport a.s., byl jedním ze členů početné delegace businessmanů, kteří před nedávnem doprovázeli předsedu Senátu parlamentu ČR Miloše Vystrčila při návštěvě Tchaj-wanu. Zajímalo nás nejen to, jaký dojem jmenovaná země v podnikateli zanechala, ale i to, zda bylo možné navázat kontakty z místními firmami, a rýsují-li se tu již nějaké jasnější formy spolupráce. Požádali jsme proto Zdeňka Kratochvíla o rozhovor na toto téma:

Jaké máte dojmy z návštěvy ostrovní destinace?

Tchaj-wan je nádherná vyspělá země s přívětivými, skromnými a slušnými lidmi. V zemi je demokratický systém. Viděl jsem i demonstrující skupiny, které však nebyly ohrožovány žádnou mocenskou silou. Prostě normální život vyspělé civilizované demokratické společnosti.

V minulosti jste navštívil i ČLR, jaké máte srovnání?

Ano, byl jsem tam jako turista, a mohu tedy porovnávat obě země a chování obyvatel, které je odvislé od systému, který v zemi funguje. V ČLR, pokud k vám do výtahu i v luxusním hotelu přistoupí „místní“, zjistíte, že neumí pozdravit. Při snídani například hosté slušně čekají, až kuchař připraví volská oka či palačinky. Číňan se však automaticky postaví bez omluvy dopředu. Pokud si někde fotíte památku a tamnímu občanovi se líbí vaše místo k focení, klidně si před vás stoupne či vás bez omluvy odstrčí a začne fotografovat sám. Zkrátka v ČLR jsem se setkal s neúctou člověka k člověku.

Považujete návštěvu ostrova z pohledu firmy za přínosnou?

Ano. V rámci naší cesty jsme měli možnost navštívit opravdu top firmy během krátké doby. Ve společnosti, která vlastní přes tisíc autobusů, jsme například dostali nabídku na moderní nabíjení elektrických autobusů, předvedli nám svůj špičkový software v provozu při projížďce hlavním městem apod. Navštívili jsme také několik IT společností, kde jsme byli seznámeni s jejich činností se zaměřením na naše potřeby či využití. Schůzky byly perfektně připravené a organizované tak, aby nedocházelo ke zbytečnému prohospodaření času. Věnovali se nám skutečně nejvyšší představitelé společností s celým týmem specialistů. Tak tomu bylo i v IT společnosti s ročním obratem přes 50 miliard korun, kterou jsem navštívil spolu s dcerou Evou, která rovněž podniká. Pokud mohu hovořit za část podnikatelské delegace, pak bych hodnotil návštěvu Tchaj-wanu jako velice přínosnou. Mimo jiné i proto, že jsme neplýtvali časem, naopak jsme získali mnoho užitečných informací a poznatků. Za což chci i touto formou organizátorům poděkovat.

Co se vám podařilo dojednat?

Bylo toho opravdu hodně. Nejel jsem na Tchaj--wan do konkrétní společnosti uzavřít konkrétní obchod či kooperaci, nicméně jsem jel s vědomím, co bychom se mohli dozvědět, koupit či na čem spolupracovat. Spolupráce nebo obchod, o který máme zájem, se neuzavírají na první schůzce. Jednání probíhají nadále. Například před nedávnem proběhla telekonference s IT partnerem z Tchaj-wanu na téma, jak si vyjasnit potřeby, podmínky apod.

Byli jste součástí delegace, jejíž návštěva Tchaj-wanu mimo jiné způsobila, že nyní některé české firmy přicházejí o zakázky z Číny. Co na to říkáte?

Myslím, že všichni víme o velice nevyrovnaném vzájemném obchodu s ČLR. Všichni víme o nesplněných slibech čínského prezidenta našemu prezidentu Miloši Zemanovi. Přijít o spolupráci s někým, kdo neumí splnit ani veřejně dané sliby, mne moc nemrzí. Spíš pokládám za riziko s takovým partnerem obchodovat. Navíc, pokud váš obchod nezávisí na vzájemné výhodnosti, ale na pocitu jedné vládnoucí strany v zemi. Tchajwanské společnosti u nás nekupují pouze nemovitosti nebo know-how. Skutečně u nás investují, a to dokonce násobně než ČLR. Tak například jedna z tchajwanských společností Foxconn za své podnikání v ČR již zaplatila u nás na daních přes jednu miliardu korun.

ptal se Jiří Novotný

Slovo ke dni

  • Plná letiště

    Odstavné plochy na letištích se plní. Lze si toho všimnout nejen na největším českém vzdušném přístavu v Praze-Ruzyni, ale i jinde u nás a v Evropě. Stroje totiž nejsou ve vzduchu, ale odpočívají na zemi. A protože koronavirová krize hned tak neskončí, budou uzemněny nejméně do začátku jarní sezony. Výpadek příjmů může správa letišť alespoň zčásti vyrovnat parkovným. A také se dají naplno využívat servisní kapacity. Útěchou rovněž může být zvýšení bezpečnosti letového provozu. Vzdušné dopravní koridory téměř zejí prázdnotou, stejně tak piloti si už nebudou stěžovat na to, že jsou přetěžováni. Ano, každá mince má dvě strany. Až se nebe zase otevře a lidé budou moci cestovat do zahraničí, více si jistě vychutnají ten znovu získaný pocit svobody. Věřme, že to nastane už brzy.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE