INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Podpora inovačních aktivit je nutností pro zachování konkurenční výhody Česka jako investiční lokality a pro dlouhodobou udržitelnost ekonomického růstu. Na tom se shodli státní tajemník Bavorského státního ministerstva hospodářství a médií, energie a technologie Franz Josef Pschierer a Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu ČR.

Oba byli řečníky na VIII. hospodářské diskuzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), jež se konala ve středu v rámci tématu roku ČNOPK „Výzkum a vývoj – zaostřeno na budoucnost“. Podobně se vyjádřili také partneři tématu roku z řad firem a vědecko-výzkumných zařízení, kteří se zúčastnili pódiové diskuze. Podle nich je nezbytné nejen optimalizovat financování výzkumu a vývoje ze strany státu i firem, ale také podpořit intenzivnější spolupráci mezi firmami a vědecko-výzkumnými institucemi.

Zlepšení inovační činnosti firem v Česku patří již dlouho k prioritám ČNOPK. Letošní téma roku a VIII. hospodářská diskuze představují důležité impulzy pro budoucí politiku výzkumu a vývoje v ČR. Bavorsko, které je velmi blízkým obchodním partnerem ČR, se řadí k nejúspěšnějším evropským zemím v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Bavorsko klade velký důraz na spolupráci vědeckého a hospodářského sektoru a transfer technologií. „Jednáme podle hesla „Z vědy do ekonomiky, z laboratoře na trh“. Proto velmi investujeme do aplikovaného výzkumu,“ řekl ve svém projevu státní tajemník Franz Josef Pschierer.

O prohloubení spolupráce vědecko-výzkumných institucí s firmami usiluje i ČNOPK, která bude na návrh Úřadu vlády ČR plnit roli komunikační partnerské platformy v oblasti výzkumu a vývoje. „Inovace vyžadují spolupráci mezi výzkumnými institucemi a vysokými školami na straně jedné a podnikatelskou sférou na straně druhé. Chceme-li zdokonalit jejich spolupráci, musíme zlepšit rámcové podmínky a vytvořit partnerskou platformu pro obě strany. Dobré a transparentní podmínky v České republice jsou tou nejlepší pobídkou pro zahraniční investory v  naší zemi investovat," prohlásil také český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

Pódiové diskuze k otázce „Myslíme na budoucnost?“ se zúčastnili zástupci česko-německých firem Rostislav Šolta (Robert Bosch) a Miroslav Pěcha (Brose). Vědecko-výzkumné instituce reprezentovali Vojtěch Petráček (ČVUT), Wolfgang Dorner (Technologie Campus Freyung) a Hans-Günter Lind (Fraunhofer MOEZ); za Radu vlády pro výzkum, vývoj a inovace diskutoval její člen Karel Havlíček. Všichni účastníci diskuze, kterou moderoval šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek, vidí potřebu zlepšit jednak cílenou podporu vybraných a perspektivních inovačních oblastí a jednak podporu spolupráce vědy a hospodářství ze strany státu.

ČNOPK poskytne své struktury a zkušenosti a podpoří tak přímo navázání konkrétních kooperací. „Nabízíme vědecko-výzkumným institucím možnost stát se součástí naší silné členské základny a získat tak přes nás kontakt na firmy, pro které je výzkum a vývoj nepostradatelný. Takové kooperace jsou pro Česko jako inovační investiční lokalitu velmi důležité,“ dodal Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. 

Výzkum a vývoj – zaostřeno na budoucnost“ – naši prémioví partneři: Bavorské státní ministerstvo pro hospodářství a média, energetiku a technologii, MBtech, Schunk, Veletrhy Brno | Partneři: Bosch, Brose, Zeiss, Siemens, ZF | Partnerské instituce: ELI Beamlines, Fraunhoferovo centrum pro střední a východní Evropu (MOEZ), Strojírenský institut Chemnitz (ICM e. V.), Technická univerzita v Liberci – Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, České vysoké učení technické v Praze, VÚTS a.s. / Centrum rozvoje strojírenského výzkumu, Západočeská univerzita v Plzni.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3