INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Více než sto lidí denně se zraní v České republice během výkonu svého zaměstnání, což znamená zhruba čtyři pracovní úrazy za hodinu. Největší počet úrazů je ve středních Čechách, na jižní a severní Moravě. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) za první pololetí letošního roku. V tomto období se v Česku stalo roku 19 781 pracovních úrazů, 40 z nich bylo smrtelných.

Nejvíce nehod se stává ve výrobních a zpracovatelských firmách. Skoro k třem tisícům pracovních úrazů pak podle zaměstnavatelů došlo během chůze jejich zaměstnanců.

Nejčastější zranění

„Nejčastěji se zraní člověk při manipulaci s materiálem. Nejvíce pracovních úrazů pak hlásí továrny nebo provozy, kde se zaměstnanci pohybují v poměrně složitém prostředí a pracují například s těžkými stroji. Zajistit dostatečnou bezpečnost práce je poměrně složité. Riziko úrazu – lehčího nebo vážnějšího – je samozřejmě různé. Nicméně často se stává, že majitel nebo provozovatel opomine drobnost - třeba řádné označení schodu, která může pomoct takovým úrazům předejít. I tak by se dalo ušetřit hodně peněz na odškodněních nebo náhradách,“ komentuje statistiky vedoucí inspektor Milan Pavelčík z Bureau Veritas.

Mezi další nejběžnější pracovní úrazy patří ty, které se stanou zaměstnancům během chůze – celkem jde za půl roku o zhruba tři tisíce případů. Většinou jde právě o přehlédnutí schodu, uklouznutí nebo podobné nehody, které většinou končí lehčím úrazem. Poměrně časté jsou úrazy během řezání, během ukládání hmotných věcí nebo čištění a mytí.

Pracovní úrazy v 1. pol. 2014 dle krajů:

Seznam krajů

Počet úrazů, 2014

Středočeský kraj

2 422

Jihomoravský kraj

2 064

Moravskoslezský kraj

1 866

Plzeňský kraj

1 675

Hlavní město Praha

1 638

Ústecký kraj

1 487

Olomoucký kraj

1 291

Královéhradecký kraj

1 271

Pardubický kraj

1 161

Jihočeský kraj

1 151

Zlínský kraj

1 089

Vysočina

975

Liberecký kraj

776

Karlovarský kraj

630

Zdroj: SÚIP

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3