INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

razV Česku se loni stalo lidem v zaměstnání celkem 44 772 úrazů, což je ve srovnání s rokem 2015 o 2821 případů více. Úrazy s hospitalizací delší než pět dnů se nejčastěji stávají v Jihomoravském kraji, v Moravskoslezském kraji, ve Středočeském kraji, v Praze a v Ústeckém kraji, nejméně v Karlovarském kraji. Vyplývá to z nejnovějších statistik Státního úřadu inspekce práce. Nejvíce úrazů v zaměstnání se přihodilo kvůli špatně odhadnuté míře rizika. Jde o 35 201 událostí, což je o 1598 více než v roce 2015.

„Máme dvě ohrožené skupiny zaměstnanců - nejvíce pracovních úrazů mají nováčci a zaměstnanci do dvou let zaměstnání. Druhá skupina jsou mazáci s vyvinutým pocitem neohroženosti a rutiny. To se se určitě nevyplácí třeba na stavbách nebo při práci ve výškách, kde máme druhou největší četnost smrtelných pracovních úrazů hned po dopravě,“ upozorňuje Petr Kaňka z poradenské společnosti Bureau Veritas, konzultant pro bezpečnost práce.

Nové studie navíc prokázaly, že velkým faktorem je i motivace a zapojení zaměstnanců. „Ti vědomě nezapojení, řekněme destruktoři, více nedodržují pracovní postupy, nemluvě o užívání drog - například pervitinu a pití alkoholu,“ dodává odborník na bezpečnost práce Petr Kaňka.

Nejčastější zdroje pracovních úrazů

Nejpočetnějším zdrojem vzniku pracovních úrazů (celkem 14 888 pracovních úrazů) jsou materiály, předměty, výrobky, součásti strojů a vozidel, úlomky, prach. Do této skupiny patří například břemena, stavební materiál, strojní součásti, spojovací části (šrouby, hřebíky, svorníky, nýty), zemědělské výrobky (včetně semen, slámy), skladované výrobky, zemina, kámen a jiné.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3