INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

 K1B7942 AIng. Cyril SvozilNejvětší evropský výrobce elektrických topných systémů a významný český exportér, společnost FENIX GROUP a.s., prezentoval koncem září před novinářskou veřejností své hospodářské výsledky a představil novinky. Tržby celé skupiny za rok 2018 dosáhly výše 1,591 mld. korun a proti výsledkům roku 2017 se zvýšily o 11 %. Loňský rok tak byl z tohoto hlediska nejlepší v celé historii firmy. Na rekordních číslech se i letos výrazně podílel český trh, který je z pohledu objemu tržeb v posledních letech jedničkou celé skupiny. Od února 2019 do ní patří i polská společnost LUXBUD Sp.z.o.o., která nyní vystupuje pod názvem FENIX Polska Sp.z.o.o. Po loňské akvizici v Německu je to další rozšíření, v současnosti tak působí prostřednictvím vlastních firem holding Fenix Group už v osmi evropských zemích.

Růst tržeb je důsledkem pozitivního vývoje na 20 hlavních trzích holdingu, až na Nový Zéland jsou všechny v Evropě. Z top 20 se zvyšovaly prodeje ve 13 státech, největší odbytiště pro Fenix představovala loni kromě České republiky Velká Británie, Francie, Slovensko, Německo, Švédsko, Rakousko, Holandsko, Finsko a Španělsko. Z výrobního programu rostl loni nejvíce prodej kabelů a rohoží ECOFLOOR, a to určitě i díky novým a zajímavým aplikacím.

Novinkou v sortimentu sálavých topných panelů jsou od letošního roku sálavé keramické panely ECOSUN CeRamic (CR), které bude firma Fenix Trading nově nabízet ve čtyřech různých rozměrech a čtyřech barevných provedeních (Basalt black, Calacatta, Beton a Concrete Taupe). Panely jsou ze slinuté keramiky o tloušťce 6 mm a působí mimořádně elegantním dojmem. Navíc je možné je opatřit držákem ručníků z nerezové oceli či doplnit o bezdrátovou regulaci.

Další nový výrobek bude termostat TFT Wifi, což je nová Wifi verze oblíbeného TFT termostatu s celoplošným skleněným plně dotykovým displejem. Zájemce o tento nový termostat si bude moci vybrat ze dvou barevných provedení (bílá a černá), zdarma bude součástí termostatu i aplikace pro operační systémy iOS a Android.
Poslední novinkou budou od podzimu letošního roku modulové topné prvky stropního vytápění. Bloky tepelné izolace s topnou fólií ECOFILM C budou vybavené připojovací šňůrou se zástrčkou a budou se za sebe pokládat na CD profily sádrokartonové konstrukce. Po nosnících pak povede páteřní vodič se zástrčkami, do kterého se budou topné folie připojovat.
Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že produkt obsahuje jak topný prvek, tak tepelnou izolaci, přitom samotná montáž nevyžaduje elektrikáře. Ten bude potřeba až při samotném zapojení termostatu. Již nyní se trh potýká s nedostatkem pracovních sil a lze předpokládat, že cena odborné lidské práce poroste. Investice do stavebnicových systémů se pak díky jednoduchosti a rychlosti montáže vyplatí. Majitele společnosti FENIX GROUP a.s. Ing. Cyrila Svozila jsem se při této příležitosti zeptala:

Hledání smyslu toho, co firmy a lidé potřebují, se stalo základem inovativního podnikání celé skupiny FENIX GROUP. Není to těžší, než se pustit do produkce něčeho, co na trhu sice uspěje, ale člověku nenabídne dobrou přidanou hodnotu a planety se na její potřeby neptá?

Myslím, že to musí být základním prvkem firemní kultury každé úspěšné firmy uvažující v dlouhodobém horizontu.

af1Export podle teritorií v r. 2018Loňský hospodářský výsledek byl nejlepší za celých 29 let od chvíle, kdy jste vstoupili do businessu. Co je příčinou? Rostoucí poptávka po vašem sortimentu v energetice, zájem o vysoce účinná řešení? Výrazný export, a to nejen do evropských států?

Ano, máte pravdu, naše tržby poprvé překročily 1,5 mld. korun a příčinou je mix toho, co jste uváděla v otázce. Snad bych ještě přidal důležitý prvek, a tím jsou akvizice. V současné době vlastníme firmy v osmi zemích Evropské unie, přičemž v loňském roce přibylo Německo a letos Polsko. V zemích, kde jsme osobně přítomni, se nám daří výrazně navyšovat prodeje.

Právě nyní, na začátku topné sezony, uvádíte na trh stropní topné panely, kterými bude možné osadit jakýkoli interiér. Budou pracovat s vyšší účinností než podlahové vytápění. V čem je princip?

Panely vyrábíme již velmi dlouho, novým výrobkem jsou topné moduly významně usnadňující montáž velkoplošného stropního vytápění.

Měření prováděná s ČVUT nám ukázala, že v energeticky úsporných domech je tato varianta, vzhledem k vysoké k účinnosti přenosu tepla sáláním (87 %), naprosto nejvýhodnější. Sálavá energie přitom ohřívá primárně podlahu, jejíž teplota je cca o 1–1,5 °C vyšší než teplota vzduchu v místnosti.

Rádi se pouštíte do projektů, na nichž si ověřujete zájem veřejnosti o vaše nápady, a snažíte se využít zkušeností z běžné výroby k atypickým řešením. Ať jde o kabely pro umělé trávníky, plašiče myší, držáky na ručníky, nebo speciální výbavu nově zrekonstruovaného Národního muzea v Praze. Co je společným jmenovatelem?

Rádi si hrajeme a elektrické topné systémy jsou k tomu dokonalý nástroj.

Vaším velkým tématem je stavba inteligentního rodinného domku v Omicích u Brna. Zde jste si ověřili, že nejsložitějším bodem bude optimalizace všech energetických systémů tak, aby řízení a ovládání bylo co nejjednodušší a pro další zájemce posléze uchopitelné. Dospěli jste k názoru, že bude potřeba investorům nabídnout odborníka, který právě tuto záležitost bude komunikovat a koordinovat. Jak to bude probíhat v praxi, když si zájemce řekne, že by si právě nějaký takový rodinný dům rád postavil? Půjde o kooperaci řady firem i očekávání majitele z vaší strany?

Od prvního čtvrtletí příštího roku zřizujeme speciální útvar, který bude tyto případy řešit. Moderní energeticky úsporný dům je plný technologií a my musíme zajistit jejich koordinaci tak, aby skutečně sloužily, a nikoliv obtěžovaly. V případě poptávky náš odborník zajistí pro potenciálního zákazníka vše doslova na klíč. Spolupracující firmy pro jednotlivé technologie jsme si již vybrali a spolupracujeme s nimi pod vedením ČVUT právě na pilotním projektu Omice. Výsledky budou široce publikovány.

za rozhovor poděkovala Eva BrixiSlovo ke dni

  • Češi zelenají

    Je to hodně nebo málo? Průzkum tvrdí, že 17 procent Čechů, tedy asi každý šestý, jsou ochotni si připlatit za zelenou energii. Ostatní zřejmě vědí, že za elektřinu z obnovitelných zdrojů už dlouho platí „ekologickou daň“ a těží z toho například solární baroni. Tři čtvrtiny obyvatel ČR třídí odpad a používají úsporné spotřebiče. Jen se neví, jestli vědomě a dobrovolně, nebo proto, že jiné spotřebiče se už ani nedají koupit. Ochrana planety je jistě chvályhodná a nutná, nicméně by měli lidé mít při rozhodování, jaké prostředky k tomu volit, více svobody. Zřejmě by se ukázalo, že procenta „zelených“ Čechů by ještě stoupla a zejména by se zvýšila jejich spokojenost.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Ochrana duševního vlastnictví v kontextu Inovační strategie ČR na léta 2019–2030 31. leden 2020

Vláda České republiky schválila počátkem roku 2019 klíčový dokument Inovační strategie České republiky 2019–2030 (Country for the Future), který RVVI zpracovala v úzké spolupráci s týmem osobností z řad podnikatelů, vědců, akademiků a zástupců veřejné správy. Dokument vytyčuje nové priority, jejichž naplnění by mělo Českou republiku do roku 2030 zařadit mezi nejinovativnější země Evropy. 

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE