INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Hospodaření vládního sektoru (centrální vlády, krajů a obcí, fondů sociálního zabezpečení) skončilo vloni podle údajů ČSÚ schválených Eurostatem v přebytku ve výši 0,6 % hrubého domácího produktu. Jedná se o první přebytek vládního sektoru v historii. Hospodaření centrální vlády ale vykázalo schodek 0,4 %.

Za tímto celkovým výsledkem stojí především přebytek hospodaření obcí a krajů. Ten dosáhl podle ČSÚ 44,8 miliard korun, což je také historické maximum. Příjmy obcí a krajů vloni výrazně vylepšil vyšší výběr daní hlavně díky pokračujícímu růstu ekonomiky. Na výdajové straně se promítl přechod na nové programové období EU fondů, což omezilo především investiční výdaje.

Hospodaření centrální vlády skončilo loni se schodkem 20,4 miliardy korun. Oproti původně vykázanému přebytku rozpočtu 61,8 miliardy se jedná o výrazný rozdíl. Důvodem je, že za těmito dvěma hodnotami je odlišná metodologie. Onoho přebytku dosáhl státní rozpočet na hotovostní bázi, tedy rozdílem příjmů a výdajů z bankovních účtů státu. Ke kladné bilanci vládě loni výrazně pomohly mimořádné příjmy z EU. Došlo totiž k proplacení minulých výdajů za programové období EU fondů 2007-2013. Zhruba 90 miliard korun (podle ČNB) však připlulo zpětně až v roce 2016, a vylepšilo tak příjmovou stránku rozpočtu v hotovostním vyjádření.

Dnešní údaje, podle kterých skončilo hospodaření vlády v deficitu, však používají tzv. akruální metodiku. Například zmíněné mimořádné příjmy z EU sice na účty vlády přišly až loni, ale týkaly se projektů v minulém programovém období. V této metodice tedy byly započítány do let minulých.

Letos by mělo podle našich očekávání skončit hospodaření vládního sektoru se schodkem 0,5 % HDP. Vzrostou totiž výdaje státního rozpočtu, ale i obcí a krajů. To se týká jak běžných výdajů na platy apod., tak investic, které by měly oživit díky postupnému nabíhání projektů v novém programovém období EU fondů.

MAREK DŘÍMAL
Komerční banka, a. s.

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3