INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Zd Kratochvíl 01Zdeněk Kratochvíl Zdeněk Kratochvíl, generální ředitel firmy ICOM transport a.s., byl jedním ze členů početné delegace businessmanů, kteří před nedávnem doprovázeli předsedu Senátu parlamentu ČR Miloše Vystrčila při návštěvě Tchaj-wanu. Zajímalo nás nejen to, jaký dojem jmenovaná země v podnikateli zanechala, ale i to, zda bylo možné navázat kontakty s místními firmami, a rýsují-li se tu již nějaké jasnější formy spolupráce. Požádali jsme proto Zdeňka Kratochvíla o rozhovor na toto téma:

Jaké máte dojmy z návštěvy ostrovní destinace?

Tchaj-wan je nádherná vyspělá země s přívětivými, skromnými a slušnými lidmi. V zemi je demokratický systém. Viděl jsem i demonstrující skupiny, které však nebyly ohrožovány žádnou mocenskou silou. Prostě normální život vyspělé civilizované demokratické společnosti.

V minulosti jste navštívil i ČLR, jaké máte srovnání?

Ano, byl jsem tam jako turista, a mohu tedy porovnávat obě země a chování obyvatel, které je odvislé od systému, který v zemi funguje. V ČLR, pokud k vám do výtahu i v luxusním hotelu přistoupí „místní“, zjistíte, že neumí pozdravit. Při snídani například hosté slušně čekají, až kuchař připraví volská oka či palačinky. Číňan se však automaticky postaví bez omluvy dopředu. Pokud si někde fotíte památku a tamnímu občanovi se líbí vaše místo k focení, klidně si před vás stoupne či vás bez omluvy odstrčí a začne fotografovat sám. Zkrátka v ČLR jsem se setkal s neúctou člověka k člověku.

Považujete návštěvu ostrova z pohledu firmy za přínosnou?

Ano. V rámci naší cesty jsme měli možnost navštívit opravdu top firmy během krátké doby. Ve společnosti, která vlastní přes tisíc autobusů, jsme například dostali nabídku na moderní nabíjení elektrických autobusů, předvedli nám svůj špičkový software v provozu při projížďce hlavním městem apod. Navštívili jsme také několik IT společností, kde jsme byli seznámeni s jejich činností se zaměřením na naše potřeby či využití. Schůzky byly perfektně připravené a organizované tak, aby nedocházelo ke zbytečnému prohospodaření času. Věnovali se nám skutečně nejvyšší představitelé společností s celým týmem specialistů. Tak tomu bylo i v IT společnosti s ročním obratem přes 50 miliard korun, kterou jsem navštívil spolu s dcerou Evou, která rovněž podniká. Pokud mohu hovořit za část podnikatelské delegace, pak bych hodnotil návštěvu Tchaj-wanu jako velice přínosnou. Mimo jiné i proto, že jsme neplýtvali časem, naopak jsme získali mnoho užitečných informací a poznatků. Za což chci i touto formou organizátorům poděkovat.

Co se vám podařilo dojednat?

Bylo toho opravdu hodně. Nejel jsem na Tchaj--wan do konkrétní společnosti uzavřít konkrétní obchod či kooperaci, nicméně jsem jel s vědomím, co bychom se mohli dozvědět, koupit či na čem spolupracovat. Spolupráce nebo obchod, o který máme zájem, se neuzavírají na první schůzce. Jednání probíhají nadále. Například před nedávnem proběhla telekonference s IT partnerem z Tchaj-wanu na téma, jak si vyjasnit potřeby, podmínky apod.

Byli jste součástí delegace, jejíž návštěva Tchaj-wanu mimo jiné způsobila, že nyní některé české firmy přicházejí o zakázky z Číny. Co na to říkáte?

Myslím, že všichni víme o velice nevyrovnaném vzájemném obchodu s ČLR. Všichni víme o nesplněných slibech čínského prezidenta našemu prezidentu Miloši Zemanovi. Přijít o spolupráci s někým, kdo neumí splnit ani veřejně dané sliby, mne moc nemrzí. Spíš pokládám za riziko s takovým partnerem obchodovat. Navíc, pokud váš obchod nezávisí na vzájemné výhodnosti, ale na pocitu jedné vládnoucí strany v zemi. Tchajwanské společnosti u nás nekupují pouze nemovitosti nebo know-how. Skutečně u nás investují, a to dokonce násobně než ČLR. Tak například jedna z tchajwanských společností Foxconn za své podnikání v ČR již zaplatila u nás na daních přes jednu miliardu korun.

ptal se Jiří Novotný

Slovo ke dni

  • Stát proti soukromé osobě: opět prohrává

    I když vládě Andreje Babiše nelze upřít velkou snahu ochránit Českou republiku před důsledky nákazy koronavirem a co nejméně poškodit ekonomiku, výsledek není uspokojivý. Právnické a fyzické osoby ukazují, že mohou jednat lépe, rychleji, operativněji, účinněji. To jsem si znovu uvědomil, když jsem četl zprávu o webové aplikaci s přehledem volných míst na očkování proti COVID-19. Vytvořil ji programátor Marek Sušický s kolegou poté, co dlouho sledoval nečinnost a nemohoucnost státu. Platforma slouží veřejnosti už měsíc a sklízí zasloužený potlesk. Uvádím jen jeden konkrétní příklad, ale člověk by jich jistě našel víc. Prostě platí, že soukromá iniciativa lidí tvoří obrovskou sílu, kterou by měla naše společnost lépe využívat. Jsem přesvěčen, že méně restrikcí, omezování  a zasahování do běžného života občanů nepředstavuje správou cestu k...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2021

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

EON EG 2017 107  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

karabec 2

Rozhodčí řízení jako efektivní způsob řešení sporů o doménová jména 4. únor 2021

Stálý Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky působí jako nezávislý orgán pro rozhodování sporů nezávislými rozhodci podle předpisů o rozhodčím řízení (dále jen „Rozhodčí soud“). Tento Rozhodčí soud je mimo jiné také sudištěm pro spory o doménová jména .cz, přičemž řešení těchto sporů Rozhodčím soudem probíhá v současné době na základě Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD .cz a Pravidel alternativního řešení sporů, která jsou v platnosti od 25. 5. 2018.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE