INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívil ve dnech 16. a 17. února Ukrajinu jako vůbec první český ministr po mírových jednáních v Minsku. Tématem jeho setkání s čelními představiteli státu a tamního byznysu byla především problematika energetiky a rovněž možnosti prosazení českých firem na ukrajinském trhu.

Během svého pobytu vedl ministr Mládek jednání s ministrem ekonomického rozvoje a obchodu Aivarasem Abromavičiusem, ministrem infrastruktury Andrijem Pyvovarskym a ministrem energetiky Volodymyrem Demčyšynem. Setkal se rovněž s poradcem premiéra Ukrajiny pro stabilizaci exportu Valerijem Piatnickym, poslankyní Parlamentu Ukrajiny paní Oksanou Prodan a s prezidentem Ukrajinského svazu průmyslníků a podnikatelů Anatolijem Kynachem.

"Návštěvu považuji za potřebnou. Chtěli jsme obnovit ekonomický dialog s ukrajinskou vládou, seznámit se blíže s jejími hospodářskými prioritami a nastavit také mechanismus, který by nám umožňoval systematičtěji se věnovat jednotlivým tématům. To se podařilo. Jako podnětnou ji vnímám proto, že jednání přinesla celou řadu impulsů, jak rozvíjet vzájemné hospodářské vztahy i v současných velmi složitých podmínkách. Návštěva vyšla také časově velmi dobře, neboť se uskutečnila krátce po jednání ukrajinských orgánů s Mezinárodním měnovým fondem, jejichž výsledky budou zásadním způsobem ovlivňovat směřování ukrajinských reforem," shrnul průběh cesty ministr Mládek.

Mezi hlavní projednávaná témata kyjevských jednání patřila energetika. Ministra Mládka uspokojilo, že Ukrajina chce být spolehlivým a předvídatelným partnerem pro tranzit ropy a zemního plynu. Ze své strany k tomu dodával, že pokud jde o plyn, cesta k tomu vede přes transparentnost, nezpochybnitelnost
a měřitelnost tranzitních toků, které musí být odděleny od domácí spotřeby. Klíčovým elementem bude deregulace cen a způsob, jakým budou řešeny s ní spojené sociální dopady. Ministra Mládka rovněž zajímalo, jaké příležitosti mohou očekávat české firmy v souvislosti s deklarovaným otevřením ukrajinské tranzitní soustavy zahraničním subjektům.

Ministři Mládek a Demčyšin diskutoval rovněž možnosti spolupráce v oblasti modernizace stávajících
a výstavby nových energetických zdrojů. V případě jaderné energetiky je záměrem ukrajinské vlády odpolitizovat jakákoli rozhodnutí týkající se jejího dalšího rozvoje. Ukrajinci pozitivně vnímají dosavadní spolupráci s českými společnostmi a uvědomují si, že její další rozvoj bude záviset od možností zajištění. odpovídajícího financování.

V jednáních sministrem ekonomického rozvoje a obchodu A. Abromavičiusem se ministr Mládek dotkl širších souvislostí dvoustranných vztahů, které jsou dány aktuálním ekonomickým vývojem Ukrajiny, nedávno skončenými jednáními s Mezinárodním měnovým fondem a také přípravami na prozatímní provádění dohody o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu, jež je součástí Asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou.

"Nejen při tomto, nýbrž v průběhu všech mých kontaktů jsem nabyl jednoznačný pocit, že na straně ukrajinské vlády existuje vůle k reformám a přiblížení se k evropským standardům, jejichž realizace je vnímána jako nezbytný předpoklad pro obnovení důvěry zahraničních investorů, avšak také pro hledání možností jak zabezpečit financování jednotlivých projektů v aktuální měnové a rozpočtové situaci Ukrajiny. Uvedená slova v plném rozsahu platí i pro české podniky, které projevují trvalý zájem o ukrajinský trh. Potřebují však být ujištěny, že vstupují do ekonomického prostředí, které jim dává nezbytné garance pro jejich rozhodování," zdůraznil ministr Mládek.

V rozhovorech o vztazích sEvropskou unií bylo pro ministra klíčovým sdělení, které zaznělo i při jednání s prezidentem Ukrajinského svazu průmyslníků a podnikatelů A. Kynachem, a podle něhož Ukrajina nebude usilovat o další odložení dohody o volném obchodu s Evropskou unií, jejíž prozatímní provádění je nyní plánováno od 1. ledna 2016, a že naopak tuto dohodu považuje za důležité vodítko nezbytných reforem.

S ministrem infrastruktury A. Pyvovarskym projednal ministr Mládek podrobněji možnosti zapojení českých firem do některých infrastrukturálních projektů realizovaných, resp. uvažovaných na Ukrajině, a jaké jsou možnosti poskytnout garance ukrajinské vlády na úvěry či pojištěné zahraničních institucí, v tomto konkrétním případě České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti, jejichž představitelé ministra na cestě doprovázeli.

"Pokud jde o cestu vpřed, jsem rád, že jsem se se svými kolegy domluvil nejen na obnovení činnosti mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci, avšak že ke své činnosti se vrátí i jednotlivé pracovní skupiny, přičemž tou první by měla být ta pro energetiku. Nejde nám primárně o setkání úředníků, avšak dobře strukturovaný dialog za účasti představitelů podnikatelské sféry obou zemí, který by nám umožňoval budovat společné vnímání toho, co by Češi a Ukrajinci mohli a měli společně udělat v ekonomické oblasti. Budu se velmi těšit, že se svými partnery v jednání se budu moci co nejdříve potkat v Praze, kam jsem je pozval k pracovní návštěvě," uzavřel ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek.

(tz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3