INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Malo Martin 34 OKMartin MaloNejsou lidi. Okřídlené rčení z dob socializmu má dnes jiné příčiny, jinou podobu i důsledky, výrazně však formuje pracovní trh. Hovořili jsme o tom s Martinem Malo, ředitelem Grafton Recruitment a GI Group.

Jak byste charakterizoval trh práce v České republice v roce 2021?

Napříč obory i regiony dochází v soukromém sektoru k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce. V části firem se zároveň vrací na původní úroveň finanční i nefinanční benefity, které byly v uplynulém pandemickém roce sníženy či zcela pozastaveny. Trh práce v České republice však stále značnou měrou ovlivňuje nejistota způsobená pandemií.
Kromě nedostatku kvalifikovaných pracovníků brzdí ekonomiku také chybějící zdroje či komponenty, které nutí i velké firmy omezovat, či dokonce zastavovat výrobu.

Čekal bych, že v době přetrvávající krize a nástupu digitálních technologií bude pracovních sil spíš nadbytek než nedostatek. Opak je pravdou. Čím je to způsobeno?

Napjatý trh práce nevyřešila ani pandemie. Do jisté míry za to mohou vládní programy, které jej paralyzovaly uměle udržovanou nízkou nezaměstnaností. Firmám navíc chybí i zahraniční pracovníci, kteří vloni opustili Česko. Ti se dosud v plné míře nevrátili a do konce roku už zásadnější změny neočekáváme.

Vyplatí se tedy zvyšovat mzdy, rozdávat nejrůznější benefity a shánět zaměstnance po celém světě spíše než investovat do robotizace, umělé inteligence, Průmyslu 4.0 apod.?

Mezi nejvíce nedostatkové, a tedy velmi drahé zaměstnance, patří právě experti na robotizaci, umělou inteligenci a další pokrokové technologie. Zaměstnavatel si ale nevystačí jen s IT odborníky, fotbalový tým také nevyhraje, když tam místo 11 hráčů bude jen samotný brankář nebo třeba 11 útočníků. Výše mezd musí odrážet ekonomickou realitu možností zaměstnavatele a trhu práce. Pokud všude mzdy rostou a zaměstnavatel chce udržet kvalitní tým, tak by měl mzdy také zvyšovat.

Růst platů ve veřejném sektoru je rychlejší než u soukromých firem. Považujete za velký problém, že stát a samosprávy dokážou přeplatit pracovníky a hnát mzdové náklady rychle vzhůru?

Pokud je růst platů opodstatněný, tak je to přirozené a nepovažoval bych to za problém. Obecně jsem skeptický k tomu, že platy úředníků jsou vyšší než mzdy v soukromém sektoru, pro všechny daňové poplatníky to zvyšuje náklady na provoz státu a nemyslím si, že s tím roste také kvalita služeb, které stát svým občanům a firmám, které tu platí daně, poskytuje. Extrémní růst platů s blížícími se volbami ukazují i čerstvá data, kdy patříme v EU mezi země s nejvyšším rozdílem v růstu platů ve prospěch veřejného sektoru, financovaného z daní a půjček.

I přes mírný růst ekonomiky se dá očekávat, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály. Jedním z důvodů je pokračující nedostatek lidí, ve výrobě pak i zdrojů a komponentů.

připravil Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Auta zastavil čip

    Začnu svoji glosu otázkou: Jestlipak víte, která je nejdůležitější součást moderního automobilu? Ne, není to motor, převodovka ani volant. Je jím čip. Který, to mi poněkud uniká, nicméně kvůli němu stojí výroba vozidel po celém světě. Ztráty se počítají v tisících miliard korun, a to ještě nelze dohlédnout světla na konci tunelu. Naše „malá“ škodovka zastaví výrobu na týden, ostatní automobilky jsou na tom podobně, ne-li hůře. A proč chybí čipy, tedy nepostradatelná součást elektronických systémů vozu? Prý za to zas může covid a další překážky. Člověka napadá, že tohle v kapitalizmu není samo sebou a že za tím musí být nějaký záměr. Nedivte se, aut přibývá tolik, že už se ani nevejdou na silnice a víc stojí v kolonách a zácpách než jedou. A ta uhlíková stopa, škoda slov! Někdo upíná své naděje k elektromobilům. Možná, že opravdu...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Říjen 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 1 kopie

Malým a středním podnikům chybí strategie v oblasti ochrany duševního vlastnictví Pomůže dotační program COSME FUND? 13. září 2021

O ochraně duševního vlastnictví musí každý malý či střední podnik uvažovat především jako o investici. Měl by proto zahrnout do svých úvah celý proces existence MSP počínaje jeho založením přes rozvoj, včetně případné zahraniční expanze, až po jeho předání následovníkům nebo prodej třetím osobám. To platí i pro rodinné podniky.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE