INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Chovatelé dojného skotu v České republice jsou pod tvrdým cenovým a konkurenčním tlakem. Nejvíce jim vadí velké výkyvy ve výkupních cenách, nesrovnatelné dotační prostředí v porovnání s okolními státy EU a „nespravedlivé“ rozložení marže z prodaného mléka a mléčných výrobků na domácím trhu.

Prezident Agrární komory ČR (AK ČR) Jan Veleba poukázal na tiskové konferenci v Praze na značné rozdíly mezi farmářskou a spotřebitelskou cenou mléka. Největší zisk si odnášejí obchodníci, sdělil.

Prezident AK ČR upozornil také na rozdílnou cenovou úroveň v ČR a EU v neprospěch českých dodavatelů. Důsledkem je podle Veleby trvalé snižování stavu krav a mléčné produkce. Na tuzemském trhu už dovážené sýry a tvarohy tvoří téměř 59 procent celkové nabídky. Situace může být stejné jako v chovu prasat, kde naše soběstačnost už také klesla pod 50 procent.

V České republice hospodaří 1900 chovatelů dojnic s počtem 370 tisíc kusů dojného skotu. Produkce mléka se snižuje (v červenci meziročně o téměř 2,2 procenta) a navíc část mlékáren nezpracovává mléka na mléčné výrobky, ale vyváží surovinu do zahraničí. V letošním roce zřejmě export dál poroste, protože v některých zemích EU po něm stoupá poptávka. Navíc nižší sklizeň krmných plodin vlivem nepříznivého počasí bude vytvářet tlak na růst spotřebitelské ceny mléka.

Jak uvedl Jan Veleba, z českých polí mizí pícniny, zejména trvalé travní porosty, a nahrazují je obiloviny a řepka. Vinou měnící se skladby pěstovaných plodin nám hrozí „měsíční krajina“.

„Domlouváme se proto s ministrem zemědělstvím Miroslavem Tomanem na podpoře přežvýkavců,“ prohlásil Veleba. Díky tomu by se dotace přesunuly do chovu skotu s cílem rozšířit výměru krmných plodin.

(kčr)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3