INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Přínosná konference s jednoticím tématem k vyšší efektivitě českého školství se uskutečnila 23. a 24. dubna v Praze. Hodnotila a uzavírala výsledky projektu IPN Zajišťování a hodnocení kvality v systému terciárního vzdělávání. Cílem projektu, který nastartoval v roce 2010 a letos skončí, je vytvořit návrh národního systému pro zajišťování a komplexní vnitřní a vnější hodnocení kvality ve všech typech ITV v ČR, včetně návrhu na institucionální zabezpečení a provozování tohoto systému.

Kromě jiného má podpořit zvýšení transparentnosti – tj. poskytnout státu, uchazečům o studium, studentům, zaměstnavatelům, partnerům z akademického i komerčního sektoru, potenciálním sponzorům a jiným zájemcům informace o různých aspektech kvality škol tak, aby byly široce dostupné a navzájem srovnatelné. Podstatným úkolem je tedy také přispět ke zvyšování kvality, konkurenceschopnosti a průhlednosti institucí terciárního vzdělávání tak, aby výsledky jejich činnosti byly prospěšné celé společnosti v ohledu kulturním, sociálním a ekonomickém.
A o tom byla i jednotlivá vystoupení špičkových odborníků. O systému zvyšování kvality vzdělávacího procesu hovořil Alois Fiala. Excelence v prostředí VŠ a metodika hodnocení její úrovně a metodická doporučení – to byl název referátu Růženy Petříkové. Význam a validita zvoleného přístupu k hodnocení kvality VŠ byl příspěvek Milana Zeleného. O pilotních implementacích hovořili zástupci dvou univerzit a dvou vysokých škol – Eva Pasáčková, Klára Seitlová, Petr Vavřín a Jan Žufan. K evropské akreditaci vystoupil Jiří Růžička. Lenka Krhutová přednesla příspěvek o Vytváření podmínek na VŠ pro znevýhodněné studenty. Vlasta Krupková hovořila na téma Kvalita a etika. Zvyšování kvality pedagogického procesu z pohledu vedení škol a školské politiky bylo téma pro Lenku Valovou a Radko Rajmona. Milan Šimek se vyjádřil k Hodnocení kvality absolventy a zaměstnavateli. Sběr dat pro účely vnitřního hodnocení kvality bylo téma pro Milana Hutyru, Jaroslava Nenadála, Růženu Petříkovou a Davida Vykydala.   

(rix)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3