INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Sháníte na poslední chvíli lístky na letní olympijské hry v Londýně? Připadá vám ubytování v centru britské metropole příliš drahé? Kolik peněz byste si měli připravit na běžnou útratu? Chcete-li podpořit naše sportovce přímo v dějišti her, nemusí vás výlet na největší sportovní událost roku stát majlant a přitom si ho můžete užít se vším všudy.

1. Letenky

„Nízkonákladové letecké společnosti sice nabízejí nejlevnější letenky již od 1 400 korun, ale většina je už v tuto chvíli vyprodaná. Při nákupu letenek si dejte pozor, aby v ceně byly zahrnuty veškeré poplatky včetně platby za zavazadlo a letištních tax," upozornil výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Každé ze čtyř londýnských letišť - Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted - má dobrou autobusovou dostupnost do centra, která je levnější než taxi a pohybuje se kolem deseti liber. Na Heatrow je dobré zvolit dopravu metrem, která je také nejlevnější variantou. Za 60 minut cesty zaplatíte 4 £.

Rada navíc: Ušetřit můžete také tím, že budete cestovat jen s příručním zavazadlem nebo se sami odbavíte na webových stránkách letecké společnosti.

2. Vstupenky

Pořadatelé letních olympijských her v Londýně slibovali, že bude k dispozici téměř 9 milionů vstupenek. Podle organizátorů si cca 75% z nich zakoupí domácí návštěvníci. Vstupenky je možné zakoupit přes internet. Na každou disciplínu je nabízeno několik cenových kategorií vstupenek. Nejlevnější místa jsou označena jako kategorie C, D, E. Jednotlivé soutěže začínají ráno zhruba v 8 hodin a končí v pozdních večerních hodinách. Proto je možné kombinovat řadu klání. Jen si předem zjistěte, kde se daná disciplína koná. Doprava mezi stanovišti může trvat i dvě hodiny.

Rada navíc: V současnosti jsou již volné vstupenky vyprodané. Využijte proto webové stránky tří oficiálních prodejců: Čedok, IBTrael a SLAN tour.

3. Ubytování

Příprava olympijských her vrcholí a spolu s ní jsou v pozoru i hoteliéři. Podle nedávných informací některé hotely v centru města zvedly své sazby za ubytování na dvojnásobek. Ze studie Hotels.com vyplývá, že se průměrná cena za hotelový pokoj v širším okruhu centra bude pohybovat kolem 6 tisíc korun za noc. Abyste zbytečně neplatili přemrštěné ceny, zvažte, zda se raději neubytovat na okraji města. Vzhledem k tomu, že v Londýně je kvalitní městská doprava, doporučil bych raději zvolit ubytování mimo centrum. Při svém hledání můžete využít například webové stránky booking.com, kde si můžete zvolit ubytování podle ceny, kterou jste ochotni zaplatit. Za rezervaci navíc nic neplatíte. Pokud si nepotrpíte na luxus, můžete využít i hostely, případně nízkonákladové ubytovny. V Londýně jsou například dvě slovenské, které nabízejí ubytování od 7 do 11 £ (www.innlondon.co.uk).

Rada navíc: Řada českých cestovních kanceláří nabízí zájezdy na olympiádu. Jejich cena závisí na typu ubytování, dopravě a vstupenkách. Nejnižší částka se pohybuje již kolem 11 tisíc korun.

4. Placení

Připravte se na to, že společně s vyšší cenou za ubytování rostou i ceny běžného zboží. Mimo jiné za to mohou pohyby měnových kurzů. Například za toastový chleba zaplatíte v průměru 0,8 £, za sýr nebo šunku 1,9 £ a vodu 0,6 £. Typické fastfoodové jídlo fish and chips koupíte na ulici v průměru za 5 £, v restauraci kolem 10 £. „Nejvýhodnější je pro vás placení platební kartou, protože vám odpadá nebezpečí ztráty vyšší sumy hotovosti, nemusíte čekat na nejvýhodnější kurz a samozřejmě jako v tuzemsku i v zahraničí jsou platby kartou u obchodníků bez poplatků," řekl Aleš Pospíšil. Nezapomeňte si ale vyměnit i minimální sumu v hotovosti, kterou budete potřebovat na drobnou útratu.

Rada navíc: Při platbě kartou si vždy nezapomeňte zkontrolovat, zda vám obchodník vrátil skutečně vaši kartu.

5. Doprava v Londýně

Londýn se může pochlubit velmi kvalitní veřejnou dopravou. Pokud budete cestovat metrem, musíte si koupit lístek dopředu na stanici metra. Výhodou je, že při placení můžete použít platební kartu. Na denní lístek můžete zároveň využít i autobusovou přepravu.

Rada navíc: Než si koupíte lístek, měli byste si spočítat, zda se Vám nevyplatí zakoupit slevovou kartu London Pass nebo Oyster Card. Tyto slevové karty zaručí, že budete platit nižší jízdné za metro, autobusy i vlaky. Můžete také získat vstupné na návštěvu různých historických památek.

6. Londýnské památky

Když už budete v Londýně, byla by škoda, kdybyste nenavštívili alespoň jednu historickou památku. Podobně jako při platbách za dopravu můžete využít i kartu London Pass, která vám umožní volný vstup na více než 55 zajímavých turistických atrakcí. Zadarmo se můžete dostat například do Tower of London, St. Paul Cathedral, hradu Windsor, HMS Belfast a mnoha dalších.

Rada navíc: Vstup do většiny londýnských muzeí je zdarma. Další tipy jak lze s kartou London Pass ušetřit naleznete na stránkách londonpass.com.

7. Nákupy

Jeden z důvodů, proč jet do Londýna pouze s příručním zavazadlem, je ten, že zde můžete sehnat levné oblečení. Využijte toho, že olympijské hry se konají v období hlavních prázdnin, kdy většina velkých obchodních domů láká davy turistů na své slevy. „Ve slevách můžete pořídit zboží až o 50-70 % levněji. Pokud ale chcete zažít pravou atmosféru města, pak si zajděte na trhy PORTOBELLO ROAD MARKET ve čtvrti Notting Hil," uzavřel Aleš Pospíšil. Za návštěvu také stojí trhy ve čtvrti Camden, kde můžete narazit na skutečně zajímavé věci za příjemně nízké ceny.

Rada navíc: Pokud na trhy v Portobellu dorazíte v sobotu, buďte ostražití. Je zde vždy velká tlačenice a také kapsáři, kteří chtějí využít příležitosti ke svému obohacení. Proto svou peněženku nedávejte z ruky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3