INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ ukazují, že zaměstnavatelé v příštím čtvrtletí očekávají spíše stagnující náborové aktivity. Vyplývá to z výsledků průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2014, které zveřejnila společnost Manpower Česká republika.

V  rámci  průzkumu  Manpower  Index  trhu  práce  pro  druhé  čtvrtletí  2014  byla  všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka:
„Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2014 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro druhé čtvrtletí 2014 nejisté náborové plány.
4 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 5 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 89 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2014 hodnotu -1 %.

„Počet nezaměstnaných v lednu 2014 dosáhl v novodobé historii České republiky maxima a bohužel se potvrdily nejisté předpovědi minulého průzkumu Manpower Index trhu práce pro první čtvrtletí roku 2014. Růst nezaměstnanosti není výsledkem hromadného propouštění v některých  odvětvích,  ale  dlouhodobé  snahy  zaměstnavatelů  o  zvýšení  efektivity  jejich činnosti. V době rostoucí konkurence a současného snižování marží jsou firmy nuceny produkovat více s menším počtem lidských zdrojů. Výsledky našeho průzkumu pro druhé čtvrtletí  roku  2014  naznačují  pokračující  opatrnost  ze  strany  zaměstnavatelů,“  řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v šesti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší Index předpovídá odvětví Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s Čistým indexem trhu práce -14 %. Nepříznivé podmínky na trhu práce hlásí také zaměstnavatelé v odvětví Stavebnictví s Indexem -9 %, Velkoobchod a maloobchod, kde má Index hodnotu -5 %. Zaměstnavatelé ve čtyřech odvětvích předpovídají zlepšení náborového prostředí.  Nejsilnější hodnotu  Čistého  indexu  trhu  práce  +6  %  hlásí  Finance,  pojištění, nemovitosti a další služby podnikům a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura.

Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech hlásí utlumené náborové prostředí, s nejslabším Indexem v Čechách (-2 %). V porovnání s předchozím čtvrtletím i v meziročním srovnání se Index snížil ve dvou ze tří regionů.

Globální pohled
Výsledky průzkumu pro druhé čtvrtletí ukazují, že problémy, kterými si prošlo mnoho světových trhů, se uklidňují a zaměstnavatelé začínají projevovat určité dávky optimismu. Zaměstnavatelé ve 38 ze 42 sledovaných zemí a oblastí očekávají nárůst počtu pracovních sil, což je největší míra pozitivní náborové předpovědi od 3Q 2008. Zaměstnavatelé v Irsku a ve Španělsku hlásí své první pozitivní náborové plány od roku 2008. Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí zaměstnavatelé v Indii, na Tchaj-wanu, Novém Zélandu, v Turecku a Kostarice. Nejslabší – a jediné negativní – náborové prostředí hlásí Itálie, Česká republika a také Francie, kde se Index dostal do záporné hodnoty po druhé za poslední
čtyři čtvrtletí.

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 10. června 2014.

O průzkumu „Manpower Index trhu práce“

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá. V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 2. kvartál roku 2014 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v druhém čtvrtletí 2014 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Průzkum  „Manpower  Index  trhu  práce“  se  provádí  každé  čtvrtletí  za  účelem  sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Manpower Index trhu práce je založen na dotazování více než 65 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

Průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích a oblastech světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko,  Švýcarsko, Tchaj-wan,  Turecko,  USA a  Velká  Británie.  Projekt  odstartoval  ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává v roce 2004, Čína, Indie, Švýcarsko a Tchaj-wan v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika,  Guatemala,  Kolumbie,  Polsko,  Rumunsko  a  Řecko,  v roce  2009  Maďarsko a Brazílie,  v roce  2010  Panama,  pro  rok  2011  Bulharsko,  Izrael,  Slovensko,  Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko.
Více  informací o průzkumu a detailní výsledky za  všechny země  najdete  na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na  http://www.manpower.cz/index- trhu-prace.php


O společnosti ManpowerGroup
Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je světovým lídrem v poskytování inovativních služeb  a  řešení  na  míru,  které  pokrývají  životní  cyklus  zaměstnance  a  pomáhají  jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. ManpowerGroup, společnost s obratem $ 22 miliard a s 65letou zkušeností v oboru, nabízí komplexní nabídku řešení v oblasti lidských zdrojů, která pomáhají klientům uspět v nastupující éře „talentismu“. Tato řešení pokrývají všechny potřeby zaměstnavatelů od vyhledání a náboru talentů, jejich hodnocení, trénink a rozvoj, řízeníi kariéry, po agenturní zaměstnávání a outsourcing. ManpowerGroup disponuje největší světovou sítí v oblasti lidských zdrojů s téměř 3900 pobočkami ve více než 80 zemích světa. Vytváří tak dynamickou kombinaci bezkonkurenční globální působnosti se znalostmi a zkušenostmi na regionálních trzích práce, aby vyhověla potřebám svých 400 000 zákazníků ročně, k nimž se řadí jak menší a střední podniky všech odvětví, tak největší světové nadnárodní korporace. ManpowerGroup poskytuje svá řešení v rámci svých společností ManpowerGroup™ Solutions, Manpower, Experis a Right Management.

Více informací o tom, jak vám ManpowerGroup může pomoci uspět, najdete na www.manpowergroup.com.

ManpowerGroup v České republice
V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 8000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2012, díky své síti 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1000 klientů 19 000 nových zaměstnanců. Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz.

Aktuální informace z trhu práce
ManpowerGroup  je  nejdůvěryhodnější  značkou  ve  svém  oboru  a  opět  byla  jako  jediná
společnost z oboru lidských zdrojů jmenována na seznamu Světových etických společností
2012 Institutem Ethisphere za svoje principy a závazky k etickému chování, včetně etického řízení a dodržování etických postupů a za svoji společenskou odpovědnost.

V lednu 2011 ManpowerGroup upozornil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu na začátek nové éry – doby Talentismu, kde mnohem důležitější než přístup ke kapitálu, je schopnost vyhledat, zaujmout a rozvíjet lidi, správné „talenty“. Lidí s potřebným profilem je na trhu práce stále méně a situace se bude jen zhoršovat. Koncept talentismu jako nového kapitalismu se ujal a stal se hlavním tématem Světového ekonomického fóra v Davosu      v roce      2012.      Více      informací      o      této      studii      najdete      na www.manpowergroup.com/humanage.

Na stránkách ManpowerGroup naleznete průzkumy a studie, které se zabývají současnými trendy na trhu práce, jako je např. každoroční průzkum Nedostatek lidí s potřebným profilem, Top10 nejhůře obsazovaných pozic, kvartální Manpower Index trhu práce a mnoho dalších.

Sledujte Jeffa Joerrese, generálního ředitele a předsedu představenstva ManpowerGroup na Twitter: twitter.com/manpowergroupjj. Joerres je jedním z šesti generálních ředitelů uvedených na seznamu Fortune 500, kteří využívají Twitter ke komunikaci svých sdělení. Naleznete zde aktuální informace z dění na trhu práce.

Novinky z českého trhu práce sledujte na našich stránkách na sociálních sítích http://www.linkedin.com/company/2970175?trk=tyah a https://www.facebook.com/pages/ManpowerGroup-Czech-Republic/113036102061900

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3