INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 20. rokem

Michal Tuma kopie kopieMichal Tůma Odchodem do důchodu život nekončí. Naopak, stále víc seniorů si teprve v penzi začíná plnit přání, na něž dříve neměli čas. Firmy, zabývající se volnočasovými aktivitami, to dobře vědí, a vycházejí starším lidem vstříc. Hovořili jsme o tom s Michalem Tůmou, marketingovým ředitelem cestovní agentury Invia:

Je český senior spíše zápecník bez zájmů, nebo je to stále aktivní člověk s touhou cestovat a poznávat?

Životní styl seniorů se postupně mění. Senioři již dnes rozhodně nejsou neaktivní lidé, kteří sedí doma. Naopak. Dnešní generace seniorů je aktivní, ráda zkouší nové věci, učí se, chodí mezi lidi. Dnešní senioři z velké většiny umí pracovat s novými technologiemi, často jsou činorodí v internetovém prostředí i na sociálních sítích. Důchodového věku aktuálně dosahuje početná skupina seniorů, která byla ekonomicky aktivní v porevoluční době a teď má dostatek financí, které neváhá investovat. Často proto vkládají peníze právě do nových zážitků v podobě cestování a nejrůznějších koníčků.

Myslíte si, že se příznivě projeví i výrazně zlevněné jízdenky pro cestující nad 65 let od letošního léta?

Určitě ano. Senioři jistě ocení možnost snížení nákladů za cestování. I přes stále se zvyšující zájem starších lidí o cestování totiž platí, že existuje početná skupina seniorů, která má obtíže vyjít se svými důchody, je proto dobře, že na ně stát myslí.

Jaké služby starší lidí vyhledávají, v čem se především nabídka liší od standardu?

Nejtypičtějším rysem této skupiny cestovatelů je, že vyráží na dovolenou mimo hlavní sezonu. Až 70 % osob v důchodovém věku volí dovolenou mimo hlavní letní sezonu, kdy v letoviscích panuje klid a mírnější klima. Senioři nicméně své zájezdy rádi plánují a nakupují s předstihem. Do dovolené se senioři nebojí investovat, nakupují nejčastěji ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelích, rádi také vyřídí vše na jednom místě a zájezdy si kupují se vším všudy. Co se destinací týče, volí senioři nejčastěji klasické evropské země, jako jsou Řecko, Itálie či Bulharsko, v oblibě mají též dražší zájezdy do Španělska a na přilehlé ostrovy. V posledních letech však stále častěji vyrážejí i do vzdálenějších exotických destinací. Trendem letošní sezony je zvýšený zájem o dovolené v Egyptě, Tunisku či Turecku, senioři však nakupují také zájezdy na Kanárské ostrovy, Madeiru či do Ameriky. Samostatnou kapitolou jsou poté termální lázně na Slovensku a v Maďarsku, které se mezi staršími cestovateli těší rovněž velké oblibě. Kratší dovolenou do nich senioři často absolvují i několikrát ročně. Velmi typické také je, že tito lidé při vyřizování zájezdu upřednostňují osobní kontakt a navštěvují kamenné pobočky cestovních kanceláří.

Občanů v seniorském věku bude přibývat, bude se zvětšovat i klientela cestovních kanceláří?

Tento trend se dá zcela jistě očekávat. Již nyní tvoří lidé nad 55 let téměř čtvrtinu klientely cestovních kanceláří. Postupně budou navíc do důchodového věku dozrávat lidé, kteří jsou zvyklí cestovat a využívat všech možných vychytávek, které jim cestovní trh může nabídnout.

Kdo obstojí na vysoce konkurenčním trhu služeb pro volný čas?

I přes stále větší aktivitu a skvělou kondici dnešních seniorů je třeba dbát na jejich specifické potřeby. Cestovní kanceláře proto musejí nabízet zájezdy a služby, které jsou pro seniory dostatečně atraktivní, ale zároveň odpovídají jejím fyzickým možnostem. Subjekty, které zvládnou zkombinovat potřebu aktivity, objevování nových míst a zároveň relaxu, mohou být na trhu úspěšné. V nadcházejících letech bude určitě platit, že čeští senioři budou požadovat možnost volby a uzpůsobení zájezdu přesně na míru svým požadavkům.

za rozhovor poděkoval Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Peníze nejsou všechno

    Za kvalitu jsme obvykle ochotni si připlatit. Ale ne vždy platí, že co je levné, nestojí za nic – a naopak. Odborný časopis CZ TEST si vzal loni na mušku snídaňové cerálie, které si oblíbili zejména děti a mladí lidé. Porota prozkoumala jedenáct vzorků, ochutnala a stanovila pořadí od nejlepšího po nejhorší. A světe div se, zvítězil „otloukánek“! Nejlepší známku za senzorické hodnocení 1,7 dostal výrobek s názvem Clever – Obilné klíčky s kakaem a s přídavkem vitamínů a minerálních látek. Hodnotitelům připadal na první pohled atraktivní vzhled a pochvalovali si chuť a příjemnost textury. A to prosím vítěz bojoval se soupeři, z nichž někteří byli až čtyřnásobně dražší. Co z toho plyne? Cena nebývá nejdůležitějším kriteriem. Vyzkoušejte sami, co se vám líbí a nejvíc chutná! Jen na vás záleží, zda budete s nakoupeným zbožím spokojeni či...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

Pro lepší budoucnost České republiky: připravena je inovační strategie na období 2019–2030 19. únor 2019

Ekonomika České republiky a v rámci toho šance na jistoty života od vzdělanostní úrovně až po příležitost k důstojnému stáří by se měla rozvíjet strmějším tempem, pokud se máme dostat mezi několik nejvyspělejších zemí starého kontinentu. Hledají se cesty, jak umocnit potenciál lidského kapitálu, jak s ním hospodařit, aby se zúročily například možnosti podnikání, vědy, výzkumu, jak vnímat a podpořit inovační aktivity napříč obory, a tak, aby technologické ambice, které historie nazve další revolucí, pozvedly v konečném důsledku životní úroveň lidí zase o stupeň výše. Na vládní úrovni je připravena nová strategie.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300

INZERCE